Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

EN AV DE STØRSTE: Gaetano Scirea regnes av mange som en av tidenes beste forsvarsspillere. EN AV DE STØRSTE: Gaetano Scirea regnes av mange som en av tidenes beste forsvarsspillere. Foto: AFP/Scanpix

«Var bedre enn Pelé, Cruyff og Di Stefano»

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 04.09.10 10:56

For 21 år siden omkom det mange regner som tidenes beste forsvarsspiller i en tragisk ulykke. Les historien her!

KEEPER: Det var keeperlegenden Dino Zoff som sendte Gaetano Scirea på oppdrag til Polen i 1989. Turen endte med at italieneren omkom 36 år gammel. KEEPER: Det var keeperlegenden Dino Zoff som sendte Gaetano Scirea på oppdrag til Polen i 1989. Turen endte med at italieneren omkom 36 år gammel. Foto: AFP/Scanpix
KEISEREN: Franz Beckenbauer er av mnage regnet som den beste forsvarsspilleren gjennom tidene, men får god konkurranse av Gateano Scirea. KEISEREN: Franz Beckenbauer er av mnage regnet som den beste forsvarsspilleren gjennom tidene, men får god konkurranse av Gateano Scirea. Foto: AFP/Scanpix
HOLDT UTENFOR: Gaetano Scirea holdt Franco Baresi utenfor landslaget i hele fire år. HOLDT UTENFOR: Gaetano Scirea holdt Franco Baresi utenfor landslaget i hele fire år. Foto: AFP/Scanpix
Del på Facebook

Verden har sett en rekke store forsvarspillere gjennom tidene. Franz Beckenbauer, Daniel Pasarella, Franco Baresi, Ronald Koeman, Laurent Blanc, Fabio Cannavaro, Tony Adams og vår egen Rune Bratseth er et lite utvalg av staute karer som har sørget for å drive motstandernes angrepsspillere til vanvidd.

Felles for dem alle var at de i tillegg til å være barske menn i forsvar, også var store ledere ute på banen. Midtstopperen, bautaen, samlingspunktet og hærføreren i sine respektive lag.

Men på listen over de aller beste forsvarsspillerne er det én mann som står igjen som kanskje den aller største av dem alle. Gaetano Scirea blir av mange regnet som tidenes midtstopper.

Da han la støvlene på hylla i 1986 etter en lang og innholdsrik karriere skrev fotballmagasinet France Football følgende: «Han var bedre enn Pelé, Johan Cruyff, og Alfredo di Stefano».

Omkom i tragisk ulykke
Livet som fotballpensjonist skulle Scirea imidlertid ikke få nyte. Den 3. september 1989 omkom han 36 år gammel på speideroppdrag for Juventus i Polen. Han ble kjørt i en Fiat 125, som langs motorveien mellom Warszawa og Katowice krasjet med en tankbil som transportere bensin. Tankbilen eksploderte, og drepte alle som var involvert i den tragiske ulykken.

Fredag var det nøyaktig 21 år siden hans bortgang. Hans trøye nummer 6 har for alltid blitt pensjonert i hans tidligere klubb Juventus, og hvert år blir han hyllet av både spillere og fans.

- Han var en ekstraordinær fotballspiller, men først og fremst en gentleman. Han ble elsket av både venner, familie, medspillere, motstandere og fans. Legenden om Gaetano Scirea kan ikke bare gjengis i det han utrettet på banen, statistikk og resultater. Man må også se på personen Gaetano Scirea. Det var den han var som gjorde at han ble elsket av fotballfans verden over.

- På banen var han en leder, og sjefen i Juventus med 522 kamper for klubben. Han var den siste virkelige store leder og en gigant på banen, heter det i en hyllest på Juventus' nettside.

Vant nesten alt
Scirea er én av bare fem spillere som har vunnet alt av klubbturneringer i regi av UEFA og FIFA som kan vinnes. Han vant den gamle Serievinnercupen i 1985, UEFA-cupen i 1977, Supercupen i 1984, og Intercontinentalcupen i 1985. I tillegg vant han 7 Serie A-titler med Juventus, to triumfer i den italienske cupen, og i 1982 fikk han være med å løfte VM-pokalen.

