RING: 02060 E-POST: 02060@nettavisen.no
Ønsker du å sende video eller andre dokumenter? Benytt 02060@nettavisen.no
Kontakt oss
Foto: SCANPIX

Omdal fikk Kniksens hederspris

Fotballpresident Per Ravn Omdal fikk lørdag Kniksens hederspris under Idrettsgalla 2003 for 20 års arbeid til beste for norsk fotball.
Sist oppdatert:

Ravn Omdal går av som president i Norges største særforbund på tinget til våren, og lørdag ble han behørig hedret på Hamar.

En etter hvert meget overrasket fotballpresident, som også har vært sentral i sitt arbeid i Det europeiske fotballforbundet (UEFA) og Det internasjonale fotballforbundet (FIFA), entret scenen sammen med kulturminister Valgerd Svarstad Haugland for å dele ut hedersprisen.

Kulturministeren leste juryens begrunnelse, og midtveis i talen gikk det opp for en rørt Ravn Omdal at han selv skulle få prisen.

Den andre av Fotballforbundets to priser som ble delt ut under Idrettsgalla 2003, Kniksenprisen, gikk til Stabæks- og landslagets midtbaneelegant Martin Andresen.

Prisene:

Prisvinnerne i årets Idrettsgalla 2003 lørdag:

Hedersprisen:

Vinner: Rolf Sæterdal (Olympiatoppen).

Kniksens hederspris:

Vinner: Per Ravn Omdal (fotballpresident).

Årets forbilde:

Vinner: Petter Solberg (rally).

Utøvernes pris:

Vinner: Petter Solberg (rally).

2. plass: Ole Einar Bjørndalen (skiskyting).

3. plass: Siren Sundby (seiling)/Bente Skari (langrenn).

Årets navn:

Vinner: Petter Solberg (rally).

2. plass: Ole Einar Bjørndalen (skiskyting).

3. plass: Thomas Alsgaard (langrenn).

Nominerte: Kari Traa (kulekjøring), Bente Skari (langrenn), Siren Sundby (seiling), Olaf Tufte (roing), Rosenborg Ballklub (fotball), Gunn-Rita Dahle (terrengsykling), Alsgaard, Bjørndalen, Solberg.

Åpen klasse:

Vinner: Petter Solberg (rally).

Nominerte: Robert Sørlie (hundekjøring), Pål Anders Ullevålseter (ørkenrally), Bjørn Rune Gjelsten (offshore), Solberg.

Årets funksjonshemmede utøver:

Vinner: Ann Cathrin Lübbe (ridning).

Nominerte: Tommy Urhaug (bordtennis), Noel Pedersen (svømming), Lübbe.

Kniksenprisen:

Vinner: Martin Andresen (Stabæk).

Nominerte: Claus Lundekvam (Southampton), Espen Johnsen (Rosenborg), Andresen.

Årets trener:

Vinner: Mika Kojonkoski (hopptrener).

Nominerte: Tore Øvrebø (rotrener), Roger Grubben (skiskyttertrener), Åge Hareide (fotballtrener), Kojonkoski.

Årets nykommer:

Vinner: Tore Ruud Hofstad (langrenn).

Nominerte: Tonje Sørlie (kickboksing), Stian Eckhoff (skiskyting), Espen Johnsen (fotball), Lars Berger (skiskyting), Ruud Hofstad.

Beste lag:

Vinner: Stafettlandslaget menn (VM på ski).

Nominerte: Christoffer Sundby/Frode Bovim (seiling), Rosenborg Ballklub (fotball), laghopp (VM på ski), stafettlandslaget menn.

Konsentrasjon:

Vinner: Ole Einar Bjørndalen (skiskyting).

Nominerte: Halvard Hanevold (skiskyting), Suzann Pettersen (golf), Siren Sundby (seiling), Bjørndalen.

Utholdenhet:

Vinner: Gunn-Rita Dahle (terrengsykling).

Nominerte: Olaf Tufte (roing), Thomas Alsgaard (langrenn), Bente Skari (langrenn), Dahle.

Styrke, hurtighet, spenst:

Vinner: Kari Traa (kulekjøring).

Nominerte: Charlotte Filberg (discodans), Marit Bjørgen (langrenn), Traa.

Årets blinkskudd (foto):

Vinner: Terje Bringedal, VG (stafettgull, VM på ski).

Lik Nettavisen her og få flere ferske nyheter og friske meninger!

Våre bloggere