Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
GAME OVER: Egil Drillo Olsen deltok i poker-NM både i 2007 og 2008, men denne gang står han over. Drillo er som kjent opptatt med herrelandslaget i fotball, som onsdag vant 3-2 over Finland.
Foto: Paul Weaver
( Paul Weaver - Nettavisen )
Rundt 400 nordmenn reiser denne uka utenlands for å spille norgesmesterskap i poker.
Texas Hold'em No Limit:
2010 Stian Johannessen
2009 Henrik Tollefsen
2008 Stig Rune Kveen
2007 Steffan Kristoffersen
2006 Jan Erik Sørensen
2005 Bjørn-Erik Glenne
2004 Espen Saltnes
2003 Helge Larsen
2002 Raymond Hope
Texas Hold'em Fixed Limit:
2010: Jan Olav Sjåvik
2009: Truls Ekran
2008 Daniel Hersvik
2007 Ove Lerbrekk
2006 Kjetil Stensland
2005 Jørn Stian Müller
2004 Jørn Stian Müller
2003 Odd-Erlend Jensen
H.O.R.S.E Fixed Limit:
2010: William Hatle
2009: Jan Olav Sjåvik
2008 Torstein Iversen
Omaha Pot Limit:
2010 Hans Ari Varsi
2009 Thomas Middelthon
2008 Rolf Galåsen
2007 Kenneth Strandli
Texas Hold'em Heads-up:
2010: Mads Åmot
2009 Øyvind Larsen
NOTTINGHAM (Nettavisen): Norgesmesterskapet i poker arrangeres denne våren for åttende år på rad. Og i år som i fjor er det i Nottingham-klubben Dusk Till Dawn det hele skal foregå - ettersom poker som kjent er ulovlig i Norge.
Mesterskapet får nesten ingen oppmerksomhet i norsk presse, men i England har både BBC og ITV laget innslag om den norske invasjonen i Robin Hoods hjemtrakter.
- Det er dumt at vi må utenlands. Poker er en folkesport i Norge. Det blir uglesett. Men vi viste i fjor at det kan arrangeres i trygge rammer, sier Henrik Mandal i Expekt.com til Nettavisen.
Sendes direkte på web-tv
Expekt.com sponser arrangementet på Dusk Till Dawn med et betydelig beløp.
- Vi vil ikke gå ut med noen summer, men det er et betydelig arrangement for oss. Vi investerer også stort i tv-produksjon, vi sender live på web-tv, og det vil bli sendt på Viasat 4 til høsten, forteller Mandal.
- Hvorfor gjør Expekt dette?
- Poker er viktig for oss. Og vi vil gi folk uforglemmelige øyeblikk. Det fikk vi mange tilbakemeldinger på at vi gjorde i fjor, og det håper vi å gjøre igjen i år.
Høyt nivå
Nivået på norsk poker regnes som høyt, og flere av deltakerne i årets
NM-øvelser har for lengst rukket å gjøre seg bemerket i internasjonale
turneringer. Nylig fikk også en nordmann - Johnny Lodden - plass på Team
PokerStars Pro, sammen med verdensstjerner som Daniel Negreanu og Joe
Hachem.
Det er derfor bare naturlig at NM-tittelen henger høyt.
I fjor gikk Stig Rune Kveen svært overraskende helt til topps. Kveen har tidligere gått langrenn på verdenscupnivå, men oppnådde aldri like stor suksess som treningsmakker Petter Northug og fikk først skikkelig suksess da han byttet ut skiene med kortstokken.
Tre vinnere allerede kåret
Denne gang skal det kåres hele fem norgesmestere. Tre av dem er allerede
kåret.
Truls Ekran Hansen vant Texas Hold'em Fixed Limit, i konkurranse med 87 andre spillere. Thomas Middelthon ble norgesmeser i Omaha Pot Limit og natt til torsdag gikk Øyvind Larsen til topps i Heads-up No Limit Hold'em, som ble arrangert for første gang.
Torsdag ettermiddag starter hovedøvelsen i norgesmesterskapet, No Limit Texas Hold'em. Den øvelsen avsluttes først på søndag. Prestisjeøvelsen H.O.R.S.E. Fixed Limit starter og avsluttes på torsdag.
Vinneren kan regne med rundt en halv million kroner i gevinst.
- Norsk Tipping kommer på banen
- Kommer vi til å få se NM arrangert på norsk jord noen gang?
- Det gjør vi. Spørsmålet er bare når. Norsk Tipping kommer nok på banen etter hvert. I Sverige arrangerer Svenska Spel SM. Der er det to SM, ett som Svenska Spel arrangerer og ett som utenlandske spillselskap arrangerer. Vi vil nok få se det samme i Norge, tror Mandal.