Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
IKKE LETTSKREMT: Aksel Lund Svindal har lagt det stygge fallet bak seg og er tilbake som verdens beste alpinist.
Foto: EPA/Scanpix
Sjekk hvem Nettavisens sportssjef lot seg imponere av i 2008.
Send sms / mms med ditt tips til
1930
eller epost til: tips@nettavisen.no
KOMMENTAR:
Anders
Skjerdingstad
Sportssjef, Nettavisen
Å velge ut de største norske idrettsbragdene i løpet av et år, er sjelden enkelt. I forhold til folketall er Norge en av verdens beste idrettsnasjoner.
I et OL-år er det selvsagt ekstra vanskelig. Derfor må en kåring av de ti mest imponerende idrettsprestasjonene innebære noen grad av subjektivitet.
Premissene for denne topp 10-listen er en salig blanding av personlige preferanser, den følelsesmessige opplevelsen av enkelthendelser og en profesjonell vurdering.
Du trenger selvfølgelig ikke være enig. Si gjerne din mening i kommentarfeltet under listen!
LES OGSÅ: De personlige idrettshøydepunktene til Nettavisens sportsjournalister
Her er de ti utøverne som har imponert meg mest i 2008:
10. Ola Vigen Hattestad - Den nye sprintkongen

Norge har dominert sprintlangrenn siden starten. Tor Arne Hetland ble den første sprintkongen, og etterpå har sprintstjernene kommet og godt. Bredden har vært mer framtredende enn stabiliteten.
Nå ser det imidlertid ut til at vi har fått en ny ener. Ola Vigen Hattestad (26) fra Ørje vant verdenscupen i sprint sist vinter, etter en tøff kamp med svenske Emil Jönsson. Denne sesongen har han åpnet med tre seirer av tre mulige i verdenscupen.
Ola Vigen Hattestad framstår som en komplett sprinter. God i både klassisk og skøyting, hurtig i starten, rask i spurten – og taktisk klok i felt. Norges største VM-favoritt denne vinteren!
9. Anne Margrethe Hausken - Det eventyrlige året

Orientering er en sport som får for lite oppmerksomhet og dermed også for lite anerkjennelse blant folk flest. Orientering er en ekstremt krevende sport, der de beste har en fysisk kapasitet som kan måle seg med de beste i hvilken som helst av de mer mediefokuserte utholdenhetsidrettene som langrenn, sykling, svømming og langdistanseløping. I tillegg må man altså ha hodet med seg for å finne den mest effektive veien fra start ril mål.
Mange har kanskje ikke hørt om Anne Margrethe Hausken (32). Men hun vant altså VM-gull, to EM-gull og verdenscupen sammenlagt i 2008. Det kvalifiserer definitivt til en plass på denne lista!
8. Ole Einar Bjørndalen - Verdens beste – som ventet

Tidenes beste skiskytter fosser videre, og nærmer seg Ingemar Stenmarks rekord i antall verdenscupseirer. Vant verdenscupen sammenlagt, og reiste hjem fra VM i Östersund med fem medaljer rundt halsen.
Når Bjørndalen likevel må ta til takke med en 8.-plass her, skyldes det delvis at mange har levert store prestasjoner, men minst like mye at det stilles enorme forventninger til 34-åringen.
For selv om det ble fem medaljer i Östersund, ble det bare ett gull. Ole Einar Bjørndalen havnet i skyggen av Emil Hegle Svendsen – som også har vært sterkest hittil denne sesongen. Kanskje ligger det et varig tronskifte i luften ...
7. Kurt Asle Arvesen - Den gode hjelper til topps

Av sine egne sjefer fikk Kurt Asle Arvesen trolig mest ros for sin oppofrende innsats for CSCs store stjerner under sommerens Tour de France.
Men rundt omkring i de tusen norske stuer er det selvfølgelig bare én ting som huskes: Seieren på den 11. etappen, 16. juli.
Og det var ikke mye luring da Arvesen ble historisk. Fire kilometer før mål klinte han til – og så seg aldri tilbake. Undertegnede sto oppe i sofaen med tårer i øynene og hendene over hodet under hele den lange innspurten. Noen idrettsøyeblikk gjør rett og slett litt sterkere inntrykk enn andre. Og noen seirer virker LITT mer fortjent enn gjennomsnittet ...
6. Olaf Tuftes - Gullgutt igjen