Midtstopperen startet karrieren på ungdomsakademiet til Atalanta, før han omsider fikk sin Serie A-debut for klubben mot Cagliari tilbake den 24. september 1972. Han ble i Atalanta i to sesonger, før han dro til sitt kjære Juventus. I totalt 14 sesonger var han enehersker i forsvaret til «den gamle dame», og spilte stort sett i den gamle sweeperrollen, som nå er utdatert.

Landslagsdebuten kom i 1974, og han ble fort fast inventar med flagget på brystet under trener Enzo Bearzot. Han tilbrakte de neste ti årene i den azurriblå drakten, og holdt blant annet Franco Baresi ute av laget i fire år med sitt kompromissløse stopperspill. Han fikk totalt med seg tre VM-sluttspill i løpet av karrieren, og høydepunktet var selvsagt triumfen i Spania i 1982.

Etter at karrieren tok slutt fikk han jobb som speider i Juventus, som da var under ledelse av legenden Dino Zoff. Det var denne jobben som ett år senere skulle lede til hans død i Polen.

Ble aldri utvist
Som person var Scirea en stille, og ettertenksom type. Men selv om han var en mann av få ord, lyste det likevel autoritet av kolossen da han trakk på seg fotballtrøyen og ledet troppene fra sin bakre posisjon. Han var mer kjent for sin evne til å løse situasjoner på en elegant måte, enn å være noen kraftkar, og var det som i den moderne fotball kalles en spillende stopper.

Han scoret 24 ganger for Juventus, og ferdighetsmessig kunne han like gjerne spilt både spiss og midtbane. Eleganse, målfarlighet, intelligens og fart er ord som beskriver Gaetano Scirea. I løpet av karrieren fikk han aldri rødt kort.

Og selv om han under tiden som spiller gjorde svært lite av seg utenfor banen, og derfor havnet litt i skyggen av de mer utagerende spillerne, vil han i Italia og resten av verden alltid bli husket som en av de aller største.

(Kilder: Juventus.it, Wikipedia, Eurosport, Goal.com, France Football).

Sjekk siste fotballnytt her!
Sjekk siste sportsnytt her!



Annonse

TABELL

30. runde
  Lag S V U T P
1 Molde 30 17 7 6 54-38 58
2 Tromsø 30 15 8 7 56-34 53
3 Rosenborg 30 14 7 9 69-44 49
4 Brann 30 14 6 10 51-49 48
5 Odd 30 14 6 10 44-44 48
6 Haugesund 30 14 5 11 55-43 47
7 Vålerenga 30 14 5 11 42-33 47
8 Strømsgodset 30 12 9 9 44-43 45
9 Aalesund 30 12 7 11 36-38 43
10 Stabæk 30 11 6 13 44-50 39
11 Viking 30 9 10 11 33-40 37
12 Fredrikstad 30 10 6 14 38-41 36
13 Lillestrøm 30 9 7 14 46-52 34
14 Sogndal 30 8 10 12 24-31 34
15 Start 30 7 5 18 39-61 26
16 Sarpsborg 08 30 5 6 19 31-65 21

Siste tweets

GodsetDrammen: Setter opp buss til serieåpningen: - Vi sender selvsagt en buss til denne kampen som åpner Tippeligaen 2012. Og ... http://t.co/wEaj6joT
42 minutes ago | Strømsgodset Fotball

LFC: And finally for now, check out our Carling Cup final range: http://t.co/KBoOrPBQ #LFC
42 minutes ago | Liverpool FC

LFC: Steve McManaman celebrates his 40th today so we thought we'd publish this: http://t.co/ZzG7fYgW #LFC
43 minutes ago | Liverpool FC

enga: VPN [NYHETER] «Mos» får all den tid han trenger: FCK med tillitsgaranti. I dag møter han gamleklubben Vålerenga. http://t.co/CtdYm79c
44 minutes ago | enga

LFC: Bellamy: I think I'm better now http://t.co/YLnLdSlg #LFC
44 minutes ago | Liverpool FC

LFC: LFC TV will broadcast live from the Anfield Bootroom Cafe before and after the game http://t.co/JAwLjoQv #LFC
45 minutes ago | Liverpool FC

HFjelddalen: Sykt kult det Jeremy Lin gjør i NBA om dagen. Skjønner hvorfor amerikanerne digger han. #Linsanity http://t.co/UBvAy32t
45 minutes ago | Harald Fjelddalen

