Gå til hovedmeny Gå til hovedinnhold
SENATOR OG SKUESPILLER: Fred Thompson er kanskje mest kjent som skuespiller i TV-serien Lov og Orden.
( AFP/Scanpix )
Presidentkandidat Fred Thompson kan gi seg allerede etter Iowa-valget.
Amerikanernes øyne er rettet mot delstaten Iowa natt til fredag. Delstaten er først ute med nominasjonsvalg, og resultatet der kan få store konsekvenser for presidentkandidatene på begge sider.
LES MER: Alt om valget i USA
Republikaneren Fred Thompson har lenge slitt med å komme seg opp i teten, og Iowa kan faktisk være hans siste sjanse. Flere kilder i Thompsons kampanjeorganisasjon sier til nettavisen Politico at de forventer at han gir seg hvis han gjør det dårlig i nattens valg.
- Uten en solid tredjeplass er det ikke noe poeng i å fortsette, sier en av Thompsons rådgivere til Politico.
Thompson var lenge sett på den ekte konservative republikaneren som kunne redde partiet i 2008-valget, men den tidligere skuespilleren har slitt med å slå an.
Selv om Iowa er en liten delstat, har valget der stor betydning for resten av nominasjonsvalget. Kandidater som vinner eller overrasker positivt, kan få drahjelp i de neste delstatsvalgene, mens de som skuffer, kan bli stemplet som valgtaper.