Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Annonse:
Bildet er fra Gausdal i april 2006.
Bildet er fra Gausdal i april 2006. ( Foto: Arne Tjølsen )

Her slår Katrine (14) storfavoritten

Supertalentet Katrine Tjølsen slo elitespiller. Vi har analysert spillet.

TV2 logo Av Torstein Bae
  • Tips en venn om denne artikkelen
  • Skriv ut artikkel
  • Del på Facebook
  • Del på MySpace
  • Del på Nettby

Ta et parti nå // Diskuter med andre

Katrine Tjølsen fra Bergen ble overraskende årets kretsmester i sjakk i Hordaland. Hun ga bare bort et halvt poeng, og tok en klar seier.

Se parti og resultater lenger nede i saken

I 4. og nest siste runde runde vant Katrine det svært viktige oppgjøret mot elitespiller Kjetil Stokke, som faktisk også er hennes trener.

Dermed ledet ungjenta med et halvt poeng før finalen mot sterke Stig K. Martinsen. Partiet endte remis, og dermed sikret Tjølsen seg sin første KM-tittel for voksne.

Bergens-jenta, som fylte 14 i januar, er utvilsomt Norges største talent på kvinnesiden, og absolutt et av de største talentene vi har uansett kjønn.

Les også: Norges beste sjakkjenter

2007 har startet på beste vis for den talentfulle jenta. Nylig ble det bronse i Nordisk, og på Sotra ble hun altså kretsmester. Det gir billett til mesterklassen i årets Landsturnering, men det er grunn til å tro at hun heller vil prøve å vinne kadett (U16).

De beste i årets KM for Hordaland:

1. Katrine Tjølsen (Bergens SK) 4,5 poeng
2. Kjetil Stokke (Bergens SK) 4 poeng
3. Stig K Martinsen (Masfjorden SK) 4 poeng

Komplette resultater her
Spill gjennom alle partiene

Vi har sett nærmere på Katrines seier mot Kjetil Stokke, der Stokke får en solid leksjon i gaffelspill:

Les flere sjakksaker


07.03.07 13:23, ny 08.03.07 11:32


Så glade ble premievinnerne i yngste klasse.

Se hvem som vant NM

182 sjakk-talenter målte krefter i helgen. Se resultater og bilder.

[ Les mer ] 23:42
Norge stiller med både herre- og damelag i OL. Fra v.: eliteutvalgsleder Raoul Abrahamsson, Ellen Hagesæther, Magnus Carlsen, Sheila Barth Sahl, Leif Erlend Johannessen, Line Jin Jørgensen, Kjetil Lie, Silje Bjerke, Jon Ludvig Hammer og Katrine Tjølsen

Norsk sjakk-sjokk i OL

- Jeg tror ikke kineserne skjønte helt hva som foregikk, sier matchvinneren.

[ FORUMET: "Har litt gåsehud her" ] 22:16
I sjakk-OL er det fire på hvert lag. De spiller hvert sitt parti, uten innblanding av de andre, og poengene legges sammen. Magnus Carlsen sitter på det prestisjebordet 1. bordet.

Kan du spille som Norges beste?

10 perler fra Norges OL-lag - test deg selv.

[ Test deg selv ] 13:58

DISKUTER:

[ Les mer ]

Lynkurs: Lær å lese sjakk

NOTASJON:

[ Les mer ]

TEST DEG:

[ Les mer ]

NSFs Elo-liste:

[ Les mer ]

Relaterte emner:
Annonse: