Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Jens Arne Svartedal viste pur glede på seierspallen, mens bronsevinner Eldar Rønning og sølvvinner Mats Larsson applauderer. Jens Arne Svartedal viste pur glede på seierspallen, mens bronsevinner Eldar Rønning og sølvvinner Mats Larsson applauderer. ( Scanpix )

Vurderte å gi fra seg plassen

Dagen før VM-sprinten vurderte Jens Arne Svartedal å overlate plassen til Ola Vigen Hattestad.

Publisert 22.02.07 16:04 | Sist oppdatert 22.02.07 17:47

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på MySpace Del på Twitter Del på Nettby
Tips en venn om denne artikkelen

SAPPORO (Nettavisen): Etter å ha mottatt VM-gullet, innrømmer 31-åringen fra Trøsken at han serverte Nettavisen en hvit løgn dagen i forveien. På direkte spørsmål svarte han da at det aldri hadde vært aktuelt å gi fra seg plassen til en antatt bedre staker.

Sannheten var en ganske annen.

- Jeg har hele tida vært i tvil, faktisk helt fram i dag. Jeg har følt at jeg kanskje burde ha gitt fra meg plassen til Ola Vigen Hattestad eller Simen Østensen, røper han.

- Min siste sjanse
Årsaken er at Svartedal ikke følte løypa passet for ham.

- Det lå jo an til at vi kom til å gå på glatte ski, og jeg har ikke min styrke i staking. Jeg liker løyper der jeg kan få brukt beina oppover.

- Hvorfor valgte du å gå?

- For en gangs skyld valgte jeg å være egoistisk. Jeg tenkte at kanskje er dette min aller siste sjanse til å lykkes i et internasjonalt mesterskap. Og jeg følte jo at jeg var kvalifisert for laget. Jeg tok ikke plassen fra noen.

Flaks med føret
Akkurat det er hevet over tvil. Med seier i to klassiske verdenscupsprinter tidligere i vinter var Svartedal selvskreven.

Og da alt kom til alt, hadde han også litt flaks. For da konkurransetidspunktet opprant torsdag kveld, var føret slik at alle måtte gå med festesmurning. Tor Arne Hetland prøvde seg på skøyteski, og fikk svi.

Men uansett var det stakingen som avgjorde inne i Sapporo Dome. Og der var Jens Arne Svartedal rett og slett rå.

Fleipet om å gi seg
- Kanskje er jeg ikke så dårlig til å stake likevel, konstaterer østfoldingen, som på den internasjonale pressekonferansen sa at han kanskje bestemmer seg for å legge opp når han våkner opp som verdensmester fredag morgen.

Etterpå beroliget han alle med at det var en fleip.

- Men det hadde vært deilig også, å gi seg på toppen, sier mannen som har hatt mer uflaks enn de aller fleste i internasjonale mesterskap.

Pigg Hjelmeset
Eldar Rønning gjorde VM-åpningen komplett for Norge med sin bronsemedalje. Dermed fikk Ulf Morten Aune en definitiv bekreftelse på at han valgte det riktige laget.

For også Odd-Bjørn Hjelmeset var bare et stavbrekk fra finale. Hadde han kommet dit, hadde han vært med i medaljekampen.

- Jeg følte meg pigg i dag, innrømmer nordfjordingen – som før rennet sa at han heller vil ha gull på femmila enn sprinten.

- Men jeg er ikke kresen. Jeg hadde tatt til takke med en medalje her også, fastslår Hjelmeset.




Fakta i samarbeid med 1881
FASTLINKS
Norges mest trendy klokkebutikk på nett! www.Clockshop.no Les mer
Gjør et godt kjøp på bilstol, vogn eller kvalitets klær. Les mer
Nettavisen Fastlinks

Tips oss

Sms/mms: Send TIPS til
2030 E-post: tips@nettavisen.no