Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Gullet glapp for Pechstein

Tyske Claudia Pechstein hadde muligheten til å bli første kvinne i OL-historien som vinner samme øvelse i fire OL på rad.

Publisert 25.02.06 19:03 | Sist oppdatert 25.02.06 20:29

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på MySpace Del på Twitter Del på Nettby
Tips en venn om denne artikkelen

Den tyske veteranløperen vant 5.000-meteren både på Lillehammer i 1994, i Nagano i 1998 og i Salt Lake City i 2002.

I årets OL i Torino har imidlertid allergi voldet skøyteløperen problemer. Noe som blant annet resulterte i at hun måtte stå over 1.500-meteren.

Hughes vant
Kanskje var det luftveisproblemene som skapte trøbbel også lørdag. Den tyske jenta gikk i siste par mot kanadiske Clara Hughes, og hadde lenge taket på sin parvenninne.

På de siste to rundene kom imidlertid Hughes, og knep gullet noen små tideler foran Pechstein. Og den tyske favoritten, som også tok medalje på den lengste distansen i Albertville i 1992, måtte altså nøye seg med sølv.

Bronsemedaljen gikk til kanadiske Cindy Klassen, som holdt unna for det 18 år gamle stortalentet Martina Sablikova fra Tsjekkia. Sistnevnte leverte en sugende sluttspurt, og var nær ved å hente fire sekunder på en stokk stiv Klassen på sisterunden.

Klassen tok likevel sin femte medalje i årets leker – den sjette totalt i karrieren. Dermed er hun den største vinterolympieren i hjemlandet gjennom alle tider.

Haugli perset nesten
Det norske håpet Maren Haugli endte til slutt på en åttendeplass, i et løp hvor hun bare var tre sekunder bak sin personlige rekord. Noe som må anses som en flott prestasjon, da Torino-isen ikke er blant de raskeste.




Fakta i samarbeid med 1881

Forsiden nå:

KJEMPER: President Barack Obama kjemper i det siste for å få gjennom helsereformen han gikk til valg på.

Obama kjemper for helsereformen

Ber Twitter-tilhengere om hjelp til å få gjennom helsereformen. - Din stemme er enormt viktig, skriver presidenten.

Les mer

- Det var rødt kort

Hot og utilgjengelig

Frykter for større vulkanutbrudd

Viking knuser Brann

FASTLINKS
Hyttetorget har løsninger som gir økt komfort på hytta di. Les mer
Ingen bompenger. Norges billigste elbil Les mer
Nettavisen Fastlinks

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no