Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
HET: Erik Huseklepp har klare tanker om hva han må gjøre for å bli enda bedre i 2010.
Foto: Marit Hommedal/SCANPIX
Erik Huseklepps sesongoppladning fungerte perfekt i 2009. Nå tar Brann-helten ytterligere grep.
Erik Huseklepp (25) hadde ett mål for Tippeliga-sesongen i 2009: Å score flere mål. Etter hver Brann-økt ble den omskolerte spissen stående igjen etter treningene for å terpe avslutninger, og resultatet kom:
Fra å score fire mål på fire sesonger, endte Erik Huseklepp opp med 15 nettkjenninger i 2009. Bare tre spillere scoret mer i fjorårets Tippeliga.
NETTAVISEN TIPPER TIPPELIGAEN 2010.
Luftens baron?
Nå skal Brann-juvelen øke tallet ytterligere.
- Jeg scoret bare ett mål med hodet i fjor, derfor har jeg nå i vinter trent mye for å forbedre hodespillet. Det handler spesielt på å treffe på innløp og opphopp, sier Huseklepp til Nettavisen.
- Jeg har dessuten fortsatt å terpe på avslutningene mine, og står ofte igjen etter treningene.
Blir uttellingen fra ekstraterpingen like god som i fjor, lover det godt for Brann – og Huseklepp. Selv vil han ikke sette seg noe mål for sesongen – i alle fall ikke utad – men det kan fort lukte 20 scoringer. Da vil Huseklepp bli den første spilleren med dobbelt tosifret i Tippeliga siden Thorstein Helstad, som sommeren etter kanonsesongen kunne vende nesa mot Frankrike.
- Sterkere enn noen gang
Én ting skal i alle fall ikke stoppe Erik Huseklepp i å følge etter. Den mye
kommenterte fysikken, eller mangel på sådan som ofte blir nevnt som hans
største hindring for å kunne lykkes på kontinentet, er nemlig i kraftig
bedring.
- Jeg har også jobbet mye med fysikken, og er sterkere enn jeg noen gang har vært.
- Før kunne jeg bli dyttet unna i duellene, det er det svært sjelden du ser nå, minner Brann-spissen om.
Selv insisterer Huseklepp på at han ikke bruker mye energi på alle (utenlands-) proffryktene, men at det er en overgang som alle norske fotballsupportere bare går og venter på, er det liten tvil om. Med forbedret fysikk, og enda større uttelling foran mål, så er kanskje veien kort?
- Det at det ikke er blitt noen overgang plager meg ikke. Jeg trives veldig godt i Bergen, og overgangen får bare komme når den kommer.
- Det eneste jeg kan gjøre, er å fortsette å prestere – og å bli en da bedre.
Ser defensiv framgang
Bedre må også Brann bli, skal Steinar Nilsen unngå for mye mas fra presse og
supportere. Spesielt i det defensive hadde Brann store problemer i fjor, til
tross for klubbens femteplass, var det bare fem lag i den øverste divisjonen
som slapp inn flere mål enn bergenserne. Og det med en tidligere Serie
A-proff ved roret, som alltid har vært kjent for godt, defensivt fokus.
- Jeg har synes at det er blitt rettet bra opp nå, og jeg tror Steinar begynner å få orden på sakene.
- Vi har sluppet inn mye mindre mål i treningskampene, og vi virker mye mer solide og trygge bakerst i år, mener Huseklepp.
Dermed er det all grunn til å ha trua på Bergens-fotballen igjen, skal man tro Brann-yndlingen.
- Jeg synes det er grunn til å være optimist.
- Vi er mye bedre enn det vi var på denne tiden i fjor, og selv om vi ikke har satt oss noe mål ennå, ønsker vi å være med i toppen.
NETTAVISEN TIPPER TIPPELIGAEN 2010.
BRANN 2010:
+ Huseklepp - TL’s største sensasjon i fjor, en joker som vinner kamper alene
+ Tippeligaens mest engasjerte publikum
+ Erik Mjelde kan gi klubben de scoringene fra midtbanen klubben har savnet
- Defensivt svake, men Austin kan bli den bautaen de har lett etter
- En kanonvår på Huseklepp betyr fort at han forsvinner. Hvem skal da score målene?
- Ressursmessig ikke som i glansdagene, skuffende vinter på overgangsfronten, tynn tropp
Sjekk siste fotballnytt
her!
Sjekk siste sportsnytt her!