Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold

Natascha Kampusch under et intervju med østerriksk TV. Natascha Kampusch under et intervju med østerriksk TV. Foto: Scanpix

- Jeg kidnappet ikke min datter

Skriv ut artikkel Del på Facebook Del på Twitter
Tips en venn om denne artikkelen
Publisert 20.06.07 04:47

Moren til Natascha Kampusch må snart møte i retten anklaget for å ha vært delaktig i datterens bortføring.

Del på Facebook

Natascha Kampusch (18) ble kidnappet på vei til skolen da hun var ti år gammel. Hun ble holdt i fangenskap i åtte år av Wolfgang Priklopil i en bolig i Wien i Østerrike.

Natascha klarte å rømme i august i fjor. Da valgte den 44 år gamle Priklopil å ta sitt eget liv ved å hoppe foran et tog. Saken rundt Natascha skapte overskrifter i hele verden og 18-åringen ble millionær etter å ha solgt historien sin til media.

Moren til Natascha, Brigitta Sirny, har blitt beskyldt for å ha kjent kidnapperen Priklopil. I tillegg er hun anklaget for å ha vært involvert i kidnappingen av datteren. Sirny må snart møte i retten etter at en dommer besluttet å etterforske disse anklagene, skriver The Times.

- Føler meg forfulgt
Sirny sier hun i dag har et godt forhold til datteren Natascha, som for tiden bor alene i en luksusleilighet i Wien. Men hun understreker at beskyldningene har gjort det svært vanskelig for familien å komme tilbake til et normalt liv.

- Jeg føler meg forfulgt. Vi har et godt og nært forhold. Vi forsøker å leve et normalt liv, men det er stadig vekk nye ting som hindrer dette, sier Sirny.

Det er den pensjonerte dommeren og tidligere presidentkandidaten Martin Wabl som har kommet med anklagene mot Nataschas mor. Han har tidligere tatt Sirny til retten og anklaget henne for seksuelle overgrep mot Natascha. Rettssaken fant sted mens Natascha var i fangenskap. Men saken ble henlagt og Wabl fikk en bot og ble pålagt et forbud mot å komme med flere beskyldninger.

Gjenopptar saken
Likevel har Wabl klart å overtale en østerriksk domstol til å gjenoppta saken i lys av nye bevis som kan ha kommet frem etter Nataschas flukt fra fangenskap.

Sirny og Ludwig Koch, faren til Natascha, ble skilt da Natascha var fire år gammel. Moren og Natascha bodde sammen da bortføringen skjedde i 1998. Sirny har nå skrevet en bok i et forsøk på å renvaske seg selv. Boken blir utgitt i løpet av sommeren.



Annonse

MittOppdrag.no Få anbud på 1-2-3! Leter du etter kjærligheten? Side2.match.com/
Stikkord fra Nettavisen Bedrift: