Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Søk i arkivet:
NA Nyhetsbrev:
Derdubor:
Tekst-TV

Derfor var Magnus best

Magnus Carlsen avbildet under superturneringen i Foros i Ukraina 17. juni
Magnus Carlsen avbildet under superturneringen i Foros i Ukraina 17. juni ( Foto: Scanpix/Reuters )

Relaterte emner:
Av Leif Erlend Johannessen

Disse åtte høydepunktene viser hvorfor Magnus Carlsen vant i Ukraina.

Se kommenterte partiglimt nederst

Nettavisens sjakkekspert, stormester Leif Erlend Johannessen, har analysert 17-åringens spill i Aerosvit 2008 som ble avsluttet torsdag.

Magnus vant med ett poeng - det er utklassing når vi snakker om superturneringer i sjakk.

Som ved et trylleslag paralyserer Magnus svart. Ser du trekket? Sjekk svaret blant de kommenterte partiene nederst (parti 2)Som ved et trylleslag paralyserer Magnus svart. Ser du trekket? Sjekk svaret blant de kommenterte partiene nederst (parti 2)

Les alt om turneringen her.

Dermed avanserte han til en uoffisiell 2. plass på verdensrankingen med 2791 poeng. Se liveratingen.

Ingen 17-åring har ledet verdensrankingen tidligere. Ingen har vært på 2. plass heller, ikke engang legendene Garry Kasparov og Bobby Fischer.

Her koker det når Magnus spiller

Ta Nettavisens store Magnus-test

Til NTB sier Magnus at den beste erfaringen fra Ukraina var følelsen av å vinne og så å kunne holde en ledelse helt inn.

Bærums-gutten kom hjem til Norge fredag. Han skal han trene og lade opp til neste oppgave som er sjakkfestivalen i Biel.

Magnus vant i 2007, og er klar favoritt i et felt på seks inviterte deltakere. Turneringen begynner 20. juli.

Leif Erlend Johannessen kommenterer høydepunktene fra Aerosvit (lynkurs - slik leser du trekkene):

22.06.08 14:22, ny 23.06.08 12:29


Du trenger Macromedia Flash Player 8 eller nyere for å spille Distribution quiz. Det ser ikke ut som du har denne spilleren installert på din datamaskin.

Vennligst gå hit for å laste den ned og installere den: www.adobe.com

Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.