Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Søk i arkivet:
NA Nyhetsbrev:
Derdubor:
Tekst-TV

Brøt kontakten med Basso

INGEN KONTAKT: Kurt Asle Arvesen og Ivan Basso har syklet sammen både som amatører og proffer, men etter sistnevntes dopingdom i 2006 har Arvesen brutt kontakten med italieneren.
INGEN KONTAKT: Kurt Asle Arvesen og Ivan Basso har syklet sammen både som amatører og proffer, men etter sistnevntes dopingdom i 2006 har Arvesen brutt kontakten med italieneren. Foto: Scanpix

Kurt Asle Arvesen lar seg overraske av Ivan Bassos rekordraske comeback.

Tidligere var Basso en god kamerat av Kurt Asle Arvesen. De to var romkamerater i Team CSC, og har syklet sammen både for amatørlaget Zalf i 1998 og for det italienske Asics-laget sesongen etter.

I 2006 var Ivan Basso er nevnt som en av sammenlagtfavorittene foran Tour de France, men i dragsuget av «Operasjon Puerto»-skandalen - ble italieneren regelrett kastet ut av sykkelsporten.

Senere blir han både sparket fra Team CSC og utestengt i to år for å ha planlagt å bruke doping.

- Ingen prioritet
Etter dopingdommen har verken vennskapet eller kontakten vært det samme.

- Vi har ingen kontakt nå. Jeg har mer enn nok folk å forholde meg til, både venner i Norge og i Italia. Basso er ingen prioritet, men det er mange andre også jeg skulle holdt kontakten bedre med, sier Arvesen til Nettavisen.

Denne uka ble det klart at Team Liquigas har gått til det upopulære skrittet å bryte det etiske regelverket mellom Pro Tour-lagene, ved å signere 30-åringen foran neste sesong.

Får konsekvenser?
Arvesen er overrasket over Liquigas' Basso-beslutning.

- Det vil jeg si er overraskende, ja. Jeg trodde Liquigas var innforstått med avtalen om ikke å signere dopingtatte ryttere innenfor en fireårsperiode (to års utestengelse og to års etisk karantene).

- Spørsmålet blir da om det etiske regelverket er laget av UCI (det internasjonale sykkelforbundet). I så fall regner jeg med at de tar lisensen fra Liquigas. På den annen side er det typisk UCI å gå knallhardt ut, for så å trekke seg. Det så vi jo i forkant av arrangørstriden rundt Paris-Nice også, det ble jo bare en vits.

(Artikkelen fortsetter under bildet)

STERK SESONG: Kurt Asle Arvesen har under flere ritt i vårsesongen bevist hvor viktig han er for CSC-laget.STERK SESONG: Kurt Asle Arvesen har under flere ritt i vårsesongen bevist hvor viktig han er for CSC-laget. Foto: Heiko Junge/Scanpix

- Ikke hyggelig
I prinsippet kan Basso dermed være tilbake i Tour de France i 2009. Det vil si: Dersom arrangøren tillater det.

- ASO (arrangøren av Tour de France) kan omgjøre ting på følelsesmessig grunnlag. Dersom lagene ikke tilfredsstiller deres krav til moral og etikk, kan de utestenges. Men jeg tror ikke de reagerer mot Liquigas dersom Basso ikke blir tatt ut på laget, sier sykkelekspert Johan Kaggestad til Nettavisen.

- Men ved å gjøre denne signeringen plasserer de seg jo i samme bås som for eksempel Astana. Idrettsjuridisk har Basso sonet sin dom, men jeg synes ikke det er noe hyggelig at han er tilbake, legger han til.

- Har tatt sin straff
Arvesen tror den tidligere lagkameraten er såpass dedikert på sykkelsetet, at han kan finne tilbake til taktene som gjorde han til CSC-lagets største sammenlagtfavoritt i 2006.

- Personlig tror jeg han vil vise at han er en god syklist. Det er få som så dedikert til sporten som han er. Han har trent utrolig hardt, sier Arvesen.

- Ønsker du ham velkommen tilbake?

- Han har tatt sin straff, så hvorfor ikke. Vi må heller gjøre noe med antall dager og år dopingtatte ryttere skal bli utestengt. Basso er i hvert fall en av de få som har tatt støyten etter «Operasjon Puerto». Det er mange som var involvert der som fortsatt ikke er straffet, minner han om.

Klikk her for full oversikt over sportsnyhetene!

Vil du ha sportsnyheter tilsendt på mobilen? Send SPORT START til 1930. Tjenesten koster 2,- per melding.

Les sportsnyheter på mobilen: Send NETT til 1930 (gratis bokmerke).

Spill fotballmanager på nett

26.04.08 15:14, ny 26.04.08 15:48


Du trenger Macromedia Flash Player 8 eller nyere for å spille Distribution quiz. Det ser ikke ut som du har denne spilleren installert på din datamaskin.

Vennligst gå hit for å laste den ned og installere den: www.adobe.com

Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.