Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Ezinne løp inn til ny, norsk rekord

NORSK REKORD: Ezinne Okparaebo satte norsk rekord på 100 meter under Bislett Games. NORSK REKORD: Ezinne Okparaebo satte norsk rekord på 100 meter under Bislett Games. Foto: Tor Richardsen/Scanpix

– Jeg er kjempestolt, sier Ezinne Okparaebo etter å ha levert festens store lyspunkt under Bislett Games.

  • Skriv ut artikkel
  • Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 03.07.09 22:18 | Sist oppdatert 03.07.09 23:31

Uværet skapte trøbbel for mang en stjerne på Bislett fredag, men Ezinne Okparaebo lot tordenvær være tordenvær og framsto som festens store lyspunkt.

21-åringen freste inn til 11,23 og forbedret dermed sin egen norske rekord med et lite tidel. Tiden var også den beste i Europa denne sesongen. Og på toppen av det hele pustet hun et knippe store verdensstjerner i nakken – og beviste at avstanden fram til de beste krymper nærmest dag for dag.

Ikke rart sprinthåpet var blant de blideste på Bislett etter kanonløpet.

– Jeg er kjempestolt av meg selv! Dette var akkurat det jeg hadde håpet på, sa Okparaebo til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB).

Sterkt felt
Og det var god grunn til å være glad. Mens regnskyllet skapte trøbbel for konkurrenter og kollegaer på Bislett, virket ungjenta nærmest uberørt. Hun gjorde det hun kom for – og kunne reise hjem med godfølelsen i kroppen.

– Målet da jeg kom hit var å ikke bli stresset over å møte de beste. Det klarte jeg, smilte Okparaebo, som løp godt fra start til mål på 100-meteren.

– Det klaffet godt helt fra start og heldigvis klarte jeg å holde hodet kaldt, sa Okparaebo.

Hun ble til slutt nummer fem i det sterke startfeltet. Jamaicanske Kerrin Stewart vant, men var ikke mer enn 24 hundredeler raskere enn Norges representant i finalefeltet. 14 hundredeler skilte fram til meritterte Chandra Styrrup fra Bahamas.

Sånt lar seg så absolutt høre.

EM-medalje?
Mindre imponerende blir ikke den norske rekorden av at oppladningen til Bislett Games har vært alt annet enn perfekt. Okparaebo har slitt med skade, men insisterer på at det ikke lå noen risiko i å starte fredag.

– Jeg hadde noen skavanker for to uker siden, og det er sånt som skjer. I dag var jeg uansett klar til å starte, og jeg var ikke redd for å skade meg på ny, sa Okparaebo.

Nå retter hun fokus mot U23-EM i Kaunas i Litauen midt i juli. Der seiler den norske sprintjenta opp som et av de heteste navnene.

– Målet er definitivt medalje. Dette er min siste sjanse, og en eventuell medalje fra EM vil jeg ha hele livet. Derfor satser jeg knallhardt inn mot det mesterskapet, sier 21-åringen.

– Kan du bli enda bedre til EM?

– Det håper jeg definitivt!

Ville glede publikum
Opplevelsen på Bislett fredag var av det helt spesielle slaget. Okparaebo hadde nemlig satt seg fore å gi publikum noe å juble for.

– Jeg hadde lyst til å gjøre publikum glad!

Selvtilliten er det ingenting i veien med.

– Jeg har alltid tro på meg selv når jeg går ned i blokka. Uansett hvordan det har gått på trening.

Ingen grunn til å være beskjeden med ny norsk rekord i beltet. (ANB)

Sjekk siste sportsnytt her!



ØNSKER FREDELIG DEMONSTRASJON: -Innshallah, det vil bli en fredelig, men dog hørbar demonstrasjon!, skriver Bhatti på Facebook ifølge Aftenposten.no.

Bhatti vil ha karikatur- demonstrasjon

Nyheter

En karikaturtegning av profeten Muhammed har opprørt norske muslimer, blant dem Arfan Bhatti.

Les mer

LIVE: Kan City kapre fjerdeplassen?

Premier League

Trenger storseier for å gå forbi Liverpool.

Direkte NÅ!
Google demonstrerte tirsdag den nye tjeneste Buzz.

Nå skal Gmail bli som Facebook

NA24

Google Buzz gjør Gmail til sosialt nettverk.

Les mer
SINT: Arsene Wenger har endelig skjønt det mange har konkludert med for lenge siden. Deler av den engelske pressen er ikke til å stole på.

Wenger slakter pressen

Premier League

- Dere vrir og vender på alt jeg sier, hevder Arsenals manager.

Les mer

De 5 mest idiotiske oppfinnelsene

Side2 Blogg

Dumme oppfinnelser, forskjellsbehandling og jenter i herretruser. Se det på dagens Side2blogg.

Les mer
4,5 MILL: Denne hytta i Fageråsen på Trysil er til salgs gjennom Eie Eiendomsmegling.

Hyttejubelen er tilbake

Bolig

Sprek start i fjellheimen.

Les mer

Tips oss

Send sms og mms til 1930 med ditt tips tips@nettavisen.no

Fakta i samarbeid med 1881 Online fotball manager

Blogglisten

Ukens blogg

Herlig fotoblogg

Cecekaa.blogspot.com er en blogg med fantastiske foto.

blogglisten.no