Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Nettavisen Fotball

Henke Larsson elsker VIF-spiss

IMPONERT: Henrik Larsson applauderer Vålerengas siste spisskjøp.
IMPONERT: Henrik Larsson applauderer Vålerengas siste spisskjøp. Foto: AFP/SCANPIX
Tips oss: Send sms/mms til 1930 Steve Perryman: Vi skreddersyr din reise til Premier League, Serie A og La Liga.

Svensk fotballs største spiller karakteriserer Luton Shelton som et «mareritt for forsvarsspillerne».

Henrik Larsson spilte sammen med Vålerengas nyervervelse Luton Shelton i Helsingborg for to sesonger siden og var en stor fan av sin spissmakker.

Ni mål på 19 kamper ble det for Shelton, mens Larsson Larsson endte opp med åtte nettkjenninger. Svensken skal flere ganger ha uttalt seg meget positivt om Vålerengas nye spiss, og sa blant annet til avisen Sunday Mirror at han hadde stor tro på at landslagsspilleren ville bli en suksess i Sheffield United da han skrev under for «the Blades» våren 2007.

- Jeg er sikker på at han vil bli en stor suksess. Han er et mareritt for forsvarsspillerne, sa den svenske spisslegenden for et drøyt år siden.

Engelsk nedtur
Dessverre gikk det aldri slik for hurtigtoget fra Jamaica. Kun fem kamper fra start (og ti som innbytter), og én scoring ble det i den gamle industribyen. Det står i stor kontrast til hans statistikk for Jamaicas landslag, hvor han har 20 nettkjenninger på 27 kamper – bare fire mål under deres mestscorende spiller gjennom tidene, Theodore Whitmore.

Selv om overgangen ennå ikke er bekreftet fra Vålerengas side, vet Nettavisen at man ble enige om en overgang allerede forrige uke. Klubbene har imidlertid ikke ønsket å gå ut med informasjon om overgangen på grunn av en familiebegravelse i England. Med Shelton ansatt i England, var det ikke problemer med å få visum for hans nærmeste familie fra Jamaica, men hadde Vålerenga vært hans arbeidsgiver ville det ha medført en voldsom papirmølle for øvrige familiemedlemmer. Annonseringen av overgangen ble derfor lagt på is, og først onsdag ble de siste formalitetene klare.

Syv millioner i overgang
Shelton beskrives som en særdeles hurtig spiller, og blir kanskje den hurtigste spilleren i dagens Tippeliga. Teknisk holder han et godt nivå, og han skal være flink til å finne rom.

Han kommer til Vålerenga for rundt syv millioner kroner - under en tredjedel av det han ble solgt til Sheffield United for i 2007.

Klikk her for full oversikt over sportsnyhetene

Vil du ha sportsnyheter tilsendt på mobilen? Send SPORT START til 1930. Tjenesten koster 2,- per melding.

Les sportsnyheter på mobilen: Send NETT til 1930 (gratis bokmerke).

24.07.08 11:42


Relaterte emner:

Redaksjonssjef: Per Gunnar Sværen
Ansvarlig redaktør: Gunnar Stavrum
Salgsdirektør: Søren Eriksen
Innovasjonssjef: Pål Nisja-Wilhelmsen
Nyhetsredaktør: Geir Selvik
Besøksadresse: Urtegata 9
Postadresse: Postboks 9386 Grønland, 0135 Oslo
Telefon: 2100 6000
Telefax redaksjonen: 2257 0942
Telefax salg: 2257 0940