VGSvea: @Anna__Lian Ta med deg dette: Åpenheten er akkurat den samme som før. Ferdig. Spre det gjerne ut.
45 minutes ago | KnutEspen Svegaarden

Anna__Lian: @VGSvea Vet ikke om jeg skal le eller gråte...
46 minutes ago | Anna Lian

Anna__Lian: Ja da, det er mye som ikke har vært bra, men mange myter om Brakka og åpenhet som er delvis skapt/forsterket av Adressa. Ref forrige tweet.
47 minutes ago | Anna Lian

StanCollymore: To anyone thinking about closing their account due to any form of illegal abuse,please don't. Let the Police & court deal with it.
48 minutes ago | Stan Collymore

VGSvea: @Anna__Lian Det med åpenheten som er borte - det er like morsomt å lese. Hver gang.
48 minutes ago | KnutEspen Svegaarden

Anna__Lian: Nye sportslederen i Adressa tydeligvis lært av Kroken:Eggen er Gud, åpenheten er borte og 2 gull og 1 bronse siste 3 årene er elendig. #rbk
49 minutes ago | Anna Lian

Frimpong26AFC: RT @littlemissdon: @Frimpong26AFC can we have a rt for all the Scottish gooners on bus from Aberdeen to Sunderland #DEEEEEEEEEEEEENCH
53 minutes ago | Emmanuel Frimpong

kvatningen: NA24 har fått "låne" Det Store Intervjuet av sporten i to uker. I dag: Idar Vollvik: http://t.co/nPNvcizl Neste helg er sporten tilbake selv
55 minutes ago | Roy Kvatningen

Fotballanalyse: "Ansvarlig for trenerutdanningen i NFF: Hva mangler i norsk fotball?" http://t.co/h8Z3JMrf #2fx
56 minutes ago | Fotballanalyse

TV2langli: Norge-Danmark er kamp 82 på langoddsen. NT har følgende odds. H 2.15. U 3.75 og B 2.25. Åpen kamp mao.
59 minutes ago | morten langli

DaniAlvesD2: Pronto pa rodopiar!! F.O.I fuiiii http://t.co/rWoxsS4K
1 hour ago | Daniel Alves

VetonBerisha94: Kampdag, Viking - Bryne
1 hour ago | Veton Berisha

TV2langli: Vi er direkte inne fra Lørenskog i Sport og Spill på TV2 fra kl 15. @TV2Davy og @raeggi lanserer gaver fra Bergen.
1 hour ago | morten langli

Frimpong26AFC: RT @dawesy2801: @Frimpong26AFC Can you give a shoutout to my mate @robbojenney has just become a dad to a beautiful little boy who is al ...
1 hour ago | Emmanuel Frimpong

TV2langli: Ren finale i 4 nasjoners på Lørenskog mellom Norge og Danmark på TV2 Sport/Sumo kl 15.50. Bra timing. Rekker United-Liverpool først.
1 hour ago | morten langli

tinawulf: Setter kursen mot vallhall for nok en time på sykkelen! Kanskje det blir Birken neste....
1 hour ago | Tina Wulf

TV2langli: Får åpne dagen med å ønske Norges mestvinnende hockeytrener velkommen på twitter @petterthoresen1. Grattis med seriegull.
1 hour ago | morten langli

JanAageFjortoft: All the fans and @ToreDiCanio s great effort getting the snow off the pitch didnt help #Peterborough vs #whufc canceled
1 hour ago | Jan Aage Fjortoft

JanAageFjortoft: My friend and colleague @ToreDiCanio is a #whufc fan. Travelled over for 2days game and helping #Peterborough 2get snow off the pitch Cool!
1 hour ago | Jan Aage Fjortoft

VegardVoll: Ellers kan vi bruke slike ord som i, på, med, for, overfor, med tanke på, med hensyn til, når det gjelder. 2/2
1 hour ago | Vegard Voll

VegardVoll: Språkrådet tilrår å begrense bruken av i forhold til til betydningen 'sammenlignet med'. 1/2
1 hour ago | Vegard Voll

Johnheitinga: Happy birthday @rafvdvaart
1 hour ago | John Heitinga

Johnheitinga: Matchday #EFC #Everton #COYB
1 hour ago | John Heitinga

Stikkord fra Nettavisen Bedrift:
Man kan da ikke få FOR MYE sport? Følg Nettavisen Sport på Facebook: