Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
NYTT TAP: Martin Andresen og Vålerenga tapte mot Odd. Nå innrømmer han at han han savner førstekeeper Troy Perkins.
Foto: Cornelius Poppe
( Scanpix )
Martin Andresen måtte innrømme det etter nok et tap: Han savner keeper Troy Perkins.
VÅLERENGA – ODD 0-3:
ULLEVAAL STADION (Nettavisen): VIF-manager Andresen vraket reservekeeper Øyvind Bolthof før søndagens kamp mot Odd og ga overraskende keeperplassen til 17-åringen Gudmund Taksdal Kognshavn.
I førstekeeper Perkins' fravær (har spilt Gold Cup for USA) har ikke Bolthof vært den sisteskansen Andresen håpet på, og etter flere tap fikk ukjente Kognshavn sjansen.
– Han hadde en god juniorturnering bak seg på Hamar og har vært solid på trening. Vi mente at det var hans tur, sier Andresen til Nettavisen.
Å si at trekket var vellykket, er å ta i. Unggutten gjorde en grei figur, men var uheldig i forkant av 0-1-målet da han i stedet for å bokse, dyttet ballen ned i føttene til Simen Brenne, som scoret.
– Du kan godt si at det var min skyld, men ballen traff en spiller før den gikk inn. Men kanskje skulle jeg holdt innlegget i forkant, sier Kognshavn, som kom til VIF fra bergensklubben Varegg i fjor.
Kognshavn er egentlig klubbens fjerdevalg på keeperplassen, men tredjevalget Frode Larsen er utlånt til Moss.
Perkins tilbake
VIF har nå tapt alle de tre seriekampene i førstekeeper Troy Perkins fravær
for å spille Gold Cup for USA. Og i alle kampene (Aalesund, Tromsø og Odd)
er det blitt satt spørsmålstegn ved keeperarbeidet.
– Vi savner Troy, han har vært lenge borte nå, sier Martin Andresen.
– Han har den tryggheten en keeper trenger, han har stått veldig bra for oss i år.
Perkins er av mange rangert som Tippeligaens beste keeper i 2009. Han spilte også fantastisk i Gold Cup, i hvert fall helt fram til finalen.
For mens Perkins bare slapp inn ett mål på sine fire første kamper i kontinentalmesterskapet for Mellom- og Nord-Amerika, måtte han hente hele fem baller ut av nettet i løpet av én omgang i finalen mot Mexico søndag kveld.
Les også: Perkins måtte kapitulere
– Bolthof har en framtid
Nå håper Martin Andresen å ha keeperen klar igjen til kampen mot PAOK
Saloniki i Europaliga-kvalifiseringen på torsdag.
Og hva med framtida til Bolthof?
– Øyvind har fortsatt en framtid i Vålerenga, er alt Andresen vil si.
Bolthof raser: - Fullstendig latterlig
VIF-manageren mener VIF tapte mot Odd fordi:
– Det er to ting: Vi er for dårlige i begge 16-meterboksene, det må vi få orden på. Og vi må score på sjansene. I dag hadde vi mange sjanser, og det er utrolig at vi ikke scoret på noen av dem.
32 baklengsmål er lite imponerende for et lag med medaljeambisjoner. Bare Bodø/Glimt har sluppet inn flere.
Sjekk siste fotballnytt
her!
Sjekk siste sportsnytt her!