Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
FREMMEDLEGION: Deco (t.h.) er en av de ferskeste importene til engelsk fotball. Her sammen med Chelsea-manager Luiz Felipe Scolari.
Foto: AFP/Scanpix
Fifa reagerer på at kun 40,5 prosent av spillerne i den øverste ligaen i England er engelskmenn.
Og engelske Premier League er ikke alene om å ha overtall av utenlandske spillere i egen serie.
Både den spanske Primera Division, italienske Serie A, tyske Bundesliga og franske le Championnat satte sist sesong rekord i antall utlendinger.
I alle de fem ligaene utgjorde spillere som er hentet over grensen hele 42,4 prosent. Det er en økning på 3,5 prosent, skriver bold.dk.
Mest ekstremt er det i England, der 59,5 prosent av alle spillerne har et annet pass enn det engelske. Det tallet får nå Fifas president Sepp Blatter til å reagere.
– Vi mangler solidaritet og balanse i fotballen. Jeg kan garantere at kontinenter som Sør-Amerika og Afrika støtter oss, siden de eksporterer flest spillere til de store klubbene i Europa. Ligaene i disse landene lider på grunn av mannefall, sier Fifa-presidenten.
Brasil er den største eksportøren av spillere til de europeiske klubbene. Forrige sesong tok 158 brasilianere turen til Europa, det er en stigning på 12,8 prosent.
Også i Norge sliter vi med å redusere antall utlendinger i toppfotballen. Ved inngangen av denne sesongen var det rundt 120 spillere i den norske eliteserien uten norsk pass. (ANB)
Klikk her for full oversikt over sportsnyhetene!
Vil du ha sportsnyheter tilsendt på mobilen? Send SPORT START til 1930. Tjenesten koster 2,- per melding.
Les sportsnyheter på mobilen: Send NETT til 1930 (gratis bokmerke).