Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
VILLA-AKTUELL: Gerard Houllier er aktuell som både manager og «Director of Football» i Aston Villa.
Foto: AFP/Scanpix
Gerrard Houlliers tjenester er på ny ønsket på balløya.
Martin O'Neill har reist, og Aston Villa står fortsatt uten manager. Men nå som overgangsvinduet har stengt, virker det som engelske medier har flyttet det meste av fokus over på Birmingham-klubbens managerjakt. Torsdag ble Alan Curbishley lansert som den heteste kandidaten til å ta over jobben, men fredag er den en annen kjenning som er mest aktuell.
Tidligere Liverpool-sjef Gérard Houllier kan nemlig gjøre et smått overraskende comeback i Premier League, skriver Daily Mail. Franskmannen skal allerede ha vært i samtaler med klubben.
Vurderes til flere jobber
Villa-eier Randy Lerner har utført en rekke jobbintervjuer denne uken, og av
de som har blitt vurdert så langt, skal den franske taktikeren ha gjort best
inntrykk. Det til tross for at det har gått over tre år siden han sist satt
i sjefsstolen i en klubb. Det er imidlertid ikke helt sikkert at
franskmannen blir manager, han vurderes også til en posisjon som «Director
of Football».
Andre kandidater som har blitt intervjuet til jobben er nevnte Curbishley, Sven Göran Eriksson, og Kevin MacDonald.
Da O'Neill tok sine briller og forsvant ut porten på Villa Park, sluttet også flere av hans undersåtter i klubben. Assistent John Robertson, trener Steve Walford og sjefsspeider Ian Storey-Moore sluttet samtidig som nordiren, noe som betyr at Randy Lerners nye manager har en jobb å gjøre med å hente inn en ny stab, som kan erstatte det forrige regime i Birmingham-klubben.
Skal utvikle kjøpsrutiner
Skulle Houllier bli ansatt som «Director of Football» vil hovedjobben hans
bli å gjennomføre en overhaling av klubbens speider- og kjøpsrutiner.
Franskmannen har tidligere hatt en lignende rolle i det franske
fotballforbundet, og har fått mye av æren for Frankrikes gylne generasjon
som vant VM-gull i 1998 og EM-gull to år senere.
Houllier kom til Liverpool i 1998, og etter en kort samarbeidsperiode med Roy Evans, ble han enehersker på Anfield. 62-åringen gjorde dype innhogg i klubbens transferbudsjett, og brukte omtrent en milliard kroner i løpet av tiden på Merseyside. Han er kjent som en mann som ikke er redd for forandringer, og under sine tidlige år i Liverpool kvittet han seg blant annet med spillere som Paul Ince og Jason McAteer.
Helsen til franskmannen har imidlertid vært en tilbakevendende tema.
Han har slitt med hjerteproblemer og fikk blant annet hjerteinfarkt like før en kamp mot Leeds i oktober 2001.
Sjekk siste fotballnytt
her!
Sjekk siste sportsnytt her!