Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Jon Ludvig Hammer (til v.) og Frode Elsness under det andre og avgjørende partiet lørdag
( Foto: Bjørn Berg Johansen, sjakk.net )
Frode Elsness ble norgesmester etter omkamp. Se bilder og partier.
Diskuter på vårt populære forum
18-årige Jon Ludvig Hammer og den 35 år gamle legen Frode Elsness fikk like mange poeng i NM i sommer. I helgen spilte de omkamp over to partier på Mitt Hotell i Moss.
Tross til sin unge alder, var Hammer favoritt med sine 2518 ratingpoeng, mot Elsness' 2426.
Les også: 18 år og snart stormester
Begge kjempet for sin første kongepokal. Hammer kunne også blitt en av de yngste norgesmestrene gjennom tidene, men slik gikk det ikke.
(Artikkelen fortsetter under bildet)
Jon Ludvig Hammers ansiktsuttrykk forteller det meste (Foto: Bjørn Berg Johansen, sjakk.net)
Flere feil
Selv om unggutten var klar favoritt på papiret, hadde hjemmehåpet Frode
Elsness var Moss Schakklub god innbyrdes score.
Og favoritten fikk raskt problemer. Elsness kom godt i gang i første parti fredag, og Hammer begikk flere feil på rad fra trekk 27.
Til slutt satt han igjen med et håpløst sluttspill, og måtte gi seg.
Spill gjennom partiene i matchen hos bergensjakk.no
Så stolt og fornøyd var Frode Elsness da seieren var sikret (Foto: Bjørn Berg Johansen, sjakk.net)Hammer måtte utlikne lørdag for å få ekstraomganger. Han prøvde å overraske i åpningen, mem Elsness utliknet lett med svart.
Hammer fikk heller ikke noe ut av midtspillet og i stedet brøt svart gjennom på dronningfløyen og fikk klar fordel. En behagelig situasjon for Elsness som ville bli mester med remis (uavgjort).
Fordelen økte framover mot tidskontrollen ved 40 trekk, og da Hammer tilbød remis etter 36 trekk tok Elsness imot.
Dette var femte gangen på rad at NM ble avgjort gjennom en såkalt stikkamp. Magnus Carlsen har vært involvert i tre av dem.
"Rotet så mye"
Etter tap både i 2004 mot Berge Østenstad og 2005 mot Simen Agdestein - en
legendarisk match som ble overført på Nettavisen og omtalt på sju
språk - klarte han endelig
å vinne i 2006 mot Agdestein.
- Deilig å vinne, etter å ha rotet så mye, sa Magnus til Nettavisen etterpå.
I fjor var det Porsgrunn-spillerne Espen Lie og Geir Sune Tallaksen som endte likt etter hovedturneringen. Lie vant omkampen.
Se listen over alle norgesmestrene her.