Olaf Tufte lever et liv i skyggen mellom hvert OL. Til gjengjeld har han en tendens til å stå fram med bravur når OL-ilden tennes.
Så også i Beijing. 32-åringen hadde stigning gjennom alle heatene og i finalen var han uslåelig. Dermed forsvarte han singlescullergullet fra Athen for fire år siden.
Tufte er kjent for å være en av Norges aller råeste på trening. Han trener mye og hardt – til tross for at astma og allergi stadig prøver å stikke kjepper i hjulene for ham. Han sprenger grenser. Av og til har han kanskje også tøyd strikken for langt. Det er lov, så lenge man er best når det gjelder.
5. Alexander Dale Oen - Sjokksølvet

Folk som er litt over middels interessert i idrett, har lenge visst at Norge hadde en mann på gang med stort potensial i svømming. Og etter sterk innsats i langbane-EM i Nederland (ett gull, to sølv), var Alexander Dale Oen et medaljehåp i OL.
Likevel var det bergenseren leverte langt i overkant av det man kunne forvente. Det ble sølv på favorittdistansen 100 meter bryst. I semifinalen satte Dale Oen olympisk rekord med 59,16, men i finalen var 23-åringen sjanseløs mot regjerende mester japanske Kosuke Kitajima, som satte ny verdensrekord med tiden 58,91.
Uansett satte Dale Oen Norge på kartet i en verdensidrett vi sjelden har markert oss i.
4. Håndballjentene - To lag – to gull

Marit Breivik har i årevis vært hyllet som en av landets beste lagbyggere. Og med god grunn, etter utallige triumfer som sjef for håndballjentene.
2008 overgår imidlertid det meste. Først vant Norge OL-gull i Beijing. Det gjorde medaljesamlingen komplett. Deretter fulgte håndballjentene opp med gull i EM – med et nesten helt nytt lag. Selv om nøkkelspillere som Gro Hammerseng, Katja Nyberg og Else-Marthe Sørlie Lybekk var borte, vant Norge en suveren EM-seier.
Dårlig nivå, hevder enkelte. Imponerende, mener jeg!
3. Emil Hegle Svendsen - Snart konge?

2008 ble året da tidenes beste skiskytter Ole Einar Bjørndalen virkelig ble utfordret av et nytt kongsemne. Til alt hell, sett med norske øyne, er også den slagkraftige rivalen norsk.
Emil Hegle Svendsen (23) fra Trondheim fikk sitt definitive gjennombrudd og ble VM-konge med to gullmedaljer i Östersund i februar. På fellesstarten slo han til og med Bjørndalen i spurten.
Svendsen har fulgt opp gjennombruddet med en glimrende innledning på 2008/09-sesongen, og har feiret jul som verdenscupleder etter å ha vunnet tre renn.
2. Andreas Thorkildsen - Nytt gull og olympisk rekord

Norske olympiske rekorder i friidrett vokser ikke på trær. Vebjørn Rodals 800-meterrekord fra 1996 overlevde også 2008-lekene i Beijing, mens Andreas Thorkildsen (26) sikret Norge en ny.
Sørlendingen fra Kristiansand var nemlig i en klasse for seg da han forsvarte spydgullet fra Athen med en imponerende finaleserie i Beijing: 84,72 - 85,91 - 87,93 - 85,13 - 90,57. Avslutningskastet er altså identisk med den nye olympiske rekorden.
Andreas Thorkildsen er definitivt i ferd med å bli en av de største norske idrettsutøverne gjennom tidene. Og det beste av alt er at han trolig har de beste årene foran seg.
1. Aksel Lund Svindal - Det utrolige comeback

Har du vært i et brattheng i en utfortrasé? I så fall skjønner du at det er med livet som innsats verdens beste alpinister kaster seg utfor fjellsider verden rundt i jakt på heder, spenning og verdenscuppoeng.
27. november 2007 opplevde Aksel Lund Svindal marerittet, da han mistet kontrollen under trening i Beaver Creek. Han berget livet, men skadet seg stygt, og veien tilbake tok et år.
Og han er ikke bare tilbake, men tilbake på toppen. I kveld feirer 26-åringen nyttår som verdenscupleder.
Årsaken til at han er helt på topp i denne kåringen, er selvfølgelig det som skjedde nettopp i Beaver Creek 6. desember i 2008. Et år etter det stygge fallet, gikk Aksel Lund Svindal helt til topps i traseen der alt gikk galt. Det vitner om en psyke av stål. Dagen etter utladningen fulgte han dessuten opp med seier i super G.
Den prestasjonen er det ingen som slår, i mine øyne!