Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Romfo Donna startet året med å vinne enkelt på Biri på fredag. Vi tror hun leder hele veien på Leangen i kveld. Romfo Donna startet året med å vinne enkelt på Biri på fredag. Vi tror hun leder hele veien på Leangen i kveld. Foto: hesteguiden.com

Vi banker sistevalget

Forrige mandag innfridde vår herlige Leangenbanker Mille Mollyn med bravur. I kveld satser vi tøft igjen.

Publisert 05.01.09 12:21 | Sist oppdatert 05.01.09 12:24

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2242 E-post: tips@nettavisen.no

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på MySpace Del på Twitter Del på Nettby
Tips en venn om denne artikkelen

Klikk her for Nettavisens V5A-forslag

Våre Leangenvurderinger har vært svært solide de siste omgangene, og som sist satser vi litt utenom folkebankerne.

Vi tror nemlig 1 Romfo Donna har store muligheter til å spore V5-4 fra start til mål i kveld. Nå blir ikke den formsterke hoppe noe sjakkvalg slik overskrifiten antyder, men trolig et andre-tredjevalg når startskuddet går. I fagbladet Trav og Galopp-Nytt er imidlertid hoppa rangert helt sist i det ni hesters store feltet. Selvom det tipset er lansert før 6-åringens seier på Biri fredag er det snakk om en skikkelig skivebom.

Det er aldri lett å hente lange tillegg - spesielt ikke på en kjapp sprint. Vi tror Romfo Donna får en glitrende start på 2009-sesongen ved å bokføre sin andre seier allerede 5. januar - det er det nok ikke så mange hester som gjort før henne. Thuli Elden-datteren gjorde mange fine løp under fjorårssesongen som innholdt fem seire og innbragte nesten 200.000 kroner. I det siste løpet før jul satt hun fast på ny bestetid 26.7 på Biri, men i årets første start klaffet det adskillig bedre og det ble en enkel spurtseier. Vi tror 40-metershestene skal få sitt svare strev med å hente igjen en formtoppet Romfo Donna. Slått Eld kommer ut etter pause, mens Prins Juventus ikke ser ut til å være helt i toppform. Bjørkastjern og Vorset Ivers kan faktisk bli verre å holde fra livet om de får det rette løpet. Vi håper og tror imidlertid at Andre Henning Stensen ikke byr tillegghestene inn i matchen ved å dra hardt unna i front.

Andrevalget gjør underverker
2 Flying Canon blir kveldens største favoritt allerede i V5-innledningen, og det er klart den seiersvante 6-åringen skal ha en god sjanse. Den sterke Piper Cub-sønnen går ikke av veien for stayerdistanse, og fullfører alltid helt inn i kassa. Sist var han kun knepent slått av gode Abbe Hook, mens Eggan-traveren imponerte stort ved 15.4-seieren ganger før. Flying Canon er dog ingen startkanon, og dermed ser vi vårt snitt til å doble bongene med en meget interessant hest - igjen med Andre Henning Stensen ved spakene. 4 Arc Whaler tapte klart for storfavoritten sist, men vi skal hunsek at Angus Hall-sønnen har slått ham tidligere, og absolutt kan gjøre det igjen. 7-åringen er rask fra start, og takler distansen bedre enn de fleste - ble nummer fem på 17.0/2640v i V75 i september i et løp rågode Our Fame vant på 16.8. Streket på mindre enn hver fjerde bong vil Arc Whaler være en toppstart på V5-spillet.

Forsvarer Flying Canon og Atle Eggan favorittstempelet i V5-1?Forsvarer Flying Canon og Atle Eggan favorittstempelet i V5-1? Foto: hesteguiden.com

Den andre avdelingen bør forbigås i absolutt største stillhet, og vi maler godt på. Vi er dog litt inne på at femtevalget 6 Magic Banker Zon sporer hele veien nå som motstanden er betraktelig lettere enn tidligere.

Trio gjør opp?
I V5-3 synes vi tre hester skiller seg klart ut. 1 Kvamdals Jo holder toppform og kan spurte ned alle med de rette luker på oppløpet. 2 Salsnes Sokken var meget tapper annen sist, og står vakkert til spormessig denne gang. 4 Lykke Even er en annen plussvariant som også har vært heldig i sportrekningen.

Også i V5-finalen satser vi på at tre streker holder. 4 Moni Gold har vært god etter pausen, og i kveld er distansen og sporet også på lag med den kapable Lyng-traveren. 3 Madame Brizard og coming-man Arve Sjoner er garantert med i toppen fra perfekte forutsetninger, mens 6 Nobel Bonanza er vår lille luring. Kjøsnes-traveren er helt klart blant de bedre i feltet, og klaffer det litt har vi sett vallaken spurte til seier tidligere. Streket på bare 17% vil Gunslinger Spur-avkommet gjøre samlebongene svært lukurative.

Ekspertforslag
Vi har satt opp tre spilleforslag på hhv 126, 360 og 1260 kroner.

De to største er samlebonger der vi satser på å ta V5`n hhv 5 og 10 ganger.



Kommentarer


Rikstoto

Fredrikstadfk.no

En "lokkende" Horn

En god Jørgen Horn har fått et utseende ikke ulik Barcelonas stjernespiller Puyol. I videon under forteller han årsaken til hvorfor han plutselig har forandret utseende. Han har fått noen dårelokker som automatisk bringer deg tilbake til 80 tallets discostil. Videre kan du høre hans tanker om fredagens seier mot S08. God fornøyelse  TV2Player.insert(593769,'sammendrag1', {stretch: 'fill'}); Video: Jan Rafn

Les mer

-Viktig å holde nullen

Stemningsrapport FFK - S08

-Solid førsteomgang

-Vi var for unøyaktige

Forsiden nå:

LETTJENTE PENGER: Hytteeiere kan uten stor innsats tjene ti tusen skattefrie kroner i vinterferien. Illustrasjonsfoto.

Ti tusen skattefritt på én uke - uten å løfte en finger

Slik kan du tjene ti tusen skattefire kroner på én uke i vinterferien - uten å løfte en finger.

Les mer

Slik lever de i «de dødes rike»

Whitney Houstons liv i bilder

Stjernene sviktet Elfenbenskysten

Tjenester:

Ned i vekt med kostholdsprogram

Med kunnnskap om rett kosthold, går du raskt ned i vekt.

Les mer

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2242 E-post: tips@nettavisen.no