Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
Etter rekordhoppet for fem år siden har Romøren hoppet med tallet 239 under hoppskiene.
Foto: Lovric, Primoz
( SCANPIX )
Bjørn Einar Romøren satte konkurrentene på plass i favorittbakken.
230,5 meter i Planica. Det gjorde godt for Bjørn Einar Romøren etter en turbulent måned.
- Ja, dette var god gammel Planica-Romøren, sier sportssjef i hoppleiren Clas Brede Bråthen til Nettavisen.
Les også: Nå kan det bli rekord i Vikersund
Romøren hoppet ikke like langt i de to treningsomgangene før kvalifiseringen, men Bråthen tror at Romøren virkelig har ting på gang.
- Han hoppet bra da også, men klarte ikke fly så godt nedover. I det siste hoppet fikk han ryddet opp i de småproblemene med å fly, og da kom lengden, sier Bråthen.
Med den lengden var verdensrekordholderen soleklart lengst i torsdagens kvalifisering. Nærmest kom Simon Ammann med 225,5 meter. Sveitseren hoppet riktignok med lavere fart enn Romøren.
Men de to var i en særklasse. Tredje lengst var Adam Malysz fra Polen og Robert Kranjec fra Slovenia med 216,6 meter.
Tynt bak Romøren
Alle de fire norske kvalifiserte seg til VM-rennene i verdens største
hoppbakke i helgen, men bak Romøren var det likevel tynt.
Johan Remen Evensen var nest lengst med 200 meter blank. Anders Jacobsen landet på 198.5, mens Tom Hilde bare klarte 182 meter.
- Men jeg synes de er i en god prosess. Det er litt varierende, men jeg liker utviklengen, sier Bråthen til Nettavisen.
VM avgjøres gjennom to omganger fredag og to lørdag. Søndag er det lagkonkurranse.
Samler positiv energi
Og spesielt motivert er nok Bjørn Einar Romøren etter bråker rundt åpningen
av Holmenkollen de siste ukene.
- Jeg er knallhard på å samle positiv energi og godfeelingen før jeg skal nedover. Det må jeg for å klare å prestere der nede, sa Romøren til Nettavisen før han reiste nedover.
Les saken: - Man blir sterk eller gal
Oppturene han nå har fått på Lillehammer og i Holmenkollen mener han er gode å ta med seg.
- Jeg gleder meg som en unge. Nå har jeg vist at jeg klarer å hoppe langt igjen, så nå skal jeg ned og fly ordentlig. Hvis jeg får til det jeg kan der nede vet jeg hvor langt det kan gå, sier Romøren.
Les også: Nå er han som farligst
Resultatlisten:
(De ti sist startende, deriblant Jacobsen og Romøren er
forhåndskvalifisert, og vil ikke få poeng. De ligger dermed nederst i
resultatlista med 0 poeng)