-
Kvitfjell åpner både øst og vest og frister med hele 8300 meter nedfarter
-
Ro deg ned. Helt ned
-
Dark Season i Kristiansand
-
Bjorli øker til hele 1400 meter
-
Trysil snurret såvidt i gang fredag
OLs største norske øyeblikk
SISTE SPORT:
- 21.46 Hva lærte du nå, Martin Andresen?
- 21.41 Storspill av Tutta
- 21.28 Vinner Davis Cup uten Nadal?
- 19.56 Eventyret fortsetter
- 19.45 - Veldig viktig seier
- 19.30 Søndagens travmeny
- 19.12 Etterlengtet hjemmeseier for Sparta
- 19.02 Hvem skal stoppe Tonje Larsen?
- 18.15 - Hangeland best
- 18.06 Scolari: - De var bedre enn oss
- 17.59 - Gallas har en framtid
- 17.07 Ingen debut for Flo
- 16.46 Massiv Real-bonus
- 15.53 Northug gråt av glede
- 15.46 Rørt Waitz hedret med St. Olav
- 15.24 Er det ingen som vil score?
- 14.18 Haugli imponerte
- 14.06 Da Northug ble mann
- 13.06 Bøkko vant i Russland
- 12.30 Formel 1-stjerne kjørt ned på sykkel
- 12.25 Nå kan du smile, Marit!
- 11.20 Kjedelig uten Tippeligaen?
- 10.28 - United kjøper Giggs-erstatter
- 10.17 Sjekk dagens dobbel på langoddsen
- 10.02 - Byr 630 mill. for Buffon
Relaterte emner:
Norske
deltakere i tall:
18 utøvere i fotball
4 i sprangridning
6 i sandvolleyball
1 i vektløfting
1 i taekwondo
6 i friidrett
1 i padling
1 i roing
9 i seiling
3 i kappgang
1 i BMX
2 i terrengsykling
5 i landeveissykling
1 i fekting
4 i svømming
1 i bryting
7 i skyting
14 i håndball
Medaljeoversikten:
1. Kina 51-21-28
2. USA 36-38-36
3. Russland 23-21-28
---
21. Norge 3-5-2
30. Danmark 2-2-3
44. Finland 1-1-2
56. Sverige 0-4-1
71. Island 0-1-0
Du bestemmer!
Norge tok medalje i ni forskjellige idretter under sommerlekene i Beijing.
Det er tidenes beste uttelling i antall grener, dersom Norge får beholde bronsemedaljen i sprangridning. Mister vi den, er 2008-lekene på nivå med OL i Sydney i 2000.
- Nesten i overkant
Totalt tok Norge medalje i halvparten av de idrettsgrenene vi hadde deltakere
i.
Takket være den fantastiske lørdagen, hvor både håndballjentene og Andreas Thorkildsen vant gull, mens Nina Solheim tok sølv, ble det til slutt tre gull, fem sølv og to bronse.
– Det er nesten i overkant å ta gull og sølv i idretter der vi bare har én utøver med. Etterveksten må vi hele tiden jobbe med og blir en av de store utfordringene fram mot London om fire år, sier toppidrettssjef Jarle Aambø til ANB.
Flere eksperter, deriblant Johan Kaggestad, mente at Alexander Dale Oens sølv i 100 meter brystsvømming kanskje er tidenes nest største prestasjon av en norsk olympier, bare slått av Vebjørn Rodals gull på 800 meter i Atlanta i 1996.
Men etter at Dale Oen svømte inn til sølvmedalje, har Olaf Tufte vunnet gull i roing (2000 meter singlesculler), håndballjentene har utklasset Russland og Andreas Thorkildsen har slått knockout på spydkonkurrentene.
Håndballjentene feiret sitt gull på restauranten Kong Yiji sammen med kronprins Haakon, kulturminister Trond Giske og forbundet, mens Andreas Thorkildsen satte rekord i champagnesøl i den norske sjømannskirka.
GULLJENTER: Norge tok gull i håndball etter en svært imponerende finaleseier over Russland.
Foto: Scanpix- Dette skal feires sammen med de fantastiske jentene lenge, lenge. Vi går bare rundt i lykkerus, sa Hammerseng under jentenes gullfest.
Norge best i Norden
I tillegg har Tore Brovold skutt seg til sølvmedalje i skeet, Kjersti Tysse
Plätzer har gått til sølv i kappgang, Eirik Verås Larsen har padlet inn til
sølv på K1 1000 meter og Nina Solheim har sparket seg til sølv i taekwondo.
Sara Nordenstam tok en overraskende tredjeplass på 200 meter brystsvømming og det norske laget - som besto av Stein Endresen, Morten Djupvik, Geir Gulliksen og Tony André Hansen - er fortsatt offisielle bronsemedaljevinnere i sprangridning.
OL-bakrus? Les deg frisk med vårt OL-magasin!
Norge endte på 21. plass på medaljeoversikten og ble beste nordiske land. Sverige vant ingen øvelser, men tok fire sølvmedaljer og én bronsemedalje, mens Danmark fikk to gull-, to sølv- og tre bronsemedaljer. Finland vant én gull-, én sølv- og tre bronsemedaljer og Island tok sølv i herrenes håndballturnering.
Vertsnasjonen Kina var suverent best i Beijing-lekene og sikret seg hele 51 gull og 100 medaljer.
STORT: Norge hadde aldri tatt OL-medalje i svømming før Alexander Dale Oen gjorde det i Beijing.
Foto: Cornelius Poppe
Hverdagen venter
Mens nordmenn flest igjen vil få problemer med å velge tv-kanal igjen, reiser
mange utøvere hjem til en slags «dagen derpå»-følelse. Mange utøvere vil få
problemer med å tilpasse seg dagliglivet igjen, mener ledende
idrettspsykologer. Les
mer her!
Syklisten Bradley Wiggins tok to gull i Beijing og tre medaljer i Aten for fire år siden. Han var veldig avdempet på seierspallene i Kina i forhold til da han vant for fire år siden.
- Jeg viser ikke følelser mer. Aten ødela meg nesten helt. Jeg var en moden idrettsmann, men en umoden person, forteller han.
Forhåpentligvis vil ikke hverdagen by på for store utfordringer for utøverne. Avtroppende friidrettssjef Ketil Tømmernes har gitt Nettavisen navnet på fem utøvere han tror vil kunne markere seg også i London om fire år. Disse fem er Andreas Thorkildsen, Jaysuma Saidy Ndure, Ezinne Okparaebo, Christina Vukicevic og Ida Marcussen.
- Disse fem vil, dersom man jobber riktig med dem utover, hevde seg blant de 8 beste i sine øvelser i mange år fremover. For et forbund som vårt, som er 100 prosent finansiert av sponsorpenger, er det veldig viktig å få fram slike utøvere, sier Tømmernes. Les mer her!
Andras Thorkildsen er med sine to strake olympiske gull bare ett bak legendariske Jan Zelezny.
Kanskje blir det like moro i London i 2012?
Alt om Beijing-lekene i vårt OL-magasin!
Vil du ha sportsnyheter tilsendt på mobilen? Send SPORT START til 1930. Tjenesten koster 2,- per melding.
Les sportsnyheter på mobilen: Send NETT til 1930 (gratis bokmerke).
25.08.08 09:39, ny 25.08.08 11:22
![]()




