Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Magnus Carlsen i støtet. Den svarte springeren får bokstavelig talt bein å gå på når verdenseneren angriper. Magnus Carlsen i støtet. Den svarte springeren får bokstavelig talt bein å gå på når verdenseneren angriper. ( Foto: Erlend Aas / Scanpix )

Etterpå ga de bort 70 millioner

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 08.06.10 19:22

Ap-toppene fikk leksjon av verdens beste. Se video.

Magnus Carlsen (t.v.) hilser på stortingsrepresentant Kåre Simensen (Ap) før partiet. Magnus Carlsen (t.v.) hilser på stortingsrepresentant Kåre Simensen (Ap) før partiet. ( Foto: Erlend Aas / Scanpix )
OL-ambassadør Magnus Carlsen skinte om kapp med solen foran Stortinget. OL-ambassadør Magnus Carlsen skinte om kapp med solen foran Stortinget. ( Foto: Erlend Aas / Scanpix )

Fakta:

KLARER DU DAGENS NØTT?

Velg vanskelighetsgrad eller få hint ved å trykke på knappene under brettet:

Del på Facebook

GÅ TIL NETTAVISEN SJAKK

Levende sjakkbrikker rykket inn på Løvebakken foran Stortinget tirsdag morgen.

Verdensener Magnus Carlsen spilte mot Ap-politiker Kåre Simonsen, og brikkene var andreklassinger ved Kampen skole.

Simonsen ble assistert av sjakkpresident Jøran Aulin-Jansson - en sterk mesterspiller. Carlsen fikk hjelp av kulturkomiteens leder Gunn Karin Hjul (Ap).

Ikke uventet var Magnus ustoppelig. Etter 20 minutter måtte det hvite laget erkjenne nederlaget

Se video fra Sjakkhuset.no:

- Ikke et kritisk ord
Etterpå gikk Hjul og Simonsen inn til de andre politikerne og stemte for å bevilge 70 millioner kroner til sjakk-OL i 2014.

Stortinget var enstemmig.

- Alle partiene var enige. Det var ikke et kritisk ord om sjakk-OL, sier generalsekretær Dag Danielsen i sjakkforbundet strålende fornøyd til Nettavisen.

Tromsø er norsk søker, og konkurrerer bare med Varna i Bulgaria. Den endelige tildelingen skjer i oktober.

«En helt fantastisk dag»

Hard kamp
- Det blir en hard kamp. Dette er storpolitikk. Vi har ingen garanti for hvordan det går, men vi har gjort en god jobb og var tidlig ute, sier Danielsen.

Det var knyttet spenning til et tilleggskrav som dukket opp etter at Tromsø leverte søknaden: De må arrangere World Cup i 2013. Det koster flere millioner.

Også dette ga politikerne grønt lys til.

- En helt fantastisk dag. Norsk sjakk blir endelig tatt på alvor av storsamfunnet. Sjakkforbundet har klart seg uten støtte gjennom sitt snart 100-årige liv. Sjakk har fått en helt annen anseelse enn før, sier Danielsen.

Et sjakk-OL samler rundt 3000 deltakere fra 150 land. Det arrangeres annethvert år, og spilles i høst i skiskyttermetropolen Khanty-Mansyisk i Russland.

OL har aldri vært arrangert i Norge, og ikke i Norden siden Stockholm i 1937 og Helsinki i 1952.

Norges Sjakkforbund har jobbet med søknaden i fire år.

Les også:

- Her blir de drevet til vanvidd

- Jeg ble tatt med i en UFO

- Som om Vadsø Turn skulle møtt Barcelona

Skremte konkurrentene
Flere land var aktuelle som søkere tidlig i prosessen, blant annet Kina, og generalsekretæren mener at Norge skremte dem bort.

- Vi skulle være tidlig på banen for å signalisere at vi ville ha akkurat dette arrangementet og at vi kom til å kjempe knallhardt for å få det. Magnus Carlsen har også ryddet vei med sine fantastiske prestasjoner, sier han.

For Carlsen var oppvisningen en myk oppladning til neste store oppgave: Grand Slam i Romania 14.-24. juni. Følg turneringen på Nettavisen.no/sjakk.

Bli tilhenger av Nettavisen SjakkFacebook

Nettavisen Sjakk on Facebook



Annonse

Kommentarer


MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: