Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

DYRE SALTVANNSSVØMMERE: Rekeprisene stiger til værs etter den dårligste fangsten på flere tiår. DYRE SALTVANNSSVØMMERE: Rekeprisene stiger til værs etter den dårligste fangsten på flere tiår. Foto: Meek, Tore ( SCANPIX )

Derfor er rekene svindyre

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 03.07.09 17:34

Sommerens nytelse svir ekstra sterkt i lommeboka i år.

Del på Facebook

Det dårligste rekefisket på 20 år får skylden for at norske reker er svindyre denne sommeren.

Kan øke med 20 kroner
Rogalandingene fikk i dag beskjed om at kiloprisen for reker nok en gang går opp. Denne gangen er økningen på tre kroner.

I løpet av sommeren ventes en økning på 20 kroner kiloen.

Stavanger Aftenblad har snakket med flere rekefiskere som sier markedet og fangsten alltid svinger, men at årets fangst er den dårligste siden slutten av 1980-tallet.

300 kroner kiloen
Avisen skriver videre at reker nylig ble omsatt for nær 300 norske kroner per kilo i Gøteborg. Nå ventes prisen å stige også i Norge.

Prisnivået er varierende etter hvor i landet du befinner deg. I Stavanger-området er kiloprisen på rundt 130 kroner, Bergen 170 kroner per kilo, Kristiansand 150 kroner per kilo.

Trondheim har landets dyreste reker med en kilopris på hele 195 kroner, skriver Stavanger Aftenblad.



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: