Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
SØRGER: Benazir Bhuttos tilhengere er i sorg etter at den tidligere statsministeren ble drept i et selvmordsangrep torsdag.
Foto: AP/Scanpix
Opposisjonen i Pakistan kan få endelig svar på dødsårsaken.
Pakistanske myndigheter har gitt grønt lys til at avdøde Benazir Bhuttos partifeller kan få åpne graven hennes og undersøke liket, melder Reuters.
Siden den tidligere statsministeren ble drept i et selvmordsangrep torsdag, har det versert flere forklaringer på hvordan hun døde. Pakistanske myndigheter hevdet på en pressekonferanse at hun døde da hun smalt hodet ned i soltaket på den pansrede bilen på grunn av trykkbølgen fra eksplosjonen.
- Farlig vrøvl
Men Bhuttos partikollega, som befant seg i bilen da angrepet inntraff,
beskriver den offisielle dødsårsaken som latterlig.
- Det å høre at Bhutto omkom av å ha slått hodet sitt i soltaket er absolutt latterlig. Dette er farlig vrøvl, fordi det antyder at dette ikke var et attentat, sier Sherry Rehman talsperson for PPP til BBC.
Rehman er overbevist om at Bhutto ble skutt av gjerningsmannen før han sprengte seg og folkemengden i filler.
- Det er ikke tvil om at hun hadde et skuddsår i nakken. Hele bilen min og klærne mine var tildekket med blodet hennes, så hun slo ikke hodet sitt i soltaket, sier hun.
al-Qaida benekter
Bhuttos parti Pakistan People's Party (PPP) hevder president Pervez Musharraf
prøver å dekke over dødsårsaken fordi de ikke klarte å beskytte henne godt
nok. Minst 28 mennesker ble drept og 100 skadd i selvmordsaksjonen.
Det er mange teorier rundt hvem som beordret selvmordsaksjonen. Pakistanske myndigheter hevder det er en pakistansk al-Qaida-leder som beordret attentatmannen til å drepe Bhutto. Men den pakistanske al-Qaida-lederen avviser at han var involvert i terroraksjonen.