Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Brødreparet Mostafa Abdellaoue og Mohammed Abdellaoue gikk til Vålerenga fra Skeid. Nå kan den overgangen være med på å redde moderklubben. Brødreparet Mostafa Abdellaoue og Mohammed Abdellaoue gikk til Vålerenga fra Skeid. Nå kan den overgangen være med på å redde moderklubben. Foto: Solum, Stian Lysberg ( SCANPIX )

Vålerenga redder Skeid

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 30.04.10 17:31

Penger fra byrivalen er med på å hindre Skeid-konkurs.

Kjelsåsveien 9

Skeids styreformann Konrad Kuhlman leder jobben med å berge den tradisjonsrike Oslo-klubben. Skeids styreformann Konrad Kuhlman leder jobben med å berge den tradisjonsrike Oslo-klubben. Foto: Anders Vindegg ( - )
Del på Facebook

Skeid har vært på konkursens rand de siste ukene. Klubben må kutte de månedlige utgiftene fra 900.000 kroner til 300.000. Alle ansatte må blant annet godta et lønnskutt på 70 prosent.

Fredag undertegnet Skeid en avtale med Vålerenga som gjør situasjonen noe lysere for klubben. Vålerenga overfører en sum penger til Skeid som forskudd på de videresalgsavtalene som gjelder på de tidligere Skeid-spillerne Mohammed Abdellaoue, Mostafa Abdellaoue og Dawda Leigh.

- Vi har en 20-mannstropp der seks av spillerne kommer fra Skeid. Det betyr mye for Vålerenga at Skeid klarer seg, sier Vålerengas direktør Pål Breen til Nettavisen.

Ingen av partene ønsker å si noe om beløpene som er involvert.

- Utrolig takknemlige
Avtalen innebærer at Skeid får et beløp nå, mot å frasi seg kampbonuser på spillerne Mostafa Abdellaoue og Dawda Leigh. I tillegg forhandler klubbene om at Skeid skal få et ytterligere beløp mot å gi avkall på videresalgsprosenter når Mohammed og Mostafa Abdellaoue og Dawda Leigh en gang selges.

Skeid får også trene gratis på Valle i hele mai, og de seks tidligere Skeid-spillerne Mohammed og Mostafa Abdellaoue, Dawda Leigh, Freddy dos Santos, Morten Berre og Birger Madsen gjøres tilgjengelige for Skeid i eventuelle kampanjer for å redde klubben.

- Vi er utrolig takknemlige for den hjelpen vi får fra Vålerenga. Det er viktig å få frem. De har villet hjelpe oss i den situasjonen vi er i. De kunne bare lent seg tilbake og ikke gjort noe, sier Skeids styreformann Konrad Kuhlman til Nettavisen.

Pengene fra Vålerenga vil gå inn i den daglige driften av 2. divisjonsklubben. Skeid skylder også Vålerenga penger etter overgangen til Bard Shala, og denne gjelden blir slettet som følge av avtalen.

Jobber med Twente-penger
Skeid jobber også på andre fronter for å få inn penger. For halvannet år siden solgte Skeid talentet Flamur Kastrati (18) til den nederlandske klubben FC Twente, som denne helgen kan sikre ligatittelen i Nederland.

Skeid håper på å kunne realisere 100.000 euro i løpet av mai, som følge av forskudd på utbetalinger som vi skje i det øyeblikk Kastrati blir tatt opp i a-troppen og når han har spilt et visst antall kamper.

- Jeg har vært i kontakt med Cees Lok i trenerteamet til Twente, og han sier at Kastrati er aktuell for a-stallen i sommer, sier Kuhlman, som selv er nederlandsk.

16 godtar lønnskutt
16 av Skeids a-lagsspillere har så langt sagt ja til lønnskuttet på 70 prosent, og formann Kuhlman håper at de fleste resterende vil godta de nye kontraktene i løpet av kort tid.

