Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Andreas Moen under Politiken Cup i Helsingør i sommer Andreas Moen under Politiken Cup i Helsingør i sommer ( Foto: Bjørn Berg Johansen, sjakk.net )

Etter 60 dager fikk Andreas klaff

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 06.09.08 14:00

Dro på sjakkturné i Europa - til sparegrisen var tom og PC-en død.

Del på Facebook

Etter to måneder på farten kronet Andreas Moen sin europa-turne på best mulig måte med et napp i den internasjonale mestertittelen. Det skjedde i Sants Open i Barcelona som ble avsluttet forrige søndag.

Se to kommenterte partier nederst

29-åringen fra Oslo Schakselskap startet litt beskjedent, men avsluttet med tre strake pinner mot sterk motstand og ble beste nordmann.

Turneringen i Spania satte punktum for en travel sjakksommer for juss-studenten.

Siste fra Nettavisen.no/sjakk:


- Nå er Magnus nummer 1 i verden

- Simen tapte siste runde

- Dette er veldig galt

(Artikkelen fortsetter under bildet)

Nettavisen møtte Andreas Moen under hans europaturné. Her er han i aksjon i Politiken Cup i Helsingør, der Dirk König får gjennomgå. (Foto: Ole Valaker, Nettavisen)Nettavisen møtte Andreas Moen under hans europaturné. Her er han i aksjon i Politiken Cup i Helsingør, der Dirk König får gjennomgå. (Foto: Ole Valaker, Nettavisen)

"Kompisene hadde lenge spart opp penger til reiseprosjektet"

Mens andre pakket solbriller og bermudashorts i kofferten, satte Andreas og reisekamerat Torbjørn R. Hansen fra SK 1911 seg på flyet utrustet med hver sin PC for å reise rundt i Europa og spille sjakk i hele ferien.

I moderne sjakk er computeren blitt din mest trofaste følgesvenn, der du kan finstudere motstanderen på store databaser før partiet.

Sterke meninger på sjakk.origo.no

PC-en ga opp
At Andreas sin laptop takket for seg permanent før det siste og avgjørende partiet i Barcelona, tyder da også på at den fikk kjørt seg i sommer!

Kompisene hadde lenge spart opp penger til reiseprosjektet, og det ble en særdeles vellykket affære. De to rakk å delta i turneringer i Danmark, Irland, Italia og Ungarn før turneen altså ble avsluttet i Spania. Til sammen har Andreas spilt 54 turneringspartier i sommer på 60 dager!

Til Nettavisen uttaler han at han er litt sliten etter turen, men at han langt ifra er lei av å spille sjakk. Kick-off for turneen var Svein Johannessens minneturnering i Oslo i slutten av juni.

Deretter fikk de to med seg Landsturneringen (NM) i Tønsberg, før det bar av sted til Politiken Cup i Danmark.

Les også: Det beste og verste i NM og se bildespesial

Reisekamerat Torbjørn Ringdal Hansen fikk også med seg verdifulle ratingpoeng i sin jakt på stormestertittelen (Foto: Ole Valaker, Nettavisen)Reisekamerat Torbjørn Ringdal Hansen fikk også med seg verdifulle ratingpoeng i sin jakt på stormestertittelen (Foto: Ole Valaker, Nettavisen)

Les også: Tittelsjansen røk i siste parti

Privatundervisning
Etter det gikk det slag i slag med turneringer i Irland, der de også fikk privatundervisning av den russisk-irske stormester Alex Baburin, Italia og Ungarn før Spania.

Andreas har holdt et stabilt høyt nivå gjennom hele sommeren, og har selv beregnet at han har tjent bortimot 100 ratingpoeng i løpet av turen. Han luktet på IM-napp i flere turneringer underveis, før det endelig løsnet i Barcelona.

Torbjørn R. Hansen har allerede tittelen internasjonal mester. Han jaktet i stedet sitt tredje og avgjørende stormesternapp. Det gikk ikke denne gangen, men også Torbjørn sikret seg et solid jafs med ratingpoeng slik at han nærmer seg den magiske 2500-grensen, som er det andre kravet for stormestertittelen.

Vi skal se to eksempler fra Andreas sitt spill i sommer (lynkurs - slik leser du trekkene):



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: