Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

ROSER: Åge Hareide roser Moa Abdellaoue og mener han har mange fellestrekk med Ole Gunnar Solskjær. ROSER: Åge Hareide roser Moa Abdellaoue og mener han har mange fellestrekk med Ole Gunnar Solskjær. Foto: Montasje/Dennis Adrian/ Paul Weaver/ Kyrre Lien ( Nettavisen/Scanpix )

- Minner meg om Solskjær

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 10.11.08 15:14

Både på og utenfor banen sammenlignes Mohammed Abdellaoue med Ole Gunnar Solskjær.

Del på Facebook

ULLEVÅL (Nettavisen): Livet kan forandre seg fort, ikke minst når du er en fotballspiller og spiss med ferdighetene til Mohammed "Moa" Abdellaoue. For ett år siden rykket han ned fra Adeccoligaen med Skeid. Nå er han fersk cupmester med Vålerenga og i ferd med å spille seg inn på landslaget.

- Ikke sett siden Solskjær
Mandag ble han tatt ut i Åge Hareides tropp til privatkampen mot Ukraina i Dnepropetrovsk 19. november.

Landslagssjef Hareide var ikke sen om å innrømme at han ble imponert over Moas innsats i cupfinaleseieren over Stabæk da han møtte pressen i forbindelse med landslagsuttaket (se troppen i faktarammen til høyre).

- Den første og den andre scoringen i går, er topp internasjonal klasse. Det å prikke ballen inn i lengste hjørne på den måten der, har jeg ikke sett noen gjøre siden Ole Gunnar Solskjærs velmaktsdager, sier Åge Hareide til Nettavisen.

Det er først og fremst avslutteregenskapene til Moa som gjør at Hareide trekker fram Solskjær-sammenligningen. Og landslagssjefen blir ikke overrasket om andre - for eksempel utenlandske storklubber - har sett det samme.

- Jeg har sett en del kamper hvor Moa har vært veldig nære, hvor ballen har slipt utsiden av stolpene. Hvis han begynner å sette de i mål, stiger verdien for hver gang ballen rasler i nettmaskene. Han har en veldig hurtig teknikk, og keeperne forventer ikke at skuddene skal komme så fort. Det er en utrolig viktig egenskap for en angriper, mener Hareide.

Utlandet lokker
Landslagssjefen vil ikke blande seg inn i en diskusjon om når Abdellaoue eventuelt bør selges fra Vålerenga.

- Jeg vet jo at utenlandske klubber er interessert i Moa. Men han vil jo helst være her. Og jeg tror at det kan lønne seg å skynde seg langsomt, sier Hareide.

Men:

- Hvis han spør meg, skal jeg mene noe om det til ham. Det kommer an på hva han selv vil og hva klubben vil. For landslaget isolert sett er det klart at jeg gjerne ser Moa i utlandet, i en klubb der han får spille, i en høyere liga enn Tippeligaen. Men da er jeg veldig egoistisk og ser det kun fra mitt ståsted.

Hareide mener for øvrig at Abdellaoue også kan sammenlignes med Solskjær når det gjelder mentalitet.

- Ja, faktisk. Det har med nøkternhet å gjøre. Han vet hvor målet står, og ser ikke alltid så snill ut i duellene. Sånt liker i alle fall jeg, smiler Hareide.

- En fornuftig gutt
Vålerengas store gjennombruddmann sesongen 2008 har allerede debutert på landslaget. Det skjedde i privatkampen mot Irland tidligere i år. Åge Hareide la allerede da merke til at Mohammed Abdellaoue fremsto som mer moden og reflektert enn den gjennomsnittlige landslagsdebutant.

- Du skal passe deg for spillere som har vokst opp med glamour. Det vil si at du er i en storklubb eller tippeligaklubb og er juniorspiller der og er kanskje fornøyd bare med å ha på deg drakta. Det er mange unge gutter som får et feil selvbilde fordi de blir fortalt hele tiden hvor fantastisk gode de er. Moa har hatt et korrekt selvbilde hele veien. Det er ikke noe problem for han å spille på landslaget, og det var ikke noe problem for ham å komme inn i dette miljøet her. Han var en positiv bidragsyter med en gang. En fornuftig gutt!

Hareide tror rett og slett at Moa har det som skal til for å lykkes på høyeste nivå, ikke bare fotballteknisk, men også mentalt.

- Her har du en som kommer fra litt andre kår, i Skeid, har kjent litt på Adeccoligaen, har kjent litt på å rykke ned og til og med kjent litt på andredivisjon. Og som er relativt moden i hodet når han går inn og spiller for Vålerenga. Personligheten til Moa er interessant, for han er en veldig reflektert og konsentrert gutt. Det er mange ting som skal til for å bli en god fotballspiller. Det er ikke nok bare å kunne behandle ballen og skyte den i mål. Hvis du skal bli virkelig god, må du ha så mange ting med deg. Han har litt av den personligheten som preger en som kan bli veldig god, tror landslagssjefen.

Store ord, altså. Og store ord og store forventninger kommer nok til å følge Mohammed Abdellaoue etter oppvisningen mot Stabæk i cupfinalen. Spørsmålet blir om 23-åringen klarer å følge opp suksessen.

Landskampen mot Ukraina er jo en god anledning...

Sjekk siste fotballnytt her!
Sjekk siste sportsnytt her!

Vil du ha sportsnyheter tilsendt på mobilen? Send SPORT START til 1930. Tjenesten koster 2,- per melding.

Les sportsnyheter på mobilen: Send NETT til 1930 (gratis bokmerke).



