Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Det finnes en meget god grunn til å la Kjetil Wæhler få spille mot Skottland.
GLASGOW (Nettavisen): Vålerengas kompromissløse midtstopper Kjetil Wæhler har - kanskje noe overraskende - bare spilt tre landskamper. Men så langt har han til gode å slippe inn mål.
- Det stemmer, det. Det er ikke mer enn tre kamper, og ikke mer enn 90 minutter, tror jeg. Men må ta med seg alt det positive man kan, smiler Wæhler når Nettavisen tar opp temaet på det siste pressetreffet hele landslagstroppen deltar på før lørdagens viktige kamp mot Skottland.
- Vi får satse på, hvis jeg får sjansen lørdag, at statistikken står seg. Det hadde vært fint, det, smiler Wæhler. Han er en het kandidat til å erstatte skadde Tore Reginiussen som Brede Hangelands makker i det norske midtforsvaret.
Uheldig med skader
Du kan vel ikke annet enn å tenke at han sannelig fortjener det. 32-åringen
har blitt tatt ut på landslaget en rekke ganger, men svært ofte har det endt
med at han har måttet trekke seg på grunn av skade.
- Jeg tror fordelingen er rundt 50/50 med forfall og landskamper. Jeg kunne nok hatt mange flere landskamper hvis jeg hadde holdt meg skadefri. Jeg har vært uheldig. Jeg har det.
Så langt står han altså med tre landskamper. 20 minutter mot Sveits i august 2005, 13 minutter mot Brasil i august 2006 og 65 minutter mot Moldova i september 2007.
Det er altså i ferd med å bli en slags høst-tradisjon for Wæhler å spille på landslaget. Denne gang håper han å gripe sjansen på samme måte som kameraten Erik Hagen gjorde mot nettopp Skottland i Glasgow for fire år siden.
- Jeg har sett for meg at hvis jeg får sjansen på lørdag og tar den, så kan jeg kanskje begynne å bli fast bak der. Jeg har fått et bra råd av Erik og det er at jeg skal «kick ass». Det var det eneste han sa, ler Wæhler.
Vil kopiere Panzer-Hagen
De som husker godt vil kanskje erindre at Skottlands Paul Dickov «kicked»
Erik Hagens «ass» under Norges 1-0-seier i Glasgow i 2004, og at Erik Hagen,
i sin landslagsdebut, i heksegryta som kalles Hampden Park, svarte Dickov
med å klappe han vennlig på hodet.
- Den situasjonen så jeg. Han fikk helt klart et gjennombrudd på landslaget der. Jeg kan jo håpe at jeg får det samme og får være med på kvalifiseringen videre. Jeg håper at jeg ikke stopper på fire-fem landskamper, sier Wæhler.
Det er vel bare å fortsette å holde nullen, da.
Sjekk siste nytt på sportsforsiden!
Vil du ha sportsnyheter tilsendt på mobilen? Send SPORT START til 1930. Tjenesten koster 2,- per melding.
Les sportsnyheter på mobilen: Send NETT til 1930 (gratis bokmerke).