Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
KRITISK: Erik Langerud innrømmer at situasjonen rundt Lyn er kritisk. Intet nytt under solen, med andre ord.
Foto: Morten Holm/SCANPIX
Men tre av fire er dårlig nytt for Lyn.
Krisesituasjonen rundt Lyn er ingen hemmelighet: Klubben har ikke penger til å betale gjelden og risikerer å bli kastet ut av Ullevaal Stadion - samtidig som laget ligger på bunnen av Tippeligatabellen med bare én seier på 16 kamper.
Ifølge Aftenposten skylder Lyn 10-14 millioner til forskjellige kreditorer, blant andre Ullevaal Stadion AS, CG Holding (tidligere eier Atle Brynestads selskap) og tidligere spillere og ansattes feriepenger, og administrerende direktør Erik Langerud legger ikke skjul på at situasjonen er dramatisk for vestkantsklubben.
10. divisjon neste?
- Jeg ser fire varianter for oss, sier Langerud til avisa.
- 1: Både klubb og AS kan gå konkurs, og vi må starte på nytt i 9. eller 10. divisjon.
2: Vi klarer ikke å innfri lisenskravene, og blir flyttet ned i 2. divisjon.
3: Vi klarer lisenskravene, men rykker ned i Adecco likevel.
4: Vi klarer både det økonomiske og det sportslige.
Det betyr at tre av fire alternativer betyr dårlig nytt for klubben.
Spiller som planlagt
Fredag morgen ble det nødvendige leiebeløpet til Ullevaal Stadion AS
betalt, slik at Lyn får spille søndagens hjemmekamp mot Stabæk.
Følg kampen i Norges raskeste livesystem
Likevel er ikke situasjonen avklart.
- Vi jobber med det. Låser Ullevaal døren, så er vi jo ferdige, sier Langerud.
Nyhet: Spill Lotto og Tipping på mobilen
Sjekker Bislett
Under fredagens Bislett Games var Lyns informasjonssjef Joachim Andersen
på besøk på Bislett Stadion, og ikke bare på grunn av klubbens kamp mot
Liverpool 5. august.
- Jeg er her også med henblikk på fremtiden. For Lyn kan det være aktuelt å spille her neste sesong eller sesongen etter der, sa Andersen til Aftenposten fredag.
For selv om Lyn har drømt om en ny stadion, blir det kun med drømmen.
- Vålerenga fikk jo sin tomt til én krone på østkanten, men jeg vet ikke hvor Oslo kommune skal finne en tomt på vestkanten til samme pris. Det er litt vanskeligere der, sa informasjonssjefen med et smil.
Sjekk siste fotballnytt
her!
Sjekk siste sportsnytt her!