Annonse

Kommentarer


TABELL

30. runde
  Lag S V U T P
1 Molde 30 17 7 6 54-38 58
2 Tromsø 30 15 8 7 56-34 53
3 Rosenborg 30 14 7 9 69-44 49
4 Brann 30 14 6 10 51-49 48
5 Odd 30 14 6 10 44-44 48
6 Haugesund 30 14 5 11 55-43 47
7 Vålerenga 30 14 5 11 42-33 47
8 Strømsgodset 30 12 9 9 44-43 45
9 Aalesund 30 12 7 11 36-38 43
10 Stabæk 30 11 6 13 44-50 39
11 Viking 30 9 10 11 33-40 37
12 Fredrikstad 30 10 6 14 38-41 36
13 Lillestrøm 30 9 7 14 46-52 34
14 Sogndal 30 8 10 12 24-31 34
15 Start 30 7 5 18 39-61 26
16 Sarpsborg 08 30 5 6 19 31-65 21

Siste tweets

enga: VPN [NYHETER] RBK har lagt inn bud på Strandberg: VIF-stopperen kan bli klar i løpet av dager. http://t.co/2ohJe5ez
54 minutes ago | enga

TV2langli: Man kan mene mye om Mourinho, men han vinner titler. Madrid er 10 poeng foran Barcelona med 16 kamper igjen å spille.
1 hour ago | morten langli

enga: [VPN - nyheter] RBK har lagt inn bud på Strandberg: VIF-stopperen kan bli klar i løpet av dager. http://t.co/bhFI8tvC
1 hour ago | enga

EWSchulze: RT @gunnerblog: For a footballer, Gervinho is pretty bad at the actual 'kicking the ball' bit.
1 hour ago | Eirik Schulze

TV2langli: Tidlig oppe. Analyseseminar i dag med @SaintSkipper5 Petter Myhre, Henning Berg og Tor Ole Skullerud. Blir interessant.
2 hours ago | morten langli

19tmb: RT @shadowboxruk: Sundayz bak to their best@AuraMayfair. Nice 2 see @AmalFashanu @19tmb, @LennoxLewis & my ... http://t.co/x3KF0v0s
3 hours ago | titus bramble

stuholden: Lindele?? no? ?@BobLeyESPN: Better week: Adele or Jeremy Lin? Discuss.?
3 hours ago | Stuart Holden

NathDyer87: #WhatYouSayin! @DannyGraham10 @GazGShore!!!! http://t.co/y6fepgH0
3 hours ago | Nathan Dyer

TonyEvansTimes: Goodnight all.
4 hours ago | Tony Evans

TonyEvansTimes: Don't mind that, like, but if I would have made an effort to look respectible I would have wanted to stab someone!
5 hours ago | Tony Evans

TonyEvansTimes: Oh, and I'm glad I looked an smelt like a meff. The big shots we were supposed to see didn't materialise and we were in the cheap seats
5 hours ago | Tony Evans

TonyEvansTimes: Had a taste of Africa coming home from ground. 10 miles. 2.5 hours. Should have walked
5 hours ago | Tony Evans

TonyEvansTimes: Match was rubbish. Is Drogba the most mentally week gifted player ever?
5 hours ago | Tony Evans

TonyEvansTimes: Anyway. Bag turned up an hour ago. So that's only 47hrs in same clothes.
5 hours ago | Tony Evans

stuholden: someone please tell @RyanSeacrest to stand up!!
5 hours ago | Stuart Holden

stuholden: This is making me want to learn how to play the guitar or piano. What do u think?? Worth a shot or too late now? Haha
5 hours ago | Stuart Holden

stuholden: Grammys time ... Oh yah...
6 hours ago | Stuart Holden

huntfree: Back in the mile high city...we have traded sun & warmth for cold & snow
6 hours ago | Hunter Freeman

GiuseppeRossi22: Grammys tonight??
7 hours ago | GIUSEPPE ROSSI

StanCollymore: Taking extended twitter break. See you soon.
7 hours ago | Stan Collymore

stuholden: Coming this week, the start of a behind the scenes look at my rehab and path back to playing again for BWFC and USMNT! https://t.co/VRE2CxjE
7 hours ago | Stuart Holden

WayneRooney: My aim is to win more trophies and become all time leading scorer at man utd. Would be amazing. 81 more.
7 hours ago | Wayne Rooney

OliverKayTimes: Missed the African Cup of Nations final as I was driving. Sounds amazing. Congratulations to Zambia. Incredible story
7 hours ago | Oliver Kay

WayneRooney: Just seen im 6th on all time goal scoring records at man utd. Not sure if its true but if it is i am very proud. Will u all let me know pls
7 hours ago | Wayne Rooney

OddSGrannes: RT @CamillaHerrem: Ha ha ha ha eg dør av latter. #Legendarisk http://t.co/9Ass5uZy
8 hours ago | Odd-Sølve I. Grannes

vatshaug: RT @tomEurosport: Daily Mirror report Liverpool will sell Luis Suarez this summer after being lied to by the striker: http://t.co/PofhmlEm
8 hours ago | Kristoffer Vatshaug

SeppBlatter: 19 years after the tragedy, which hit the national team of Zambia in Libreville, today's win was of very special meaning.
8 hours ago | Joseph S Blatter

SeppBlatter: 19 ans après la tragédie qui a frappé l'équipe zambienne à Libreville, la victoire d'aujourd'hui prend évidemment un sens particulier.
8 hours ago | Joseph S Blatter

SeppBlatter: It is so nice to attend a game in such an enthusiastic and fair-play atmosphere!
8 hours ago | Joseph S Blatter

SeppBlatter: C'est tellement agréable d'assister à un match dans une ambiance aussi enthousiaste et fair-play !
8 hours ago | Joseph S Blatter

Stikkord fra Nettavisen Bedrift:
Man kan da ikke få FOR MYE sport? Følg Nettavisen Sport på Facebook: