Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
PUSTER LETTERE: Rune Brynhildsen trodde løpet var kjørt. Så ble Norge dømt i FN.
Foto: Sigurdsøn, Bjørn
( SCANPIX )
Rune Brynhildsen snakker ut i Nettavisen.
Sms/mms: Send TIPS til
2030
E-post: tips@nettavisen.no
- Jeg kan love deg at jeg har fått med meg kjennelsen, og jeg ble egentlig ganske satt ut.
Det er det første Rune Brynhildsen sier da Nettavisen ringer for å få en kommentar til Høyesteretts kjennelse som opphever dommen Borgarting Lagmannsrett fra 9. juni 2008.
- Det har vært så mange nedturer i denne saken at jeg hele tiden har forberedt meg på det verste utfallet.
Akkurat det har han opplevd før.
LES OGSÅ: Brynhildsen vant i Høyesterett
For Rune Brynhildsen ble dømt til 10 måneders fengsel for innsidehandel allerede juli 2007. Anken på bevisbedømmelsen under skyldspørsmålet, lovanvendelsen og straffeutmålingen ble avvist i Borgarting lagmannsrett året etter.
Samtidig ga Brynhildsen opp kampen for å bevise det han selv mener er egen uskyld.
Han forsonet seg med sin skjebne og ba om å få sone dommen så fort som mulig.
Lys i mørke
- Alle dører var lukket. Til og med celledøren hadde slått igjen bak meg. Så
kom en dom fra FN mot Norge som slo fast at man ikke kan avvise en anke i
rettssystemet uten begrunnelse. Det gjorde at jeg skulle få en ny sjanse,
forteller Brynhildsen.
Dommen gjorde at Brynhildsens advokat, John Christian Elden, kunne anke saken til Høyesterett.
Torsdag opphevet denne rettsinstansen tidligere kjennelser og sendte saken tilbake for ny behandling i lagmannsretten.
- Min ulykke har vært ikke å bli trodd, men jeg er veldig takknemlig for at Elden har kjørt det juridiske i saken. Uten hans mesterhjerne ville jeg fortsatt å sone en urettferdig dom, sier Brynhildsen.
Han sier han har fått tilbake troen på et velfungerende rettssystem.
Nå får han legge fram saken for retten nok en gang.
- Vi er svært fornøyd over at Høyesterett har ryddet opp i saken og sendt den tilbake til lagmannsretten. Brynhildsen anser dette som et viktig skritt på veien til å bli renvasket og frifunnet for anklagene, sier Brynhildsens advokat, John Christian Elden, til Nettavisen.
- Det er bra at Høyesterett fastslår at lagmannsretten har brutt Rune Brynhildsens menneskerettigheter i denne saken, sier Elden.
Henter barna
- Sjelden har vel frasen «dette er den første dagen i resten av ditt liv»
føltes riktigere. Drivkraften for meg har vært vissheten om at dette ikke
har vært en riktig dom. Nå skal jeg hjem og hente barna på skolen og
fortelle dem hva som har skjedd. Det gleder jeg meg til, for dette har vært
enda tyngre for dem enn for meg. Dette skal feires med ekstra kveldskos med
mine nærmeste, sier Brynhildsen til Nettavisen.