- Uansett har de fleste nøkkelspillerne sagt ja, og det er vi takknemlige for. Vi kommer til å kunne stille et meget godt A-lag i kampene som kommer, sier han.

Se listen over hvilke spillere som har sagt ja her.

Skeid har også opprettet en givertelefon, et nummer der gi 200 kroner ved å ringe 820 44 730.

- Vi håper at så mange som 10.000 vil ringe nummeret. Og det vil bety to millioner kroner, sier Kuhlman.

Gjeldssaneringen viktigst
Selv om det jobbes intenst med å få inn penger og kutte utgifter, er det gjeldssanering som er det mest presserende for Skeid. Klubben har en gjeld på 4,5 millioner kroner de håper å få redusert til under én million.

- Nå er alle likene ute av skapet. Jeg har et godt håp om at vi få dette til. De fleste kreditorene er skuffet, men er villige til å hjelpe oss, sier Kuhlman.

Å få gjeldssaneringen i boks er en forutsetning for å kunne hente inn ytterligere penger fra eksisterende og nye sponsorer.

- De vil jo at pengene skal gå til drift av klubben og ikke i et svart gjeldssluk selvfølgelig. Klarer vi saneringen er vi over kneika, sier Kuhlman.



Annonse

Kommentarer


TABELL

30. runde
  Lag S V U T P
1 Molde 30 17 7 6 54-38 58
2 Tromsø 30 15 8 7 56-34 53
3 Rosenborg 30 14 7 9 69-44 49
4 Brann 30 14 6 10 51-49 48
5 Odd 30 14 6 10 44-44 48
6 Haugesund 30 14 5 11 55-43 47
7 Vålerenga 30 14 5 11 42-33 47
8 Strømsgodset 30 12 9 9 44-43 45
9 Aalesund 30 12 7 11 36-38 43
10 Stabæk 30 11 6 13 44-50 39
11 Viking 30 9 10 11 33-40 37
12 Fredrikstad 30 10 6 14 38-41 36
13 Lillestrøm 30 9 7 14 46-52 34
14 Sogndal 30 8 10 12 24-31 34
15 Start 30 7 5 18 39-61 26
16 Sarpsborg 08 30 5 6 19 31-65 21

Siste tweets

PetterVeland: Real Madrid - Levante 0-1, Gustavo Daniel Cabral! Midtstopperen header inn sitt første for sesongen. Real Madrid i underlege igjen! #cplus
42 minutes ago | Petter Veland

StanCollymore: One for everyone. Peace & love from Sir Paul.A great Liverpudlian. Sing with me Brothers & Sisters. http://t.co/AVTEM3NP
43 minutes ago | Stan Collymore

Mathisss: Noen som har en stream til den nasjonale finalen i Latvia som går av stabelen 18.feb i.flg NRK sin MGP-kalender? Spør for en venn.
46 minutes ago | Mathias Fløtaker

InfostradaLive: The last clubs not named Barça to beat Real Madrid twice in a #ligabbva season were Athletic Bilbao and Deportivo La Coruña in 2004/05.
49 minutes ago | Infostrada Sports

Kjansrud: ?@Xela81: @Kjansrud aeroflot???? - Balkan holdidays. Charter! Strider dette mot luftfartsregler?
50 minutes ago | Kjetil Jansrud

3gerardpique: Saliendo del cine con mis amigos @pipo_smile, @javieralvarez84 y @solermariona.. Qué grande es Denzel Washington en El Invitado!
50 minutes ago | Gerard Piqué

WolffEikrem7: hoppe over fra afrikamesterskapet til la liga, RMad-Levante #ikkjeblirøt
50 minutes ago | Magnus Wolff Eikrem

Brad_Jones1: RT @WildWild1: Had a fab time today at a special baby shower for@Dani_Lawrence it was amazing x fabulous company too @cherylballinas and ...
52 minutes ago | Brad Jones

tinawulf: da er det snart avreise med natt-toget. forøvrig 17 år siden sist jeg reiste med regionstog.
54 minutes ago | Tina Wulf

InfostradaLive: Levante and FC Barcelona (3 times) are the only clubs to beat Real Madrid this season. #ligabbva
54 minutes ago | Infostrada Sports

OptaJoe: 5 - Ivory Coast had been winning 1-0 at half-time in all 5 of their games at the 2012 ACN before tonight's final. Unfamiliar.
57 minutes ago | Opta Sports

InfostradaLive: #Zambia - #IvoryCoast 0-0 at half-time: Last 4 #Africa Nations Cup finals have now seen a 0-0 HT score #ACN
59 minutes ago | Infostrada Sports

tkkarlsen: kan ikke forestille meg mer harry tv enn top gear. jeremy clarkson...
1 hour ago | Tor-Kristian Karlsen

TV2langli: Ser man på lagoppstillingene vil det være et mirakel på gress om Zambia klarer dette. En spiller i Europa. Mayuka i Young Boys.
1 hour ago | morten langli

hopen19: Bedre underholdning med finalen i Afrika-mesterskapet enn på samtlige andre kanala tilsammen! #mykjeløge
1 hour ago | Ørjan Hopen

HenHan10: RT @stianpride: Fun fact: Hver gang Aaron Ramsey scorer dør folk i u-land (og verden forøvrig). Men det er ikke så viktig.
1 hour ago | Henrik Glimo Hansen

Johnheitinga: @vanSoestChocolatier bedankt voor de heerlijke #chocolaatjes
1 hour ago | John Heitinga

TV2langli: RT @Istre9: @TV2langli Morten Langli er en kul kommentator. Kvikk i kjeften.
1 hour ago | morten langli

aguerosergiokun: Tough but important @MCFC triumph today to stay on the top. Now thinking on Porto that is going to be a hard rival.
1 hour ago | Sergio Aguero

TV2langli: Katongo er en kul spiller. Kvikk i beina.
1 hour ago | morten langli

Kjansrud: Hva kan man si, annet en "fiffig". Vel verdt en titt: http://t.co/kTuihdkk
1 hour ago | Kjetil Jansrud

aguerosergiokun: Difícil pero importante triunfo hoy de @MCFC para seguir solos arriba. Ahora a pensar en el Porto que será un duro rival,
1 hour ago | Sergio Aguero

chelseafc: Drogba plays in Gervinho but the @Arsenal man can't finish. Ivory Coast on top against Zambia. #CFC (SL)
1 hour ago | Chelsea FC

bakkene: Når du retweeter Lene Alexandra, @Kong_Kverulant. #denfølelsen
1 hour ago | Ole Kristian Bakkene

chelseafc: Lovely back-heel from Drogba for @MCFC man Yaya Toure, but still no Ivory Coast breakthrough. 0-0. #CFC (SL)
1 hour ago | Chelsea FC

chelseafc: RT @CFCInAmerica: At 2:30 EST Drogba and Kalou represent their country in the ACN final. CIA wishes them all the best - bring back the c ...
1 hour ago | Chelsea FC

bakkene: Burde nok holdt deg unna denne Bobby, Whitney!
1 hour ago | Ole Kristian Bakkene

themichaelowen: The winner of the app competition was Mark Gilray @Heaplands from Bury. Congratulations Mark, your boots are on their way to you!
1 hour ago | michael owen

chelseafc: 0-0 so far in the African Nations final, Kalou has come close to slipping Drogba in but no goals as yet. #CFC (SL)
1 hour ago | Chelsea FC

PetterVeland: Villarreal - Granada 1-1, Iñigo López! Midtstopperen scorer i andre kamp på rad. Header inn en bra slått corner fra Carlos Martins. #cplus
1 hour ago | Petter Veland

Stikkord fra Nettavisen Bedrift:
Man kan da ikke få FOR MYE sport? Følg Nettavisen Sport på Facebook: