Søk i arkivet:
NA Nyhetsbrev:
Derdubor:
Tekst-TV

Steinlager til Elitloppet

Mye tyder nå på at Steinlager og stjernekusk Björn Goop vil forsvare de norske farvene i Elitloppet 25. mai.
Mye tyder nå på at Steinlager og stjernekusk Björn Goop vil forsvare de norske farvene i Elitloppet 25. mai. Foto: hesteguiden.com

Tips oss

Goop-stallen var lunken til å starte den norskeide stjernetraveren etter galopputskeielsen i Oslo. Nå tyder alt på at Norge får en representant i storløpet neste søndag.

Ifølge det svenske nettstedet www.travronden.se er det nå høyst trolig at Steinlager blir å finne blant de 16 topphestene som kjemper om 8 finaleplasser i Europas største sprintløp. Trener Olle Goop var skeptisk til å starte 10-åringen på Solvalla da det her dreier seg om to løp samme dag, og var mer innstilt på å vente ytterligere 14 dager til Copenhagen Cup 8. juni.

Eieren, 83-årige Knut Olausson, har dog hele tiden hatt Elitloppet som siktemål, og nå ser det altså ut som hesten får en sjanse til å forsvare den overlegne seieren fra 2005. Året etter haltet han alvorlig skadet ut av banen etter finaleløpet, men har altså gjort en sensasjonelt comeback i regi Olle Goop. Den rutinerte treneren som har vunnet over 6000 travløp ønsker å teste Steinlager i et treningsjobb før han høyst trolig gir endelig klarsignal på torsdag. På søndag trekkes sporene til de to kvalløpene der de fire beste går til finalen.

Bare 6 hester klare
Foreløpig har kun seks verdenstjerner gitt klarsignal for start i løpet som har hele 3 millioner i førstepremie. Det dreier seg om den ferske Oslo Grand Prix-vinneren L`Amiral Mauzun. Den franske traveren vant overraskende Elitloppet i fjor da han kneblet Mr. Muscleman på oppløpet. Også sølvvinneren fra Oslo, italienskfødte Exploit Caf er klar - og blir trolig favoritt. Franske Fabrice Souloy trener også Oiseaux De Feux som helt klart blir å regne med. Fra Amerika kommer Enough Talk, mens svenskene foreløpig har to deltakere i Red Chili Pirat (tredjehest i fjor) samt verdensrekordholderen Giant Diablo som trenes av nordmannen Roger Walmann.

To andre aktuelle svenske deltakere starter på Solvalla i kveld. Stig H. Johansson er den treneren med flest seire i Elitloppet, og hans Plantagenet blir trolig klar dersom han viser toppform. Verre er det nok med vinneren fra 2006, Conny Nobell. Han har vært borte lenge med skade, og Goop-traveren er nok ikke kampklar allerede nå. På lørdag skal så flere av de bedre svenske hestene ut i gulldivisjonen der vinneren er garantert en plass i Elitloppet. Jocose, Acclaim, Giant Superman og gamlingen Digger Crown kjemper om den plassen - med 5-årige Dig For Dollars som en luring.

Russel November er en av hestene som er aktuelle for Elitloppet 25. maiRussel November er en av hestene som er aktuelle for Elitloppet 25. mai Foto: hesteguiden.com

Flere hester har fått innbydelse, men er i tenkeboksen. Lutfi Kolgjinis travelegant Going Kronos går trolig ut i år igjen (var favoritt tross sine 4-år i fjor). Det gjør nok også Åke Svanstedts Torvald Palema, mens det er høyst tvilsom om ubeseirede Commander Crowe (18 strake) stiller på startstreken. 5-årige Russel November imponerte på Bjerke søndag, men vi tror Hugo Langeweg senior venter til neste år med den svært talentfulle General November-sønnen. Fra Italia har toeren fra Lotterialøpet Ghiaccio De Nord fått klarsignal av matchmaker Matthias Stenby.

300 i odds
Etter at det ble klart at Steinlager trolig stiller til start har bookmakerne senket vinneroddsen på vårt norske idol. Den svenskfødte Good As Gold-sønnen er pr. i dag fjerderangert hos Unibet til 10 i vinnerodds. Det svenskeide bettingselskapet holder de tre fransktrente hestene som forhåndsfavoritter - med Exploit Caf lavest til 3.5 ganger pengene. Undertegnede var tidlig ute med innsatser på Steinlager. I februar ga den norske favoritten vanvittige 300 i odds samt 65 til å bli blant de fire beste i finalen.

Vinner Steinlager i Stockholm blir det nok et herlig lurveleven blant de mange tusen norske tilreisende - og spillekvitteringen rammes inn og henges i stua.

Spill fotballmanager på nett

14.05.08 20:39


Du trenger Macromedia Flash Player 8 eller nyere for å spille Distribution quiz. Det ser ikke ut som du har denne spilleren installert på din datamaskin.

Vennligst gå hit for å laste den ned og installere den: www.adobe.com