- Kanskje ikke ydmyke nok
Toppidrettssjef Jarle Aambø har startet jakten på forklaringer på manglende gullfangst i Torino-OL.
PRAGELATO (TV 2 Nettavisen): Etter den avsluttende femmila søndag, oppsummerte toppidrettssjefen lekene over for norsk presse.
Konklusjonen er at mye har vært bra – men ikke bra nok.
- Vi hadde en ambisiøs målsetting om 25 medaljer. Vi klarte 19. Vi har tatt færre medaljer enn vi hadde håpet og framfor alt færre gull, konstaterer Jarle Aambø.
Aambø roser hopperne og gir godkjent pluss til alpint, snowboard og kulekjøring. Skiskyting har også bidratt med seks medaljer, selv om det ikke ble gull, mens langrenn og skøyter er langt unna.
- Nivået har økt, mens vi ikke har økt tilsvarende kapasitetsmessig. Samtidig er det viktig å understreke at vi ikke har rast ut. Vi har vært med og kjempet om edleste metall hele veien, poengterer toppidrettssjefen – som kan argumentere med åtte sølv, ni bronse og ti fjerdeplasser til norske utøvere.
Vil evaluere høydeopplegget
Nå går han i gang med
evalueringen av lekene sammen med særforbundene. Men allerede har Aambø noen
forklaringer og teorier.
- Vi har hatt en del sykdom. Det er en forklaring, men ingen unnskyldning. For det finnes måter å unngå sykdom på. Vi må bli flinkere på dette området, ikke minst i arbeidet med å begrense smitteeffekten, sier Aambø.
Han mener også at det norske høydeopplegget er modent for en evaluering.
- Vi har hatt høydetrening som kompetanseområdet i Norge. Nå må vi gjøre en grundig evaluering for å finne ut om vi fortsatt er i førersetet, eller om andre nasjoner er blitt bedre enn oss.
Må satse på jentene
Aambø varsler dessuten mer satsing
på jentene.
- Det er en kjensgjerning at det er en skjevfordeling mellom kjønn, både i antall deltakere og antall medaljer. Jenteprosjektet som vi satset mye på for noen år siden har ligget nede, men nå er det åpenbart at vi må intensivere den delen av jobben igjen.
Toppidrettssjefen stiller dessuten spørsmål ved om Norge har havnet for mye i forsvarsposisjon – eller om vi rett og slett er blitt for lite ydmyke.
- Jeg mener det er relevant å spørre om vi er kommet litt på defensiven. Tidligere har vi hatt en angripende holdning, og det forsøkte vi å ha denne gangen også ved å si at vi skulle ta Torino med storm. Kanskje havnet vi i stedet i en slags forsvarsposisjon, resonnerer han, og fortsetter:
- Kan det tenkes at vi har mistet mye av ydmykheten? Jeg stiller bare spørsmålet.
- Grattis, Sverige
I neste åndedrag bruker Aambø nettopp
ydmykheten som forklaring på hoppernes OL-suksess.
- Mika Kojonkoski er ekstrem på å opprettholde en ydmyk holdning, ikke minst når det går som best, poengterer Aambø, som også brukte anledningen til å rose svenskenes OL-innsats.
- Det er bare å gratulere svenskene med innsatsen. Det er imponerende, det de har gjort. Det skal bli interessant å møte dem for å høre hvordan de har forberedt seg til disse lekene. For de har vært bedre enn oss, og det er det bare å ta av seg hatten for.
26.02.06 14:35, ny 26.02.06 14:37|
|
Få nyhetene rett i innboksen
Meld deg på TV 2 Nettavisens nyhetsbrev.
- Dette er blodrasisme!
Leserne av Romerikes Blad fikk servert utsagn som «Kanskje en idé å lure på mullaen en nigeriahore eller to» til morgenkaffen.
[ Les mer ] 28.08.08 09:42
Millionærfamilie forsvunnet
Politiet frykter det verste etter at dyrene ble funnet skutt ved den savnede familiens nedbrente luksusvilla.
[ Les mer ] 28.08.08 09:31






