Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
IBU PRESIDENT: Anders Besseberg intensiverer dopingjakten.
Foto: EPA/Scanpix
Dobbelt så mye penger skal brukes for å ta jukserne i skiskyting kommende sesong
De som skulle la seg friste til å jukse i et forsøk på å hente inn Ole Einar Bjørndalens forsprang, må dermed tenke seg om en ekstra gang.
Det internasjonale skiskytterforbundet (IBU) tok tre utøvere i fjor som hadde brukt den nyeste formen for EPO – biolik EPO – og flere kan det altså bli.
– Dette sikrer en solid finansiell basis for et profesjonelt system som kan teste både i og utenfor konkurranse, for å gjøre alt vi kan for å bekjempe doping i skiskyting, sier IBUs norske president, Anders Besseberg, i en pressemelding.
Han uttrykker glede over at den russiske trioen Jekaterina Jourijeva, Albina Akhatova og Dmitrij Jarosjenko ble fersket rett før VM i Sør-Korea i vinter.
– Vi er ikke stolte over disse tre tilfellene. Men samtidig er vi stolte over at vi var først i verden til å «ta» utøvere som hadde brukt biolik EPO. Dette skjedde etter negative, men likevel mistenkelige tester sesongen før, sier Besseberg.
(ANB)