Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
BOLIGEN: Her i denne boligen på Ekeberg i Oslo bodde det tre polakker i kjelleren.
Foto: TV 2 Nyhetene
... og boligen var riveklar for flere år siden.
Torsdag kveld aksjonerte Arbeidstilsynet og Oslo brann- og redningsetat mot en bolig på Ekeberg i Oslo. I boligen, som var leid ut til tre personer, fant de 15. 11 av disse var polske arbeidere.
På adressen er det dessuten registrert 19 telefonnumre.
Tre polakker bodde til og med i et lite rom i husets kjeller, uten rømningsveier og med kjøkken i samme rom.
- De som leide hadde leid videre ut igjen for å fordele kostnaden. Det de opplyste til oss var at de betalte 1000 kroner i måneden, sier seniorinspektør Per Granerød i Arbeidstilsynet til Nettavisen.
I tilegg måtte de som bodde i huset betale for strømmen.
- Leide ut til åtte polakker
Det er tre leiligheter i huset, og den ene leiligheten var leid ut til en
polakk, som igjen leide ut til åtte andre polakker, ifølge Arbeidstilsynet.
I den andre leiligheten bodde det en annen utenlandsk mann og hans sønn, som skal ha leid ut rom i leiligheten sin til to polakker.
Leilighet nummer var leid ut til en nordmann.
Les egen sak: Fant polakker i kjelleren
For 4-5 år siden ble huset solgt til nåværende eier. Den tidligere eieren forteller til Nettavisen at huset var i dårlig stand allerede da de eide det.
Ville rive og bygge nytt
- Huset har ikke vært i noen god stand. Vi kjøpte det med tanke på å rive og
bygge noe helt annet, sier daglig leder Ove Arild Mathisen Villa Wiig
eiendom AS.
Han forteller at huset en gang var ganske så herskapelig.
- Det ble satt igang en reguleringsprosess, men det tok så lang tid. Av den grunn fant vi ut at vi skulle selge eiendommen, sier Mathisen videre.
Ifølge ham ble da eiendommen overdratt i sin helhet til Oslo Eiendoms Partner, som eide boligen sammen med Villa Wiig eiendom.
Vurderer anmeldelse
Brannvesenet har nå beordret huseieren til å stenge kjelleren i huset, og de
vurderer å politianmelde eieren.
- Kjelleren skal stenges for all bruk som oppholdsrom. Vi vurderer også en eventuell politianmeldelse for de verste tilfellene, sier seksjonsleder Sven Haugen i Oslo brann- og redningsetat til Nettavisen.
Haugen forteller at det manglet røykvarslere i huset, i tilegg til at det var i dårlig forfatning.
- Det var det vanlige, manglende røykvarslere først og fremst, og forfall på vedlikehold. Det var også et ulovlig tilfelle i kjelleren, der det bodde tre stykker, sier Haugen.
Det manglet også slukningsutstyr i boligen.
- Fått utlevert brannvarsler
Daglig leder Hermod Stene-Johansen i Oslo Eiendoms Partner sier imidlertid at
de ikke eier eiendommen, uten at han ønsker å utdype dette nærmere.
Likevel har Stene-Johansen opplysninger å gi om boligen, og begrunner dette
med at de jobber i et kontorfellesskap sammen med flere selskaper:
- Det er tre leieforhold til tre personer. De har fått utlevert brannvarsler
og brannslukningsapparat, tre til hver leilighet, sier han.
- At de da har tømt brannslukningsapparatene, vet jeg ikke noe om. Men det er
ikke leid ut til en haug med polakker, sier Stene-Johansen.
- Brannvesenet krever nå at kjelleren stenges. Kjenner du til dette?
- Kjelleren var stengt i sommer, og så har de tatt seg til rette, sier han, før han legger til:
- Jeg gidder ikke blandes inn i dette, for jeg har ikke noe med dette å gjøre.
- Sparer ved å bo flere
Ifølge Arbeidstilsynet var ikke polakkene særlig glade for å få besøk.
- Var polakkene interessert i å snakke med dere?
- De var vel ikke kjempehappy over at de fikk besøk. Mye av dette er jo snakk om penger, både om det er private forhold eller en virksomhet som stiller boligen til disposisjon. Jo flere som kan overnatte på et sted, jo billigere er det, og desto lavere kan de legge seg i pris, sier Per Granerød hos Arbeidstilsynet til Nettavisen.
Bakgrunnen for kontrollen i boligen var opplysninger de fikk inn i forrige uke, da de aksjonerte mot mellom 35 og 40 byggeplasser der det er utenlandsk arbeidskraft.
- I de spørreskjemaene vi bruker på arbeidsplassene, spør vi også om hvor de bor, og det er også en indikator hvis mange bor på samme adresse. Og da er vi interessert i å se på bosted, sier han.
Jevnlig har de tilsvarende kontroller av boliger, i et stort og landsomfattende prosjekt mot sosial dumping.
- Dette er noe vi driver med hele tiden, sier Granerød.
Han forteller at de polske arbeiderne som bodde i huset, jobbet i forskjellige firmaer.
- Blir truet til taushet
Polakkenes arbeidssituasjon i Norge har igjen blitt satt på dagsorden etter
den grufulle brannen i Drammen søndag, der sju polske arbeidere omkom. 15
personer klarte å redde seg ut av huset.
Proffjobb er selskapet som leide huset der de sju polakkene omkom. Dette selskapet formidler polske håndverkere til norske forbrukere.
Les egen sak: - Polakkene trues til taushet
På brannadressen var det registrert 31 enkeltmannsforetak. Samtlige var registrert på polske statsborgere og 22 av disse oppholdt seg i boligen da brannen brøt ut.
Polakker Nettavisen har snakket med, forteller hvordan de føler seg utnyttet av Proffjobb.
- De som jobber for Proffjobb blir truet til taushet. De blir tvunget til å registrere enkeltmannsforetak, de nektes å organisere seg, eller snakke med politi eller media. Gjør de det, er det rett ut av landet, sier en polsk håndverker til Nettavisen.
Fellesforbundet bekrefter at trusler og utnytting er en del av hverdagen for polakker som jobber i Norge.
- Vi hører ofte om trusler og bøter, og ikke minst trusler om å bli sendt hjem uten lønn hvis de snakker med oss, Arbeidstilsynet eller andre, sier Per Skau i Fellesforbundet.