Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
SMØRBLID: Valentina Gunina fremstår veldig jordnær og sjarmerende. Ingen nykker der i gården, kanskje i motsetning til sine mer navngjetne russiske venninner, sier Nettavisen-ekspert Leif Erlend Johannessen. Dette bildet er fra et hastig videointervju som er publisert på YouTube.
( Foto: YouTube )
Sjakkens nye stjerne kommer fra fattige kår.
Velg vanskelighetsgrad eller få hint ved å trykke på knappene under brettet:
- Vi tar litt av æren, sier Jan Sigmund Berglund i Tromsø Sjakklubb etter at Valentina Gunina vant EM i sjakk for kvinner.
23-åringen fra Murmansk har nemlig hatt en lengre vei de fleste til toppen, en vei som inkluderer en tiggerferd i Nord-Norge.
Ba om penger
For 13 år siden dukket opp hun opp under en turnering
i Nord-Norge, sammen med broren og faren - hennes første sjakklærer.
Mens datteren slo flere voksne, erfarne klubbspillere, spurte faren etter penger. Valentina var uttatt til både EM og VM, men de hadde ikke råd til å delta.
Krisen etter Sovjetunionens oppløsning har rammet Murmansk ekstra hardt, og byen har mistet en tredjedel av befolkningen siden 1989.
Kunne de sjakklubbene i Nord-Norge hjelpe?
EM var allerede over, uten Valentina. Men Berglund og de andre rakk VM, etter et hastemøte i Barentsutvalget.
Gunina trengte 4500 kroner for å kunne reise, og tusenlappene kom på bordet under en spontan kronerulling.
- Alle klubbene spyttet i. Jeg skrev vel på hjemmesiden til Tromsø i 1999 at hun kanskje husker hjelpen når hun blir stormester, sier Berglund til Nettavisen.
BILDE: Se hvordan Gunina så ut som 10-åring!
Vant stor pengepremie
Valetina Gunina ble nummer tre i VM. Slike prestasjoner er enormt viktig for
å få støtte til å satse i Russland. Året etter vant hun EM for jenter under
12 år.
Og nå Gunina blitt stor. Veldig stor. Hun opplevde nylig sitt største øyeblikk da hun tok gull i EM for kvinner, først i langsjakk og så i lynsjakk.
Med en førstepremie på 20.500 euro - mer enn i mennenes EM - burde ikke penger være noe problem lenger.
Den nye dronningen
Valentina Gunina begynte å spille sjakk som 5-åring, og faren fortalte da de
var i Norge at de dro til klubben hver dag.
For et par år siden flyttet hun til Moskva for å studere sjakk på høyere nivå. Det var åpenbart et smart trekk.
I oktober skrev «The Voice of Russia» at landet hadde fått en ny sjakkdronning. Da vant hun det russiske kvinnemesterskapet etter hard kamp.
For to uker siden skrev den kjente sjakkbloggeren Susan Polgar det samme. Hun la til: «Russiske kvinner er ikke bare vakre, men også smarte».
Tittelen henspiller på eks-verdensmester Alexandra Kosteniuk, som kaller seg «sjakkdronningen», og som var i det slagne feltet.
Her kan du imidlertid se nettopp Kosteniuk vinne over Gunina i lynsjakk, et klipp som er sett 40.000 ganger på YouTube:
«Ingen nykker der i gården»
Nettavisens sjakkekspert Leif Erlend Johannessen mener Gunina virker som et
friskt pust i kvinnetoppen.
- Mitt inntrykk er at hun fremstår veldig jordnær og sjarmerende. Ingen nykker der i gården, kanskje i motsetning til sine mer navngjetne russiske venninner, sier hun.
Foreløpig er Gunina «kun» nummer 14 blant kvinnene, men fortsetter hun å prestere på samme nivå som nå, går det raskt oppover. Etter EM er hun på en uoffisiell 10. plass.
Leif Erlend Johannessen har analysert sjakkometens spill (se også eget vindu):
FÅ SISTE SJAKKNYTT: Bli tilhenger på Facebook
Nettavisen har passert 30.000 venner på Facebook! Nå gir vi en krone til Natteravnene for hver nye venn vi får. Klikk på denne Like-knappen for å bli venn med Nettavisen og samtidig gi en krone til Natteravnene:
Her vil vi gjerne vite hva du mener om denne saken. Vi ønsker fullt navn fordi det gjør argumentene og synspunktene
mer interessante. Dersom du har spesielle grunner til å være anonym, kan du sende innlegget hit og begrunne hvorfor.
I unntakstilfeller vil vi publisere slike anonyme innlegg etter redaksjonell redigering. Vær saklig og respektfull!
Gunnar Stavrum, sjefredaktør