Odd sikret årets første borteseier
TippeligaenSenket Sandefjord på overtid.
Les merGå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
ARKIVFOTO: Slåssing mellom fotballpøbler. Nå har det vært bråk igjen.
( YouTube )
41 fotballpøbler var involvert i et masseslagsmål før kampen mellom Lillestrøm-Fredrikstad.
I samarbeid med Microsoft Office2007 Publisert 10.10.08 12:27 | Sist oppdatert 10.10.08 12:47Lillestrøm- og Fredrikstad-spillerne kranglet voldsomt seg imellom da plankebylaget vant 2-1 på Åråsen forrige søndag. Utenfor banen var det imidlertid mye styggere scener som fant sted. Nettavisen vet at det utenfor banen, før kampen, var et voldsomt masseslagsmål mellom flere titalls bråkmakere tilknyttet de to klubbene.
Slåsskampen skal ha vært et «returoppgjør» mellom LSK-gruppen «Sportsklubbens Fineste» og FFK-grupperingen «Brigade RødHvit». De to grupperingene møttes også for å slåss i forbindelse med lagenes første kamp i Fredrikstad tidligere i år.
FFK-supporterne skal ha ankommet Lillestrøm i minibuss, og slåssingen skal ha vært avtalt. Etter å ha lekt katt og mus med hverandre en liten stund skal det hele ha endt i et slagsmål like ved jernbanestasjonen i Lillestrøm.
Gardar Johansson og Vidar Riseth i kamp forrige helg. Like før hadde det vært en helt annen kamp utenfor arenaen.
Foto: Stian Lysberg Solum25 medlemmer av LSK-gruppen skal ha vært i slåsskamp med 16 fra FFKs side. Etter det Nettavisen erfarer skal basketaket ha endt med diverse skader, noen ødelagte neser og håndleddsskader. Sentrale kilder Nettavisen har vært i kontakt med sier at politiet skal ha vært informert om at det var planlagt en slåsskamp, men at de grunnet ressursmangel ikke kunne gjøre noe. Som på andre områder i samfunnet var politiet nødt til å la det gå sin gang, og først reagere hvis bråket virkelig oppstod.
- Vi visste ingenting
Dette blir imidlertid avvist av politioverbetjent Odd Ivar Hagen, leder av
ordensseksjonen ved Lillestrøm politikammer.
- Jeg kan bekrefte at det var en slåsskamp, sier Hagen.
- Men det er ukjent for politiet at det skulle vært planlagt noe sammenstøt, og som leder av ordensavdelingen så burde det i så fall vært noe jeg visste om. Liv, helse og sikkerhet har førsteprioritet, sier han til Nettavisen.
Ifølge Hagen mottok politiet en telefon om slåsskampen klokka 17.29 forrige søndag. Meldingen gikk også på at én person var skadet. Politiet rekvirerte ambulanse og sendte en patrulje, men da de kom dit forsvant alle. Det lå heller ikke igjen noen skadde personer for ambulansen å ta hånd om.
- At det skal ha vært 40 personer er også tall som ikke stemmer med de vi har. Rapporten sier at det dreier seg om 10-15 personer totalt. Det store tallet dit kan kanskje komme av at tradisjonelt sett blir saker som dette hausset opp.
Lengre utestengelse?
Lillestrøm-formann Per Mathisen sier uansett at slåssingen vil få
konsekvenser.
LSK-lederne Frank Grønlund og Per Mathisen. Sistnevnte sier at slåssingen vil få konsekvenser for gruppen "Sportsklubbens Fineste".
Foto: Erlend Aas- Denne gruppen, «Sportsklubbens Fineste», er allerede utestengt ut sesongen fra Åråsen. Vi ser jo at de menneskene der bare ødelegger for Lillestrøm. De sier at de er de beste supporterne som finnes, men vi vil ikke ha sånne elementer. Etter denne slåssingen må vi vurdere ytterligere tiltak, sier LSK-lederen til Nettavisen.
Han reagerer også på at det skal ha vært hele 25 personer tilknyttet gruppen i slåsskampen etter Fredrikstad-kampen.
- Hvis det stemmer så er det urovekkende, det er flere enn før til tross for alle tiltak vi har iverksatt, men alle vi kan identifisere som medlemmer av denne gruppen vil utestenges.
I Fredrikstad liker man også utviklingen dårlig.
- Vi har hatt møter med denne grupperingen, og de har forholdt seg til alle de reglene vi har gitt angående oppførsel inne på stadion. Samtidig vil jeg understreke at vi selvfølgelig tar helt avstand fra denne slåssingen, sier sikkerhetssjef Svein-Erik Waters til Nettavisen.
Ukjent
Nettavisen har vært i kontakt med Brigade RødHvit (BRH), men de påstår at de
ikke kjenner til at noen medlemmer skal ha vært i slåsskamp i Lillestrøm.
- BRH tar avstand fra det som angivelig skal ha skjedd i Lillestrøm i forbindelse med kampen LSK - FFK. BRH sitt fokus er på tribunen, gjennom sang og tifo, ikke vold. Om det mot all formodning viser seg at en/noen av oss har deltatt på noe sånt, vil vi ta en intern opprydning i vår gruppe og luke ut uønskede elementer, heter det i den offisielle uttalelsen.
Det har ikke lyktes Nettavisen å få en kommentar fra gruppen Sportsklubbens Fineste.
Her får du flere
fotballnyheter
Klikk her for full oversikt over
sportsnyhetene
Vil du ha sportsnyheter tilsendt på mobilen? Send SPORT START til 1930. Tjenesten koster 2,- per melding.
Les sportsnyheter på mobilen: Send NETT til 1930 (gratis bokmerke).
Etter to ukers hetebølge er badetemperaturene skyhøye. Sjekk din strand!
Les mer
– Som om jeg holder Venus' trofé, sier den ferske Wimbledon-mesteren.
Les mer
Storklubbene lå langflate etter Karim Benzema.
Les mer