Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

- Vurderte å droppe sesongen

SKADEFORFULGT: Astrid Uhrenholdt Jacobsens tålmodighet er blitt satt på prøve.
SKADEFORFULGT: Astrid Uhrenholdt Jacobsens tålmodighet er blitt satt på prøve. Foto: Anders Skjerdingstad/Nettavisen

Relaterte emner:

Et eventuelt VM i februar blir ren bonus for Norges beste langrennsløper sist vinter.

Astrid Uhrenholdt Jacobsen (21) var junior da hun sprintet inn til VM-gull i Sapporo i 2007. Gullet fulgte hun opp med andreplass i verdenscupen sammenlagt sist vinter.

Nå kan hun allerede konstatere at den forestående VM-sesongen blir en sportslig nedtur.

Først i går, søndag, tok hun den endelige avgjørelsen om faktisk å satse på ski i vinter.

- Ikke langt unna friår
- Jeg har seriøst vurdert å droppe hele sesongen, og å ha fullt fokus på studier denne vinteren. Det var ikke langt unna at jeg tok et friår, innrømmer Jacobsen åpenhjertig overfor Nettavisen.

Årsaken er skadene som har forfulgt henne. Det startet med en betent akilles i våres. Hælen måtte opereres, og etterpå fulgte uker med alternativ trening – og små tilbakefall. Da Astrid endelig var på vei tilbake for fullt, begynte den andre akillesen å krangle.

Problemene har ikke vært så ille at en ny operasjon har vært aktuelt. Men en ny periode med alternativ trening var ikke god medisin for motivasjonen til Astrid Uhrenholdt Jacobsen.

Dropper løping
- Etter at jeg ble sendt hjem fra landslagssamlingen på Gjøvik, fant jeg ut at jeg bare skulle ta en pause og la beina komme seg. Siden det har jeg ikke fulgt noe program, bare vært litt ute når jeg har følt for det, forteller legestudenten.

Kort oppsummert har hun rett og slett satt punktum for barmarkssesongen, i hvert fall for all planlagt trening i joggesko.

- Jeg kommer ikke til å bruke energi på å komme i gang med løping. Men søndag reiser jeg med landslaget på høydesamling i Val Senales, og da skal jeg gå på ski. Det gir mindre belastning på akillesen, poengterer Astrid.

(Les videre under bildet)

ALTERNATIV: Mens Marit Bjørgen og de andre lagvenninnene har løpt seg gjennom sommeren, har Astrid Uhrenholdt Jacobsen (t.h.) trent alternativt og vært heiagjeng.ALTERNATIV: Mens Marit Bjørgen og de andre lagvenninnene har løpt seg gjennom sommeren, har Astrid Uhrenholdt Jacobsen (t.h.) trent alternativt og vært heiagjeng. Foto: Anders Skjerdingstad

- Kan ikke spå
Landslagstrener Jon Arne Schjetne er den som følger opp Jacobsen tettest. Han vil ikke si noe om når eleven kan være tilbake i toppslag.

- Vi har ingen glasskule, så vi kan ikke spå. Det kan godt hende at VM kommer for tidlig. Men akkurat det er ikke fokus. Nå må Astrid trene seg opp til å kunne trene normalt. Det kommer hun til å bruke resten av oktober og deler av november på. Deretter må hun trene godt gjennom resten av november, desember og første del av januar, sier Schjetne til Nettavisen.

- Betyr det at Tour de Ski ved årsskiftet går uten Astrid Uhrenholdt Jacobsen?

- Ja, nesten uansett hvor raskt hun skulle oppnå framgang, vil jeg fraråde henne å gå der. Hun må kompensere for den treningen hun ikke har fått gjort i sommer, sier Schjetne.

- VM er bonus
Den beskjeden tar hovedpersonen med stor ro:

- At jeg skal ha noe i Tour de Ski å gjøre, ser jeg på som helt usannsynlig, fastslår hun.

VM prøver hun ikke å tenke på.

- Det er veldig mange som skal psyke meg opp, og fortelle meg hvor fort jeg kommer i form og hvor god tid det er til VM. Men jeg vet det er en stor jobb som skal gjøres. Det er utenkelig at jeg går fort før jul. Rekker jeg VM, får det være en bonus, fastslår Astrid Uhrenholdt Jacobsen, som mest av alt ser fram til å kunne være med som normalt på landslagssamlinger

PS. Ski-VM i Liberec innledes 18. februar. Om drøyt fire måneder, med andre ord.

Les flere skisaker i Nettavisens vintersportsmagasin
Klikk her for full oversikt over sportsnyhetene!

Vil du ha sportsnyheter tilsendt på mobilen? Send SPORT START til 1930. Tjenesten koster 2,- per melding.

Les sportsnyheter på mobilen: Send NETT til 1930 (gratis bokmerke)

Spill fotballmanager på nett

06.10.08 16:12, ny 06.10.08 17:40


Materialet på dette nettstedet er omfattet av åndsverklovens bestemmelser. Uten særskilt avtale direkte med Mediehuset Nettavisen AS (utgiver) eller med Mediebedriftenes Klareringstjeneste (www.klarering.no) er enhver kopiering, lagring, eksemplarfremstilling og tilgjengeliggjøring bare tillatt i den utstrekning det er hjemlet i lov. Utnyttelse i strid med lov eller avtale kan medføre erstatningsansvar, og kan straffes med bøter eller fengsel. Mediehuset Nettavisen AS er ikke ansvarlig for innhold på eksterne sider.