Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
STADIG MOTSTAND: Anette Sagen har kjempet og nådd langt, men ingenting kommer av seg selv for kvinnelige skihoppere.
Foto: Lise Åserud
( Scanpix )
- Jeg er veldig skuffet, sier sportssjef Clas Brede Bråthen.
Skihopping for kvinner sto på det offisielle VM-programmet for første gang i Liberec i vinter. Amerikanske Lindsey Van vant, mens Anette Sagen sørget for en historisk norsk bornsemedalje.
Under VM i Oslo 2011 ønsket både Norges Skiforbund og arrangementskomiteen å utvide programmet med en lagkonkurranse.
Det blir det ikke noe av.
I helgen sa styret i Det internasjonale skiforbundet (FIS) nei under sitt møte i Vancouver. De begrunner vedtaket med at sporten ikke er tilstrekkelig utviklet.
Les også:
En
gullmulighet mer i hopp
En
gullmulighet mindre i kombinert
- Sikkert klokere enn meg ...
Det får sportssjefen for hopp i Norges Skiforbund, Clas Brede Bråthen, til å
riste oppgitt på hodet.
- Jeg er veldig skuffet på vegne av jentehoppinga, sier Bråthen til Nettavisen.
- Jeg hadde forventet at FIS-styret var i stand til å se at det å ikke ha en lagkonkurranse for jentene, ikke er med på å fremme utviklingen av idretten, fortsetter han, og utdyper:
- Når det bare er individuell konkurranse, holder det for mange å satse på én god utøver. Hadde man innført lagkonkurranse, ville det ha stimulert mange nasjoner til å satse bredere.
Samtidig som Bråthen sier han hadde forventet et annet vedtak, lar han det skinne igjennom at han ikke er så veldig overrasket over utfallet.
- Men selvfølgelig er jeg skuffet over at de som har beslutningsmyndighet, og sikkert er klokere enn meg, har et annet syn.
Skuffende VM-renn
I den grad FIS-styret manglet argumenter for å avvise søknaden fra Oslo om et
ekstra jentehopprenn, er det bare å erkjenne at VM-rennet i Liberec ble
dårlig PR for sporten.
Farten far alt for lav, og dermed ble rennet et langt gjesp for både tilskuere, TV-seere og ikke minst deltakerne.
- Jeg synes juryen var feige. Vi burde hatt fem bommer høyere fart. Bakkestørrelsen er 100 meter, og det er jo nesten ingen som er i nærheten av det. De fikk de dårligste jentene til å se jævlig dårlige ut, raste Line Jahr overfor Nettavisen etter rennet.
- Juryen gjorde alt de kunne for å ødelegge rennet. Det var sikkert ikke bevisst, men det var sånn det ble, fastslo Clas Brede Bråthen
Sjekk siste
vintersportsnytt her!
Sjekk siste sportsnytt her!