Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
ÉN GANG I WIEN: Andrea Henkel avviser påstandene om bloddoping i tysk skiskyting.
( FOTO: EPA/SCANPIX )
20 tyske idrettsutøvere, flere av dem i verdensklasse, anklages for bloddoping. Men alle blåser av beskyldningene.
- Vi har ingen holdepunkter, ingen navn og ingen andre elementer å gå etter, sier en talsmann for det tyske skiforbundet (DSV), ifølge Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Samtidig letes det på bred front etter mer informasjon etter at nyheten om at 20 tyske idrettsfolk – noen av dem i den ypperste verdensklasse – skulle være blant de 30 idrettsutøverne som jevnlig skal ha fått etterforsyninger av blodplasma i en blodbank i Wien.
Mistanken mot idrettsutøverne ble framsatt av den tyske fjernsynskanalen ARD tirsdag. Flere proffsyklister er navngitt: Georg Totschnig (årets idrettsutøver i Østerrike i 2005), nederlenderen Michael Boogerd og russeren Denis Mentsjov blir trukket fram.
Det blir også dansken Michael Rasmussen, som ikke fikk lov til å fullføre Tour de France i fjor da dopingindisiene ble overveldende. Han ble som kjent kastet ut av eget lag samtidig som han ledet touren.
- Utenkelig
Som så ofte før når mistanken om doping rettes i en bestemt retning, står
folk i kø for å nekte enhver kjennskap til juks. I Tyskland begynte ryktene
å gå allerede før sist helg.
- Situasjonen ligner det vi opplevde i forrige uke. Da ble det sagt at gud og hvermann skulle navngis. Så lenge det ikke har skjedd, kan jeg ikke si noe sikkert. Men jeg kan ikke forestille meg at noen fra vårt landslag er med, sier landslagstrener i skiskyting, Uwe Müssiggang, ifølge FAZ.
Herretrener Frank Ullrich er enda klarere:
- Det kan jeg overhodet ikke forestille meg. Jeg har full tiltro til laget, sier han.
Flere utøvere har også uttalt seg om mistankene. Skiskytteren Martina Glagow tilbakeviser alle spekulasjoner om mulige forbindelser til den angivelige dopingklinikken i Wien, og sier at hun ikke kjenner til blodbanken i det hele tatt.
Lagvenninnnen Andrea Henkel svarte sist helg med ironi:
- Jeg har vært i Wien én gang, i 2003 på tre dagers ferie.
Greis og Angerer
Michael Greis, som viste storform i verdenscuprennene i Ruhpolding sist helg,
var tirsdag på landslagshotellet i Anterselva da kontrollører fra det tyske
nasjonale antidopingbyrået Nada troppet opp og krevde dopingtester fra flere
løpere. Kontrollen hadde ingenting med ARD-reportasjen å gjøre.
- Med kontroller har jeg ingen problemer. Tvert imot: Jo flere, desto bedre, sier Greis ifølge FAZ.
Ettersom ARD-rapporten oppga at også langrennsløpere skulle være blant bloddoperne, måtte også fjorårets Tour de Ski-vinner Tobias Angerer finne seg i å få mistanken rettet mot seg. Også han avviser anklagene, og sier han har vunnet på ærlig vis.
- Frys gjerne ned blodet mitt og sjekk det om ti år, sier han ifølge Spiegel.
Eks-sykkelproffen Georg Totschnig sier på sin side at han aldri har vært på klinikken og ikke aner hvor beskyldningene kommer fra.
Klinikksjef skjønner ingenting
Heller ikke en av lederne for klinikken, Lothar Baumgartner, sier han
skjønner hvor anklagene kommer fra. Ifølge flere tyske og østerrikske medier
hevder han at klinikken ikke engang har det nødvendige utstyret til å drive
med bloddoping.
Baumgartner sier videre at han ikke kjenner noen av de navngitte proffsyklistene. Ifølge en artikkel i den østerrikske avisa Kurier skal idrettsutøverne ofte ha kommet til blodbanken på uvanlige tidspunkt – søndag morgen – for å tanke opp med høyoktanblod.
- Det kan jo ikke ha vært Den hellige ånd selv som har tappet blod av dem, sier klinikksjefen, som vil ha navn på bordet.
For utelukke at blodtapping og -fylling kan ha skjedd, gjør han nemlig ikke. Men da har det skjedd på et vis som ikke har vært kjent, og langt mindre godkjent, av ledelsen ved blodbanken.
Ifølge Spiegel er klinikken i besittelse av et apparat som kan fryse, lagre og tine opp røde blodlegemer. Klinikksjef Baumgartner sier at han ikke vet hvor apparatet er blitt av, men at det helt sikkert ikke er i bruk.
Vil du ha sportsnyheter på mobilen din? Send SPORT til 1984. Tjenesten koster to kroner per melding.