Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Delt 1. plass på Magnus

Magnus Carlsen i dyp konsentrasjon. ( Foto: FIDE.com ) Magnus Carlsen i dyp konsentrasjon. ( Foto: FIDE.com )

17-åringen lukter på VM-semifinale etter sterk sluttspurt. Se kommenterte høydepunkter.

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 21.04.08 11:30 | Sist oppdatert 06.05.08 00:13

Vi kommenterer Magnus' spill - se nederst i saken

SE PARTI: Bacrot - Magnus 0-1

FORUMET: Nær 400 innlegg i dag

Sluttstillingen (13 partier):

1.-3. Carlsen, Wang, Gashimov 8 poeng

4.-5. Grischuk, Mamedyarov 7,5 poeng

6.-7 Adams, Svidler 6,5 poeng

8.-10. Radjabov, Kamsky, Karjakin 6 poeng

11.-12. Cheparinov, Navara 5,5 poeng

13.-14. Inarkiev, Bacrot 5 poeng

Norges unge sjakkstjerne var førsterangert i FIDE Grand Prix, der sammenlagtvinneren går rett til VM-semifinale.

Og han startet med delt 1. plass - selv om han slet underveis.

Manager Henrik Carlsen fortalte på sin blogg at sønnen følte seg ute av form. Han var ikke like giftig og inspirert som vanlig, men så løsnet det.

Med seier i de to siste rundene tok Magnus igjen overraskelsesduoen Wang og Gashimov, som var rangert som nummer 11 og 13 på forhånd.

FORUMET: "Gratulerer igjen Magnus. 2008 ser ut til å bli ditt år. (og 2009 og 2010 og 2011)"

De tre leder Grand Prix-poengene og pengepremien. Magnus Carlsen får 24.000 euro - eller snaue 200.000 norske kroner - for innsatsen.

Scanning før partiet fjerner alle mistanker om juks ved hjelp av elektroniske hjelpemidler. Her kontrolleres Magnus Carlsen før mandagens partiScanning før partiet fjerner alle mistanker om juks ved hjelp av elektroniske hjelpemidler. Her kontrolleres Magnus Carlsen før mandagens parti

Magnus vant fire partier, åtte ble remis (uavgjort) og tapte en gang. Han leverte på nytt en prestasjon i verdensklasse, og er nå uoffisielt nummer 4 i verden.

I siste runde spilte Magnus svart mot Etienne Bacrot. Partiet var lenge jevnt, men franskmannen som var helt ute av form og endte på sisteplass, mistet etter hvert oversikten.

Se bilder og video fra Baku

Neste store oppgave for 17-åringen er en åttepartiers-match mot Peter Leko i Ungarn, en spiller han ofte har hatt problemer mot. Duellen begynner 27. mai - mer om det hos Chessbase.

Men først skal Magnus en svipptur innom Stavanger lørdag 10. mai. Her skal Magnus spille to simultaner mot til sammen 30 voksne og 15 barn. Show-arrangementet finner sted i Byparken i oljebyen - mer info her.

I Kasparovs fødeby
Grand Prix er en serie på seks turneringer som arrangeres i 2008 og 2009. 21 inviterte spillere får alle prøve seg i fire av seks turneringer, og 14 av dem er med denne gangen.

Del 1 av FIDE Grand Prix ble spilt i Baku i Aserbadjan, fødebyen til den tidligere suverene verdenseneren Garry Kasparov.

Ladet opp på skolen
Magnus' siste måneder har vært hektiske, men nå har 17-åringen vært hjemme og gått på skolen i tre uker. Han er elev ved Norges Toppidrettsgymnas' sjakklinje.

Et morsomt – og viktig – poeng var at spillerne måtte følge såkalte Sofia-regler. Det betyr at det er forbudt å tilby remis, kun trekkgjentakelse, evig sjakk eller dommerens inngripen i "døde" stillinger kan føre til poengdeling.

BLOGG: Henrik Carlsen rapporterer fra Baku

Deltakerne, etter rangering:

1. Magnus Carlsen (2765 i rating)
2. Shakhriyar Mamedyarov (2752)
3. Teimour Radjabov (2751)
4. Peter Svidler (2746)
5. Sergej Karjakin (2732)
6. Michael Adams (2729)
7. Gata Kamsky (2726)
8. Alexander Grischuk (2716)
9. Etienne Bacrot (2705)
10. Ivan Cheparinov (2695)
11. Yue Wang (2689)
12. Ernesto Inarkiev (2684)
13. Vugar Gashimov (2679)
14. David Navara (2672)

Neste Grand Prix-runde spilles 30. juli - 15. august i russiske Soci, uten Magnus. Neste turnering for ham er Doha i Qatar fra 13. desember. Grand Prix avsluttes i Tsjekkia i desember 2009.

Leif Erlend Johannessen har sett nærmere på Magnus Carlsen spill i FIDE Grand Prix (lynkurs - slik leser du trekkene):



SMØRSANGER? Denne statuen av popkongen er ikke laget i smør. Men snart kan også dette bivånes på Iowa State Fair...

Jacko foreviget i smør

Musikk

Bisarr statuehyllest til den avdøde popkongen.

Les mer
DØDSBRANN: 25 personer var en stund innesperret i den voldsomme brannen som herjet denne høyblokken i London.

Seks omkom i storbrann

Nyheter

Tre barn blant de døde.

Les mer
PRESIDENT? Etter at Sarah Palin nå trekker seg som guvernør i Alaska, spekuleres det i om hun satser på å bli republikanernes nye presidentkandidat.

Palin trekker seg

Nyheter

Flere tror Sarah Palin vil bli presidentkandidat. Se video.

Les mer
ERFARING: - Bassenget er for å kjøle seg ned, men det funker jo også sosialt. Det er mange som gjerne kan tenke seg oppi, flirer Carsten (t.v.) og Michael.

– Mange vil oppi

Musikk

Roskildefolket finner løsninger på heteproblemet.

Les mer
MICHAEL JACKSON var avhengig av sterke narkotiske stoffer i over 20 år. Her er han med Paris Hilton som har lagt ut bilder av ham på sin Twitter-konto.

– Jackson reiste med miniklinikk

Musikk

Hadde med seg både et IV-drypp og en anestesilege allerede på 1990-tallet.

Les mer
GODE VENNER: Jahn Teigen, Lene Nystrøm Rasted og Lage Fosheim.

– Var Jahns servitør

Musikk

Aqua-Lene glemmer aldri hvordan det var å ha Jahn Teigen som sjef.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881 Online fotball manager