Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Peter Heine Nielsen (til h.) tapte 0-2 mot Leif Erlend Johannessen mandag. Her er han i aksjon mot Magnus Carlsen i Glitnir Blitz i Oslo i 2007. Carlsen ble til slutt nummer 2, dansken nummer 4.
( Foto: Kyrre Lien / SCANPIX )
Nettavisens ekspert brukte norsk spesialvåpen.
Sms/mms: Send TIPS til
2030
E-post: tips@nettavisen.no
Her avgjøres matchen. Leif Erlend Johannessen spiller bonden fra h5 til h4. Uansett hva dronningen gjør, følger g4-g3 med dødelig effekt. Peter Heine Nielsen ga opp - 2-0 til nordmannen.
Leif Erlend Johannessen er Nettavisens sjakkkekspert og har vært en av Norges fremste stormestre i en årrekke. Her er han avbildet under firelandskampen i Oslo i 2008 der han ble toppscorer.
( Foto: Ole Valaker, Nettavisen )
Peter Heine Nielsen var sekundant for Magnus Carlsen under -VM i Khanty-Mansiysk i Russland i 2005. Her studerer de et parti sammen. Bak følger pappa Henrik Carlsen med.
( Foto: SCANPIX )
Se kommentert parti nederst
Nummer 61 i verden mot nummer 501. Få hadde regnet med 0-2 - tilsynelatende enkelt.
Men det var det som skjedde da Peter Heine Nielsen møtte Nettavisens egen sjakkekspert Leif Erlend Johannessen mandag kveld.
Det er ingen hvilken som helst skalp nordmannen kan henge i beltet.
Heine Nielsen har 2668 ratingpoeng - kun Magnus Carlsen er bedre i Norden.
Dansken har vunnet EM i lynsjakk (på internett) og er verdensmester Vishy Anands sjef-sekundant. Han har hjulpet Magnus Carlsen tidligere.
Dermed var han også klar favoritt mot Leif Erlend Johannessen som har 2540 poeng og er nummer 501 i verden.
GÅ TIL NETTAVISEN SJAKK
"Absolutt fortjent"
Partiene ble spilt over internett. Leif Erlend satt i Oslo
Schakselskap, der trekkene ble overført på storskjerm, mens dansken var
hos kjæresten i Litauen.
- Det var overraskende, i hvert fall at det ble 2-0. Jeg kjempet for livet i det første partiet, og så bukket han. Det andre var jeg godt fornøyd med, sier Leif Erlend Johannessen.
Motstanderen hadde ingenting å si på resultatet.
--> Nettavisen sjakk er på Facebook. Bli tilhenger her
- Seieren var absolutt fortjent. Leif spilte best i de avgjørende øyeblikkene, sier Peter Heine Nielsen til Nettavisen.
- Det er bare å gratulere med seieren, og så tross alt minne om jeg var trener i 2-3 år for Leif, sier han.
Dansken har nemlig vært ungdomslandslagstrener for Norge.
Vil lære til Nordisk
Men Peter Heine Nielsen har ikke tenkt å legge seg ned og grine.
- Det er Nordisk Mesterskap om tre uker. Jeg vil lære av dette og møte opp i god form!
Matchen var en del av Sveins 2. Minneturnering, som Nettavisen følger her.
Leif Erlend Johannessen brukte like godt den avdøde sjakklegenden Svein Johannessens spesialvåpen i parti 2 - tidligere omtalt i Nettavisen som Norges mest kjente sjakktrekk.
Her kommenterer Johannessen seieren selv (lynkurs - slik leser du trekkene):