Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

SKATTELETTER: SVs nestleder Audun Lysbakken er positiv til skatteletter for lavtlønnede i nedgangstider. SKATTELETTER: SVs nestleder Audun Lysbakken er positiv til skatteletter for lavtlønnede i nedgangstider. Foto: Cornelius Poppe/Scanpix

SV åpner for skattekutt

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 02.12.08 03:30

Nestleder positiv til midlertidige skattelettelser for lavtlønnede.

Del på Facebook

SVs nestleder er positiv til midlertidige skattelettelser for lavtlønnede i nedgangstider, melder NTB.

- Vi er ikke bombastiske på at det aldri er aktuelt med skattelettelser. I perioder med nedgang kan målrettede skattelettelser rettet mot lavtlønnede være aktuelle, sier SV-nestleder Audun Lysbakken til Aftenposten.

Da han for vel en måned siden la fra partiets nye programforslag svarte han klart og tydelig at det ikke var snakk om å gå inn for lavere skatt i nedgangstider, men nå mener han at svaret ble misoppfattet.

- Det som var mitt poeng, var at over tid må det samlede skatte- og avgiftsnivået opp. Men det betyr ikke at du ikke kan ha midlertidige endringer den andre veien, hvis konjunktursituasjonen tilsvarer det, sier Lysbakken.

Lysbakkens kursendring i skattepolitikken kommer bare få dager etter at SV-leder og finansminister Kristin Halvorsen åpnet for skattelettelser i forbindelse med regjeringens nye økonomiske kriseplan.

Partiets finanspolitiske talsmann Heikki Holmås er litt mer forsiktig i sine uttalelser, og mener at partiet kan vurdere midlertidige skattelettelser.

- Men jeg tror vi heller vil satse på rentenedgang for folk flest og på målrettet bruk av penger, mener Holmås.

Høy rente? Bytt bank og spar tusenlapper



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: