Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
TERRORMÅL: Wayne Rooney har god grunn til å være betenkt før VM.
Foto: Pa Photo/Scanpix
Frykten for terrorangrep under fotball-VM i Sør-Afrika er stor. USA, England, Nederland og Danmark er spesielt utsatt.
Det er Sunday Times som melder at turneringen kan bli offer for ett eller flere grusomme terrorattentat.
Etter at Irakiske Abdullah Azzam al-Qahtani, angivelig al Qaeda-tilhenger, nylig ble arrestert, og i avhør avslørte at han planla terrorangrep mot det hollandske og danske landslaget, har frykten vært stor i vertslandet. Fra før sliter de med høy kriminalitet, og bruker mye krefter på å sikre spillere og tilreisende.
USA, England, Nederland og Danmark må passe seg
Regjeringen i Sør-Afrika har, sammen med Fifa og Interpol, avvist truslene
til Qahtani og mener han ikke utgjør noen trussel. Ifølge dem står
mesterskapet ikke i fare.
Eksperter på området sier det motsatte. De mener den enorme oppmerksomheten verdensmesterskapet får vil friste terrorister til å angripe. Ronald Sandee, direktør i en organisasjon som etterforsker terrorvirksomhet, sa i en tale til den amerikanske kongressen at pakistanske og somaliske militante grupper har anlagt treningsleire i Mosambik, og at terrorister fra disse leirene allerede kan ha kommet seg inn i Sør-Afrika for å utføre terrorhandlinger.
- Jeg tror det er 80 prosent sjanse for et angrep, sier Sandee til avisen.
Sandees organisasjon mener å vite at flere fotballbaner er mål for terroristene, og de kan bli utsatt for både planlagte og tilfeldige angrep. Kampen mellom USA og England 12. juni vil være et populært mål for terrorister. Det samme er kamper med det hollandske og danske laget.
Politiet avviser truslene
Det skal ved flere anledninger ha kommet trusler om angrep mot VM på blant
annet radiosendinger i flere land i Midtøsten den siste tiden.
Politiet, med ansvar for sikkerheten under turneringen, avviser påstandene.
- Jeg vet ikke hvor de får denne informasjonen fra. Vi har alle våre strategier og planer på plass, sier politioverbetjent i den afrikanske landet, Vish Naidoo.
Selv om det er mange år siden Sør-Afrika sist ble offer for terror, skal flere militante grupper med tilknytning til angrep andre steder i verden ha tilbrakt tid i landet. Korrupsjon innad i politiet og høyere ledd skal være årsak til at dette er mulig.
Sjekk siste fotballnytt
her!
Sjekk siste sportsnytt her!