Odd sikret årets første borteseier
TippeligaenSenket Sandefjord på overtid.
Les merGå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Elev og lærer ved Norges Toppidrettsgymnas, Magnus Carlsen og Simen Agdestein, er Norges beste kort
( Foto: Glitnir Blitz Norway )
Magnus Carlsen og fire andre nordmenn møter sjakkens Lucky Luke i Oslo. Se hele feltet.
I samarbeid med Microsoft Office2007 Publisert 06.09.07 20:21 | Sist oppdatert 08.09.07 15:59
Aleksander Grisjuk
( Foto: Glitnir Blitz Norway )
Magnus Carlsen - kan han overliste verdens beste lynspiller?
( Foto: Glitnir Blitz Norway )
Her er Norges største sjakkforum
Lynsjakk er sjakkens formel 1. Her gjelder det å gjøre unna alle trekkene på fem minutter. Bruker du opp tiden, er partiet tapt.
Lørdag 27. oktober får du sjansen til se to av sjakkverdens virkelig store navn i aksjon på kjøpesenteret Oslo City. Anledningen er Glitnir Blitz Norway, der Magnus Carlsen (16) skal få bryne seg på den regjerende verdensmester i lynsjakk, russeren Aleksander Grisjuk (23).
Se hele deltakerlisten lenger nede i saken
Cup
De 16 finalistene i Glitnir Blitz Norway skal spille cupturnering, hvilket må
være det riktige for et slikt spektakulært arrangement. Grisjuk (nr 14 i
verden pr 1. juli) og Magnus (nr 17) er de to klare favorittene, og
seedingen vil innebære at disse møtes i finalen dersom alt går ”som det
skal”.
Aleksander Grisjuk er blant sjakkens store stjerner. Han brøt 2700-barrieren allerede i 2002, og har etter det vært blant de 20 høyest ratede i verden. Toppnoteringen er en sjuendeplass på verdensrankingen.
"Dermed kan han være verdensmester i langsjakk så vel som i lynsjakk ved ankomst Oslo" |
Russeren er også blant de åtte deltakerne i årets VM-finale i Mexico. Dermed kan han være verdensmester i langsjakk så vel som i lynsjakk ved ankomst Oslo.
Både Magnus og Grisjuk er kjent for å være meget sterke lynspillere. Da Magnus vant Glitnir Blitz Iceland i mars 2006, var det første gang han gikk til topps i en turnering med deltagelse av verdenseliten.
Grisjuk har enda mer imponerende meritter i lynsjakk. I fjor vant han lyn-VM i Israel, foran blant annet Anand, Svidler og Radjabov. Magnus kom på åttendeplass i denne turneringen, så det er ingen tvil om hvem som er favoritt i Glitnir Blitz Norway.
Europamester
Feltet i Glitnir Blitz Norway inneholder en rekke store navn ved siden av
Magnus og Grisjuk. Det danske esset Peter Heine Nielsen (34) er tidligere
europamester i lynsjakk , og har helt sikkert ambisjonene i orden.
Les også: Magnus vant storturnering
Det samme gjelder norgestoer Simen Agdestein (40), som ved en rekke anledninger har vist at han er en sterk lynspiller.
Allerede disse fire ville gjøre Glitnir Blitz Norway til noe helt unikt i norsk sammenheng, men det er enda flere toppnavn som stiller til start. Pia Cramling fra Sverige er europamester for kvinner, og er per 1. juli rangert som verdens tredje beste kvinnelige sjakkspiller.
Finlands sterkeste spiller, Tomi Nybäck (22), blir å se på Oslo City. Og det blir også Norges tredje sterkeste spiller for øyeblikket, GM Kjetil A Lie. De to siste som er klare for turneringen, er norgesfirer GM Leif Erlend Johannessen og talentfulle IM Jon Ludvig Hammer (17).
1. GM Aleksander Grisjuk, Russland. 23 år, rating 2732.
2. GM Magnus Carlsen, Norge. 16 år, rating 2710.
3. GM Peter Heine Nielsen, Danmark. 34 år, rating 2637.
4. GM Simen Agdestein, Norge. 40 år, rating 2582.
5. GM Tomi Nyback, Finland. 22 år, rating 2567.
6. GM Kjetil A Lie, Norge. 26 år, rating 2536.
7. GM Pia Cramling, Sverige. 44 år, rating 2533.
8. GM Leif Erlend Johannessen, Norge. 27 år, rating 2531.
9. IM Jon Ludvig Hammer, Norge. 17 år, rating 2412.
Det skal totalt være ti inviterte spillere i finalen. Den siste finalisten blir etter alt å dømme en islending, hvem er ikke avklart ennå. Uansett synes det klart at Grisjuk og Magnus blir de to topprangerte.
Dermed er de toppseedet på hver sin side av tablået, som man sier i tennis, og vil møtes i finalen dersom de tar seg gjennom de tre første rundene i cupen.
Andre ferske sjakksaker:
Benjamin
(14) nummer to
Alt
om VM-finalen
Gå til Nettavisen.no/sjakk
Du kan få finaleplass
Den vanlige sjakkentusiast kan ikke bare se Magnus og Grisjuk i aksjon på
Oslo City, han kan faktisk også møte disse og de andre stjernene over
brettet.
De siste seks finalistene bestemmes nemlig lørdag 20. oktober, da det avholdes seks lynsjakkturneringer. Vinneren av turneringene i Oslo, Porsgrunn, Stavanger, Bergen, Trondheim og Tromsø blir fløyet inn til Oslo neste helg, og innkvartert standsmessig. Det er forventet god deltagelse og hard kamp om finalebillettene i de seks kvalifiseringene.
Det er slett ikke umulig at det blir det noen virkelige oddsbomber som tar seg til finalen. Hvis du stiller opp 20. oktober, kanskje det blir deg?
Etter to ukers hetebølge er badetemperaturene skyhøye. Sjekk din strand!
Les mer
– Som om jeg holder Venus' trofé, sier den ferske Wimbledon-mesteren.
Les mer
Storklubbene lå langflate etter Karim Benzema.
Les mer