Odd sikret årets første borteseier
TippeligaenSenket Sandefjord på overtid.
Les merGå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
GAVMILD: Samferdselsminister Liv Signe Navarsete gir jernbanen 17 prosent mer neste år.
Foto: Larsen, Håkon Mosvold
Regjeringen blar opp 1,3 milliarder ekstra til jernbane neste år
I samarbeid med Microsoft Office2007 Publisert 06.10.08 22:51 | Sist oppdatert 07.10.08 09:19Etter det Avisenes Nyhetsbyrå (ANB) kjenner til, vil jernbanen få en vekst på 17 prosent i bevilgningene.
Statsminister Jens Stoltenberg stiller tirsdag opp sammen med samferdselsminister Liv Signe Navarsete (Sp) på felles pressekonferanse. Da skal jernbanen utropes til budsjettvinner ved et arrangement på Lysaker stasjon i Oslo.
Vei og bane
Det blir en storstilt satsing på både vei og bane i neste års statsbudsjett.
Samferdselsministeren vil kunne slå seg på brystet over at det blir 1,9
milliarder kroner mer til samferdsel enn det som lå i den opprinnelige
rammen i Nasjonal transportplan.
Ifølge VG, blir bevilgningene som settes av til norske veier i statsbudsjettet rekordhøye. Veibudsjettet øker med 10 prosent, eller en økning som utgjør 1,6 milliarder kroner.
Dette gjør at Statens vegvesen neste år kan sette i gang med 12 større veiprosjekter, som alle krever investeringer på over 100 millioner kroner hver, skriver avisen. I tillegg kommer flere mindre prosjekter. Totalt bevilges det 6,4 milliarder til nye riksveiprosjekter.
Regjeringen er gjennom klimaforliket på Stortinget bundet til å plusse på 250 millioner kroner ekstra til jernbane, men regjeringen legger altså mange flere millioner på bordet.
De rødgrønne har lovet 2,2 milliarder kroner i årlig ekstra påplussing til samferdsel utover det som lå i Bondevik II-regjeringens forslag i Nasjonal transportplan.
Dette har regjeringen mer enn innfridd i både 2007- og 2008-budsjettet, men det ligger fortsatt igjen et etterslep på drøye 500 millioner som manglet i 2006-budsjettet. Med en påplussing på 1,9 milliarder kroner legger regjeringen seg altså godt over løftene. Det hører med til historien at regjeringen i flere år har prioritert vedlikehold framfor en del investeringer, men nå legges det inn større utbyggingsprosjekter.
Nytt dobbeltspor
Samferdselsminister Liv Signe Navarsete røpet onsdag ettermiddag at det også
settes av 50 millioner kroner til planlegging av nytt dobbeltspor mellom Ski
og Oslo. Dette er et prosjekt som foreløpig ligger utenfor skissen til ny
transportplan. Regjeringens forslag kommer først på nyåret.
Statsminister Jens Stoltenberg har lovet «flere titalls milliarder» mer til vei og bane i de neste ti årene, men hva dette i realiteten innebærer blir først klar i januar neste år.
Samferdselsministeren sa i helgen at regjeringen skal bruke 450 millioner kroner ekstra til økt trafikksikkerhet på landets veier. Samlet sett blir det da en drøy milliard kroner til trafikksikkerhet på neste års statsbudsjett. Midtdelere og siderekkverk skal prioriteres.
Alt om statsbudsjettet 2009 får du her!
Etter to ukers hetebølge er badetemperaturene skyhøye. Sjekk din strand!
Les mer
– Som om jeg holder Venus' trofé, sier den ferske Wimbledon-mesteren.
Les mer
Storklubbene lå langflate etter Karim Benzema.
Les mer