Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Yara får refs fra staten etter å ha handlet fosfat i det okkuperte Vest-Sahara.
Staten og næringsminister Børge Brende er majoritetseier i gjødselsselskapet Yara med 36,2 prosent av aksjene. Likevel så ikke Yara noen grunn til å informere Brende om at selskapet over en tiårsperiode har handlet fosfat fra gruver som ligger i det marokkansk-okkuperte Vest-Sahara, skriver Dagens Næringslivs nettutgave.
- Vi tar saken til etterretning, og ser nå at Yara stopper handelen i området. Vi forutsetter at Yara vil forholde seg til de retningslinjer som Utenriksdepartementet har lagt for handel med dette området, sier informasjonsrådgiver Arvid Samland til DN.
Det er to år siden Utenriksdepartementet anbefalte norske selskaper å holde seg borte fra Vest-Sahara, siden Norge i likhet med FN ikke godkjenner Marokkos okkupasjon av området.
Yara sier selskapet nå har stoppet handelen med Vest-Sahara, men utelukker heller ikke at handelen kan tas opp igjen.