Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
NY ARENA: Tromsøs nye arena kan stå klar i 2014, men det spørs om Sigurd Rushfeldt fortsatt er aktiv da.
( Foto: Marit Hommedal, Scanpix )
Er villig til å bruke en halv milliard bare på fotballarenaen.
(ANB): En arbeidsgruppe bestående av blant andre tidligere TIL-spiller Bjørn Johansen, har jobbet frem en rapport med store og visjonære mål for byen:
* Fotballarena med tilskuerkapasitet på 15.000 til 500 millioner.
* Hotell, kongressenter og næringsanlegg til 490 millioner.
* Badeland til 300 millioner.
* Ishall til 160 millioner kroner.
* Til sammen kostnader for 1,45 milliarder.
- Vi må ikke være redd for å sette oss hårete mål. Tenker vi puslete, så kommer vi ingen vei, sier prosjektleder Øystein Nermo til Nordlys.
- Jonas Gahr Støre sa at Tromsø er en by for de store anledningene. Men vi har altså ikke en arena for å arrangere store kongresser, vi har ikke er fullverdig svømmeanlegg og vi må spille fotball i snøføyka fordi vi ikke har en innendørs fotballanlegg, tilføyer han.
Nermo ser eventyrlige muligheter rundt en ny storarena.
- Med den trafikken slike anlegg vil trekke, så snakker man fort om en ny bydel.
Tidsperspektivet er kort.
- Får vi gjennomslag, så kan en fotballarena stå klar til høstsesongen i 2014. Med internasjonale mål (UEFA-krav), godkjent for å arrangere landskamper, sier prosjektlederen.
(ANB)