Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
IDYLL: For mange nordmenn er det som skulle vært en hyggelig strandferie på Sunny Beach blitt rene marerittet.
Foto: Star Tour
Norske ungdommer hadde nok en mareritt-natt i Sunny Beach.
Kameratgjengen trodde de så en annen norsk gutt dø foran øynene deres da de var på byen i Sunny Beach i Bulgaria.
Førstehjelp
Da Stian Dehli Kristoffersen (21) og de to kameratene hans var på vei ut av
utestedet Las Palmas natt til lørdag, så de en gutt som lå på bakken 20-40
meter unna.
- Det var blod over alt på bakken, forteller Kristoffersen til TV 2 Nettavisen.
Er du på Sunny Beach? Skriv til vaktsjef@nettavisen.no
En norsk gutt var allerede på stedet, han hadde ringt sykebil og prøvde å gi førstehjelp.
- Vi holdt ham og prøvde å få liv i ham. Så kom politiet, forteller Kristoffersen.
Også kameratgjengen til Lars Christian fra Asker var på stedet og forteller om dramaet på telefon fra Sunny Beach.
- Han så ut som et vrak i ansiktet, og beveget seg så vidt.
- Kastet ut av bil
En av de andre nordmennene skal ha sett offeret bli kastet blodig ut av en
BMW. Han hadde ansiktet og hodet fullt av blod, og Kristoffersen så ikke om
det var brukt våpen på offeret.
- Jeg så bare masse blod. Han hadde masse blod over hele ansiktet. Han snakket ikke, men jeg tror han pustet, sier han.
Mange nordmenn samlet seg på stedet, og på hotellet Yantra, der Kristoffersen og kameratene bor, var det stor oppstandelse natt til lørdag. Det gikk snart rykter om at gutten hadde dødd av skadene.
- Under frokosten i dag morges sa alle at de ville hjem, forteller Kristoffersen.
Kameratgjengen til Lars Christian bekrefter også at veldig mange har ytret ønske om å dra hjem.
- Vi er jo alle livredde for å bevege oss ut om kvelden.
Ikke alvorlig
- Det stemmer at en norsk gutt er innlagt her. Han har skader i hodet, men de
er ikke alvorlige. Mannen er våken, får Nettavisen opplyst ved
hovedsykehuset i Bourgas.
Utenriksdepartementet bekrefter at en norsk gutt ligger på sykehus i Sunny Beach. Han er ikke livstruende skadet.
- Vil hjem
Kristoffersen sier han og kameratene har hatt flaks som har unngått å bli
utsatt for kriminalitet. Bare en time etter at de fant den skadde
nordmannen, måtte de hjelpe en annen som var blitt banket opp.
- Det var en bekjent her nede som ble banket opp av fire svære menn 50 meter utenfor hotellet. Vi måtte bære ham opp på rommet, forteller han.
- Jeg har ikke så lyst til å være her lenger, for det skjer jo noe hele tiden. Folk som blir ranet, voldtatt og banket opp, legger Kristoffersen til.
Guttene ble oppringt av en psykolog fra Star Tour etter hendelsen, og fikk beskjed om at de skulle få ytterligere oppfølging.
- Vi ville også dra hjem, men har i dag bestemt oss for å bli. Vi kommer nok bare til å holde oss på hotellet, i likhet med mange andre her, forteller Lars Christian.
I løpet av de siste ti dagene har en svensk turist blitt drept, en nederlandsk turist druknet og en 17-årig danske blitt funnet død på Sunny Beach.
MARERITT: Denne norske kameratgjengen drar aldri tilbake til Sunny Beach igjen. 10 av 16 ble ranet da de var på ferie i "paradiset".
Ranet
Torsdag skrev Nettavisen om en kameratgjeng fra Haugesund som skulle på
hyggetur til Sunny Beach.
- Vi var 16 kamerater som reiste på tur. 10 av oss ble ranet, forteller Eivind Kvinge til Nettavisen.
Etterpå har en rekke lesere fortalt om liknende opplevelser.
- Ingen økning
Informasjonssjef i Star Tour, Lena S. Pettersson, sier til TV 2 Nettavisen at
det statistisk sett ikke har skjedd noen økning når det gjelder ubehagelige
hendelser for gjestene deres, men at ettersom det kommer flere folk enn
tidligere, er det også flere hendelser.
- Dette er noe som har dukket opp nå den siste tiden, med den store mengden ungdommer som fester for fullt, sier hun.
Pettersson ber ungdom på ferie i Bulgaria om å ta med ferievettet.
- Gå sammen, ikke drikk deg sanseløs, og ikke ta med hele feriebudsjettet ut, råder hun.