Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Egil Olsen ser inn i fremtiden og håper at dømmingen kan bli mer rettferdig, og at holding i feltet blir slått ned på. Da vil mål som dette faktisk bli godkjent. Frank Lampards skudd mot Tyskland i VM var definitivt over streken, men det fikk verken dommer eller linjemann med seg.
Landslagssjefen mener en databrikke i landslagsguttas shortser er framtiden.
REYKJAVIK (Nettavisen): Torsdag gikk Europas mest profilerte trenere ut og støttet UEFAs ønske om å ha fem dommere i flere og flere kamper.
Selv tror Egil Olsen at det største problemet er dommerens manglende vilje til å slå ned på holding i feltet, ikke at de ikke ser de kontroversielle episodene i straffefeltene.
- Og når det gjelder det å ha en ekstra mann bak mål for å se om en ball er inne eller ikke, tror jeg heller ikke det gir noen garantier på at marginale avgjørelser blir korrekte, sier landslagstreneren til Nettavisen.
Sjekk laget mot Island: Ny stil for Drillo
Pratet med ekspertene
I stedet vil den norske landslagssjefen ha en stille revolusjon på
fotballfronten – en datarevolusjon.
- Jeg har pratet med de som har greie på det, og de sier at man kan gjennomføre dette nå.
- Det er bare å legge inn en liten chip i ballen, og det samme i bukselinninga, og så kan man med en gang med sikkerhet si om en spiller var i offside eller ikke da ballen ble spilt.
Slo ned på mas: - Kanskje Hangeland på benken
I viktige kamper
Drillo mener at så lenge det er enkle grep som skal til for å få den type
avgjørelser korrekte, så bør de innføres i det han kaller «viktige kamper».
- Det er selvsagt ikke noe som skal brukes på en vanlig guttekamp, men på landslaget, i Champions League, i Premier League og så videre.
- Det samme gjelder scoringen til England mot Tyskland. Kan man umiddelbart få avgjort om den ballen er inne, så bør man ta i bruk en slik type teknologi.
Mas: - Drillo bør teste Markus (18)
Skeptisk Moa
En kjapp spiller som Moa vil muligens ha mer å hente enn å tape med en slik
datarevolusjon i fotballen. Likevel er han ikke helt enig med sjefen sin.
- Jeg synes egentlig det er ganske bra sånn det er nå, at det blir feil noen ganger er litt av sjarmen med fotballen.
- Jeg har ikke noe sans for det forslaget fra UEFA heller. Ikke vet jeg om man ser så mye mer med fem dommere, og det er jo ikke bare forsvarsspillerne som holder inne i straffefeltet, det gjør jo vi spissene også, sier en lur Mohammed Abdellaoue til Nettavisen.
Les om spissene: - Formen er ikke så god