Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Nettavisen Fotball

Lei dårlige trenere? Gjør det selv her. Manager league.

- Vanskelig å vinne igjen

KLASSESPILLER: Gianluigi Buffon har i en årrekke blitt regnet blant verdenseliten på målvaktssiden.
KLASSESPILLER: Gianluigi Buffon har i en årrekke blitt regnet blant verdenseliten på målvaktssiden. Foto: AFP/Scanpix
Tips oss: Send sms/mms til 1930

Gianluigi Buffon vil være fornøyd med finaleplass, men før det skjer må Italia overleve dødens gruppe i EM.

Regjerende verdensmester Italia er i gruppe med Frankrike, Nederland og Romania under europamesterskapet i Sveits og Østerrike.

Stort vanskeligere kan det ikke bli.

Som verdensmester er Italia likevel blant favorittene til å vinne gullet, sammen med den vanlige gjengen - Tyskland, Frankrike og kanskje også Spania og Portugal.

- Det vil være et godt resultat for oss å komme til finalen, sier Buffon i et intervju med Reuters.

Det mener nok også landslagstrener Roberto Donadoni, som nylig undertegnet en ny kontrakt med det italienske fotballforbundet. Kontrakten har en klausul som tilsier at Donadoni må gå av etter årets europamesterskap dersom det ikke blir sportslig suksess. Hva som ligger i dette, er foreløpig ukjent. Sannsynligvis bør Italia minst nå en semifinale for at Donadoni skal beholde jobben.

Skaden til kaptein Fabio Cannavaro gjør ikke utfordringen mindre.

Buffon er forsiktig optimist.

- Vi er en av de største kandidatene til seieren på grunn av VM-gullet og derfor er det normalt at det er store forventninger rundt oss. Men jeg tror det blir vanskelig å vinne igjen, sier Juventus-keeperen.

Italia møter Frankrike i den siste og sannsynligvis avgjørende gruppekampen 17. juni. Det blir en reprise av VM-finalen i 2006, da Italia vant etter straffespark.

Nettavisen presenterer onsdag lagene i Italias gruppe. Gruppe A kan du lese mer om her.

Gå til sportsforsiden!

Vil du ha sportsnyheter tilsendt på mobilen? Send SPORT START til 1930. Tjenesten koster 2,- per melding.

Les sportsnyheter på mobilen: Send NETT til 1930 (gratis bokmerke)

03.06.08 09:26


Relaterte emner:

Redaksjonssjef: Per Gunnar Sværen
Ansvarlig redaktør: Gunnar Stavrum
Salgsdirektør: Søren Eriksen
Innovasjonssjef: Pål Nisja-Wilhelmsen
Nyhetsredaktør: Geir Selvik
Besøksadresse: Urtegata 9
Postadresse: Postboks 9386 Grønland, 0135 Oslo
Telefon: 2100 6000
Telefax redaksjonen: 2257 0942
Telefax salg: 2257 0940